امروز چهارشنبه قرار است اعضای اتحادیه اروپا جانشین مسئول سیاست خارجی این اتحادیه را انتخاب کنند و بر اساس خبرهای موجود سه نامزد از ایتالیا، لهستان و سوئد برای تصدی این پست با یکدیگر رقابت می کنند.

به گزارش قم خبر ، مهر به نقل از فایننشال تایمز، در حالیکه اغلب رسانه ها از شانس بالای "فدریکا موگرینی" وزیر امور خارجه ایتالیا، برای تصدی پست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سخن می گویند اما جمعی از کشورهای اروپای شرقی همچون لتونی، لیتوانی، استونی و لهستان با انتخاب موگرینی مخالف هستند.


دلیل مخالفت این کشورها با موگرینی آن است که ایتالیا در مورد بحران اوکراین موضع سختی را در قبال روسیه اتخاذ نکرده بود و بویژه آنکه در هفته های گذشته موگرینی، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه را به رم دعوت کرده بود. این موضوع موجب شده تا این کشورها در مخالفت خود جدی تر شوند.

مسئولیت کاترین اشتون که از اول دسامبر سال ۲۰۰۹ آغاز شده تا چندی دیگر به پایان می رسد و از آنجا که وی اشتیاقی برای حضور مجدد در این پست ندارد فرد جدیدی باید برای این سمت انتخاب شود.

البته ممکن است تکلیف مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جلسه امرو مشخص نشود جون هنوز تکلیف ریاست کمیسیون اروپا هنوز مشخص نیست.

بر اساس این گزارش به غیر از موگرینی دو نامزد دیگر نیز برای تصدی این پست وجود دارد. این دو نامزد عبارتند از "رادوسلاو سیکورسکی" وزیر خارجه لهستان و "کارل بیلدت" وزیر خارجه سوئد.

سیکورسکی تا کنون مواضع سختی علیه روسیه در خصوص بحران اوکراین اتخاذ کرده و از همین رو از حمایت کشورهای اروپای شرقی برخوردار است.

انتخاب مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی انجام می شود که کاترین اشتون هم اکنون درگیر مذاکرات هسته ای گروه ۱+۵ با ایران است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری