کد خبر: 3067

روسیه تحریم‌های اخیر وضع شده توسط دولت آمریکا که واشنگتن علت آن را قصور مسکو در رفع بحران در اوکراین می‌نامد، مورد انتقاد قرار داده است.

به گزارش قم خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ وزارت خارجه روسیه روز شنبه (۲۸ تیر) اعلام کرد این کشور در تلافی اقدامات یک طرفه واشنگتن علیه مسکو مانع از ورود چندین شهروند آمریکایی به روسیه می‌شود.


الکساندر لوکاشویچ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: «اقدامات تلافی جویانه قطعا اتخاذ خواهند شد. در وهله اول، تعداد یکسانی از شهروندان آمریکا از ورود به روسیه منع خواهند شد.»

واشنگتن در ماه‌های اخیر به دلیل بحران در اوکراین تحریم‌های متعددی علیه روسیه وضع کرده است. مسکو با این وجود تاکید کرده است که این تحریم‌ها موضع روسیه در قبال اوکراین را تغییر نخواهند داد.

در این بیانیه آمده است روسیه یکی از نمایندگان آمریکا و ۱۲ تن دیگر که در زندان‌های آمریکایی گوانتانامو و ابوغریب مسئولیتی داشته‌اند را در لیست افرادی قرار داده که از ورود به روسیه منع شده‌اند.

الکساندر لوکاشویچ گفت وزارت خارجه روسیه، جیم موران، نماینده دموکرات کنگره آمریکا از ایالت ویرجینیا را از ورود به روسیه منع کرده است. این اقدام روسیه به تلافی ممنوع اعلام شدن ورود آدام دلیمخانوف، نماینده پارلمان روسیه، به آمریکا صورت گرفت که در دوم ژوئیه تصویب شده بود.

این بیانیه افزود ۱۲ نفر دیگر شامل دریابان ریچارد باتلر، فرمانده زندان گوانتانامو و لیندی انگلند، سرباز سابق متهم به سوء استفاده از زندانیان ابوغریب است. روسیه در پاسخ به اقدام ماه می آمریکا مبنی بر اضافه کردن اسامی ۱۲ روس به لیست تحریم موسوم به ماگنیتسکی که به عقیده واشنگتن ناقض حقوق بشر هستند، این ممنوعیت‌ها را وضع کرد.

ریکاردو سانچز، سرتیپ بازنشسته و فرمانده نیروی زمینی آمریکا در عراق طی سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴، یانیس کارپینسکی، سرهنگ بازنشسته و یکی از فرماندهان زندان ابوغریب و گلادیس کسلر، قاضی فدرالی که شکایت زندانیان گوانتانامو مبنی بر تغذیه اجباری در موقع اعتصاب غذا را وارد ندانسته بود، در زمره این نفرات هستند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری