کد خبر: 2913

رژیم صهیونسیتی همزمان با حملات خود به نوار غزه قصد دارد در خلال چند روز آینده بر تخریب تونلهای شمال و شرق غزه متمرکز شود.

به گزارش قم خبر ، فارس به نقل از «المیادین» خبر داد، پس از آنکه «آویخای ادرعی» سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که به ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان «بیت لاهیا» واقع در شمال غزه هشدار داده شده منازل خود را ترک کنند و به سمت «جبالیا» بروند، کانال ۷ رژیم صهیونیستی به نقل از یک افسر بلندپایه این رژیم اعلام کرد که ارتش در خلال چند روز آینده بر علیه تهدید تونلها در نوار غزه کارخواهد کرد.


در همین راستا کابینه رژیم صهیونیستی بمباران تونلهای واقع در شرق و شمال غزه را تصویب کرد.

پایگاه خبری تحلیلی «آی.۲۴» رژیم صهیونیستی در تحلیلیی تونل‌های غزه را یکی از نقاط قوت حماس اعلام کرده و نوشته بود که شاید یکی از جوانب نظامی جنبش حماس که کمتر معروف است شبکه تونلهای گسترده آن باشد. حماس تقریبا از ۲۵ سال پیش شروع به حفر این تونلها کرد و و هدف از آن وارد کردن کالا و اسلحه از شبه جزیره سینا به غزه بود [چرا که اسرائیل غزه را از سال ۲۰۰۷ محاصره کرده و ارتباط آن با خارج را مسدود کرده است].

این پایگاه خبری افزود که با گذشت زمان مهندسان و حفاران حماس که رژیم صهیونیستی آنها را «عنکبوتها» لقب می‌دهد در ساخت تونل مهارت ویژه ای پیدا کردند و تونلها به سرعت گسترش یافت و به شریان حیاتی غزه پس از محاصره آن تبدیل شد. کالاهایی که از این تونلها به غزه آورده می‌شد به اقتصاد محلی غزه کمک میکرد و از جهتی دیگر یک منبع درآمد برای حماس نیز بود، این تونلها کم‌کم به شهرهای زیرزمینی تبدیل شدند و از امکاناتی مانند برق، اکسیژن و پناهگاه برخوردارند و گاهی در عمق ۳۰ متری زمین قرار دارند.

بنا بر ادعای این سایت اسرائیلی، حماس برای حفر این تونلها از مهندسان ایرانی و حزب‌الله کمک گرفت اما الهام اصلی حفر آنها را از ویتنام دریافت کرد؛ ویتنامیها در زیر زمین شبکه تونلها و تاسیسات نظامی گسترده‌ای ساخته بودند که آنها را در حملات ناگهانی علیه آمریکا و هم‌پیمانان آن در جنوب ویتنام یاری می‌کرد و حماس با الهام از آن شهرهای امن برای ارتش و رهبران سیاسی در زیر زمین ساخت.

«آی.۲۴» افزود که حماس با استفاده از همین تونلها موفق شد ارتش رژیم صهیونیستی را گمراه کند و موشکهایی از صحرای سینا به غزه بیاورد و به ایران برود و علاوه بر آن از این تونلها برای مخفی نگه داشتن راکت‌اندازها که نقشی حیاتی در مبارزان این جنبش علیه رژیم صهیونسیتی بازی می‌کنند استفاده کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری