کد خبر: 3040

منابع دیپلماتیک اعلام کردند که دبیر کل اتحادیه عرب چند روز پیش طی تماس تلفنی با رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس از وی برای سفر به قاهره دعوت بعمل آورد.

به گزارش قم خبر ؛ تسنیم به نقل از شبکه المیادین خبر داد، «نبیل العربی» در تماس تلفنی با «خالد مشعل» از وی خواست تا برای بررسی آتش بس در غزه به قاهره سفر کند.


العربی به مشعل گفت که سفر وی به قاهره و گفت‌وگوی مستقیم با مسئولان مصری درباره راهکارهای برقراری آتش بس در غزه، مفید خواهد بود.

به گفته این منابع، مشعل از العربی مهلت خواست تا با رهبران حماس در این باره مشورت کند اما در نهایت با سفر به قاهره مخالفت و اعلام کرد که شرایط برای این سفر مهیا نیست به خصوص اینکه قاهره بر طرح خود پافشاری می‌کند.

بر اساس این گزارش، مشعل تاکید کرد که حماس نسبت به ایفای نقش مصر علاقه‌مند است و نقش محوری آن برای پیدا کردن راه حلی که خواسته های ملت فلسطین و مقاومت را محقق سازد، پذیرفته است.

منابع دیپلماتیک در این باره گفتند که قاهره معتقد است علت خودداری مشعل از سفر به قاهره، مخالفت قطر و ترکیه با این سفر وی بوده است.

از سوی دیگر اتحادیه عرب روز گذشته بیانیه ای صادر و طی آن تاکید کرد که دبیرکل این اتحادیه ظرف دو روز گذشته تماس ها و رایزنی های خود با تعدادی از طرف های عربی و بین المللی با هدف توقف تجاوزات اسرائیل علیه ملت فلسطین و حمایت از طرح ابتکاری مصر و تضمین اجرای آن را بیشتر کرده است.

در همین رابطه العربی با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تماس تلفنی برقرار و درباره راهکارهای پایان دادن به تجاوز اسرائیل علیه ملت فلسطین در نوار غزه، تلاش برای اجرای طرح مصر و نیز حمایت از درخواست عباس از سازمان ملل برای جلب حمایت بین المللی از ملت فلسطین بحث و تبادل نظر کرد.

در این بیانیه آمده است که دبیر کل اتحادیه عرب با وزرای خارجه مصر، کویت، آمریکا، فرانسه و ایتالیا نیز درباره غزه گفت‌وگو کرده است.

رژیم صهیونیستی، بامداد امروز حملات خود را با بمباران شهر «رفح» در جنوب نوار غزه از سرگرفت که در جریان آن سه عضو یک خانواده فلسطینی به شهادت رسیدند و دست‌کم ۱۰ نفر دیگر مجروح شدند.

در پی حملات توپخانه‌ای نظامیان صهیونیست به محله الشجاعیه در مرکز نوار غزه که بامداد امروز یکشنبه (۲۹ تیر) به وقوع پیوست ۱۵ فلسطینی دیگر به شهادت رسیدند. این در حالی است که بیش از ۱۸۰ فلسطینی نیز در این حملات زخمی شده اند که همگی به بیمارستان منتقل شده اند. در حملات رژیم صهیونیستی از صبح امروز تاکنون ۲۰ فلسطینی به شهادت رسیدند.

در همین راستا، دکتر «اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین تصریح کرد در جریان تجاوز نظامی رژیم اشغالگر به نوار غزه از ۷ ژوئیه تاکنون، ۳۵۵ فلسطینی شهید و بیش از ۲۶۲۵ تن دیگر مجروح شدند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری