کد خبر: 3057

پنجره ۲۰۳ منتشر شد؛

دویست و سومین شماره هفته‌نامه «پنجره» به مدیرمسئولی علیرضا زاکانی در ۱۰۰ صفحه روی پیشخوان کیوسک‌های روزنامه‌‌فروشی قرار گرفت. نسخه الکترونیکی نیز با ۴۰ درصد تخفیف در سایت هفته‌نامه فروخته می‌شود.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، در ادامه مروری بر بخش‌های این شماره «پنجره» آمده است.


مجله خبری

مقداد نجف نژاد به من توهین شده است، اگر از تهمتها مبرا نبودم، دست داخل لانه های زنبوری نمی کردم، بهروز ناهید طلاق هسته‎ای!، حسین فریدون چشم و گوش رئیس ‎جمهور، از فرجی دانا تا الصرخی، بهایی‎ها به آمریکا نیایید!، وین ۶ و چالشهای بزرگ، زمان در مذاکرات هسته‎ای، گفتمان تقریب و گفتمان تکفیر، تولید مکتب تفکیک در دیپلماسی ایرانی، برخورد دوگانه و علی مطهری، سلام سلحشور به اقتصاد آزاد سینما؟، چرا گوگل واژه پورن را حذف کرد؟، ارتباط کناره‎گیری هیگ با ایران، ۱۰ سال اقتصاد، آمار‎های جدید مرکز آمار، دعوای برقی وزارت نیرو و نفت(قبض برق مردم را می‎گیرد!)، مهمان ویژه در دادسرای ماسوله!(حبیب محبیان چرا بازداشت و چگونه آزاد شد؟)، روایت‎‎های تازه از بنیادی قدیمی(ناگفته‎‎های سیدمحمد بهشتی از فارابی خبرساز شد)، این شهر جای دیگری است!؟(به بهانه اکران مهجور یک فیلم مناسبتی ضعیف)، دقیقه ۹۰ مذاکرات هسته ای(تحلیل و بررسی مهم‎ترین وقایع وین ۶)، جهان از دریچه کاریکاتور، جهان از دریچه عکس، مثبت و منفی و ... از بخشهای مهم مجله خبری هستند.

باشگاه اهل قلم

در بخش باشگاه اهل قلم مطالبی مانند تاریخ در مسلخ تحجر(بازخوانی علل مظلومیت حضرت علی (ع) در آرای شهید مطهری نوشته دکتر محسن اسماعیلی، محظور بزرگ برای روشنفکر(تاسف‎ یا خرسندی از مهاجرت نخبگان)از دکتر رضا داوری اردکانی، خورشید بی‎غروب(یاد علی، یاد خداست) به قلم جواد محدثی، طرح رئالیسم در حکمت اسلامی(بخش دوم تأملی در مسئله تفکیک علوم) به قلم عبدالحسین خسروپناه و آزادی در زندان مغالطه(اهمیت دستگاه تبلیغاتی در حکومت فرعون و لیبرالیسم) تألیف سیدمحمد روحانی منتشر شده است.

ادبیات

ضیافت تصرف با ابلیس(تسخیر جان و فکر زمینی در رمان زاهدی) عنوان پرونده گروه ادبیات این هفته مجله پنجره است. امروزه با تولد ژانری ادبی روبه‎روئیم که در آن تخیل رازورانه انسان در کنار باور‎های نشأت گرفته از باور‎های مذهبی ما در کنار هم نشسته و رمان خلق می‎کنند؛ رمانی که در آن شیطان از پس پرده حضور بیرون آمده و علنا به تسخیر جان و فکر انسان زمینی می‎پردازد و او تلاشی مومنانه برای خروج از این تصرف شدن را در پیش می‎گیرد. تورج زاهدی بار دیگر با تصرف مخاطبش را به ماورائی دعوت می‎کند که به گفته خودش باید آن را از امّی شدن دور کرد و به شکلی واقعی عامی کرد.

تجربه مشاهده با اقتباس(دستاورد‎های هنری از تربیت هنری جدا نیست)، گفت‎وگو با تورج زاهدی، نویسنده رمان «تصرف»، شهودی آیینی روی صفحات کاغذ(راز ورانگی و تجربه ای ورای روزمرگی) ازجمله یادداشتها و گفتگوهای مهم این پرونده است.

ترجمه

در بخش باشگاه ترجمــــه مقالات و یادداشتهایی مانند باراک دبلیو بوش(نئوکان‎ها و جنگ طلبی در سیاست خارجی اوباما) نوشته رودریگو ترمبلی و ترجمه فاطمه غلامی، پایان دنیای برندها(جهانی که سلیقه مشتری مهمتر شده است) با ترجمه پرناز طالبی، اشتباه بزرگ عرفات(تبعات خروج از لبنان برای فلسطین) نوشته اسعد ابوخلیل و ترجمه محمد مظهری، ما را این‎گونه ترک نکنید(چرا مردم اسکاتلند به ماندن در بریتانیا رأی بدهند؟) با ترجمه پرناز طالبی، توقعات از انتخابات تونس(آیا انتخابات به تعویق خواهد افتاد؟) از روعه قاسم و ترجمه بهنام پناهی و ... منتشر شده است.

اندیشه

کلید گنج عرفان(نگاهی به تفاسیر معاصر قرآن کریم) عنوان پرونده گروه اندیشه است. تفسیر تلاشی برای رفع نیاز‎های انسان امروز است و این روند ادامه خواهد داشت؛ یعنی انسان آینده نیز با توجه به نیاز‎های خود سعی در کاویدن متن مقدس دارد و در تلاش است تا نیاز‎های خود را از طریق آن پاسخ دهد. در پرونده پیش رو علی‎رغم گستردگی تفاسیر موجود، سعی شد که ابعادی از تفاسیر موجود، به بحث و گفت‎وگو گذاشته شود.

ویژگی‎های تفسیر براساس ترتیب نزول، در گفت‎وگو با عبدالکریم بهجت‎پور، سیطره المیزان(سنخ شناسی تفاسیر معاصر قرآن کریم) از حجت‎الاسلام حسین شفیعی، بایسته های شرح معانی آیات قرآنی در گفت‎وگو با مصطفی کریمی، نگاهی به «تفسیر روز» در گفت‎وگو با دکتر سید‎یحیی یثربی، ویژگی‎‎های تفاسیر تأویلی در گفت‎وگو با دکتر سیدعادل نادرعلی، جمع حداکثری اقوال(نیم نگاهی به ظرفیتهای تفسیر نمونه) از حجت‎الاسلام سید‎محمد‎حسن جواهری، لایه های پنهانی هدایت(مبانی، اصول، گرایش و روش تفسیری امام موسی صدر) نوشته دکتر مجید معارف، میزان علامه برای شناخت(تفسیر شاگرد کوچک اهل‎ بیت(ع) از قرآن) به قلم دکتر محمدعلی لسانی فشارکی ازجمله یادداشتها و مصاحبه های این پرونده است.

سیاست خارجی

اعلام رمز عملیات غزه توسط داعش(بررسی تحلیلی آنچه این روز‎ها در باریکه غزه می‎گذرد) عنوان پرونده این هفته گروه سیاست خارجی است. ربوده شدن سه شهرکنشین اسرائیلی و پیدا شدن جسد آن‎ها در نقطه‎ای دورافتاده سبب شد تا برای سومین بار جنگ نابرابر بین رژیم صهیونیستی و نوار غزه تحت کنترل دولت حماس آغاز شود. جنگی که از سویی در میان هیاهوی جام جهانی کمتر شنیده شد و از سوی دیگر به رسم همه سالیان قبل با سکوت از سوی جوامع بین‎المللی همراه بود. این‎بار نیز تنها وجدان‎‎های بیدار ملت‎ها و چند دولت محدود به یاری مردم فلسطین آمد.

رژیم صهیونیستی مستأصل از توان مقاومت(بررسی قدرت باورنکردنی گروه‎‎های فلسطینی)، بررسی اوضاع نوار غزه در میزگردی با حضور خالد قدومی نماینده جنبش حماس در ایران و حسن هانی زاده، کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه، نوار ممتد استضعاف(نگاهی به حملات سالهای اخیر رژیم صهیونیستی به غزه)، سیاست انگلیسی اسرائیل(بررسی علل حمله گسترده رژیم صهیونیستی به نوار غزه)،بررسی ابعاد مختلف جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، در گفت‎وگو با حسین رویوران، تحلیل تاریخی جنگ غزه در گفتگو با غضنفر رکن‎آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان، انزجار هنری(عکس العمل سلبریتی‎‎‎ها درباره آدم کشیهای صهیونیستها چه بود؟) بازی بدون توپ داعش به‎نفع صهیونیستها، منافع تفرقه‎ برای رژیم اشغالگر قدس و ... از مهمترین مطالب این پرونده هستند.

پرونده ویژه

بیعت شاعرانه با بیداری(تکلیف اهالی قبیله شعردر عصر سیاه جهان) عنوان پرونده ویژه این هفته است که به مناسبت دیدار سالانه رهبر انقلاب اسلامــی بـا شاعــران تهیه شده است. این دیدار در کنار درس‎‎های جانبی آن، از منظر اظهارنظر‎های رهبر انقلاب به ‎عنوان یک ادیب شناخته شده و صاحب نظر در زمینه‎‎های مختلف ادبی برای شاعران، از منظر راهبرد‎های مطرح شده در خود برای بسیاری از اهالی فرهنگ قابل توجه بوده و نگاههای بسیاری را به ‎سوی خود جلب می کند. آنچه در این پرونده آمده بازتابی است از اظهارنظر‎های رهبر انقلاب در مورد دیدارشان با شاعران، از زبان اهالی قبله شعر. گفتگو با علی محمد مودب، شاعر و نویسنده معاصر، گفتگو با محمد مهدی سیار، تاملی در بیانات رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با شاعران، اگر شعر ایران مدیریت داشت، ظرافتهای استفاده از ابزار ادبیات، رسانه ای رسانا(مسئولان فرهنگی خودشان را به امین شعر انقلاب برسانند)، چرا شعر ثروت ملی است؟ و ... از مطالب این پرونده است.

پنجره مثبت

این هفته در آغاز با کورش علیانی گپ زده شده است. نویسنده و پژوهشگری که تا همین چندی پیش یادداشت‎هایش را در همین هفته‎نامه پنجره می‎خواندید. پس از فراغت از گپ، نوشته‎ای را به طرز طنز خواهید خواند و بعد از آن، پنجره ماضیه را باز خواهید کرد که از این دریچه، محمدسجاد نجفی دقیقا مثل هفته‎‎های پیش، منظره‎‎هایی از تاریخ را به شما نشان خواهد داد. در ادامه و در صفحات خودنویس، یادداشت‎‎هایی خواهید. در کتاب‎سرای این هفته سبدی از بهترین ترجمه‎‎های کلام وحی را به شما ارائه خواهیم کرد و هم‎چنین یک پیشنهاد کتاب از سوی ناصر فیض که شما را به خواندن یک کتاب خوب دعوت می‎کند. در صفحه فرهنگستان، مهران مصفا و لیلا باقری یک برنامه نوستالژیک و یک دغدغه فرهنگی را با شما در میان می‎گذارند و در صفحه گلگشت چند شعر توحیدی از زکریا اخلاقی و چند شاعر جوان دیگر با شما خواهند بود. بخش پایانی پنجره‎پلاس هم مثل هفته‎‎های پیش، صفحات زندگی خوب هستند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری