کد خبر: 2908

خلیل علی محمدزاده عضو هیئت علمی دانشگاه با تشریح ۶ استراتژی مهم در تحقق سیاست‌های کلی جمعیتی،بر بازنگری قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب سال ۷۲ مجلس تاکید کرد و گفت: با قانون فعلی می‌توان هم ماهانه ۲۵۰۰ و یا یک مورد وازکتومی انجام داد.

به گزارش قم خبر ، خلیل علی محمدزاده عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت‌وگو با تسنیم و در واکنش به اظهار نظر یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در رابطه با آمار وازکتومی در کشور اظهار داشت: تا جایی که بنده در جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس حضور داشتم، در آن جلسه مسئولان وزارت متبوع تنها اعلام کردند، وازکتومی نسبت به گذشته بسیار کم شده و اینک فقط بر اساس اندیکاسیون، این جراحی صورت می‌پذیرد، و در سه ماهه اول سال جاری تنها سه مورد وازکتومی در بخش دولتی صورت گرفته است.


این پزشک و استاد دانشگاه افزود: این اظهار نظر با آنچه که توسط بنده و دیگران در رابطه با آمار جراحی‌های دائمی پیشگیری از بارداری اعلام شده، دو آمار متفاوت است.

علی محمدزاده گفت: آنچه ما اعلام کردیم این است که طی ۲۵ سال اخیر از سال ۶۸ تا ۶ ماهه اول سال ۹۲، به طور میانگین سالی ۳۰ هزار وازکتومی تنها در بخش دولتی ایران صورت گرفته و نظر بر اینکه اعلام شده، سالانه ۲ میلیون وازکتومی در جهان صورت می‌پذیرد و ایران یک درصد جمعیت جهان را دارد، بنابر این تا اینجای کار، این آمار فقط در بخش دولتی ایران، یک و نیم برابر متوسط جهانی است.

وی افزود: از آنجا که خدمات باروری پیشگیرانه در بخش دولتی کشور ما، فقط ۲۲ درصد جمعیت زنان همسردار در سنین باروری را پوشش می‌دهد و بر اساس اظهارت رسمی مسئولان وزارتخانه که آمار دقیقی درباره جراحی‌های دائمی پیشگیری از بارداری در بخش خصوصی ندارند، و با توجه به بزرگی جامعه آماری بخش خصوصی در این مورد، محاسبه حداقل به همان میزان بخش دولتی وازکتومی در این بخش، می‌توان آمار وازکتومی در ایران را حداقل سه برابر میانگین جهانی محاسبه کرد.

علی محمدزاده گفت: اینکه وزارت متبوع در طی ماه‌های اخیر در اجرای سیاست‌های جدید، به سمت انجام این نوع اقدامات بر اساس اندیکاسیون‌های پزشکی رفته، اقدام شایسته و مفیدی است که باید با آگاه سازی مردم توسط متخصصان و رسانه‌ها و نظارت بر بخش خصوصی، استمرار یابد.

وی همچنین، اظهار داشت: علت اینکه جمعی از مطلعین و متخصصان در دانشگاه‌ها و مجلس و سایر مراکز به فکر تعریف چارچوب و تعیین حدود و تدوین دامنه عملیات، برای قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب سال ۷۲ مجلس افتاده اند، از این روست که با این قانون کلی، هم می‌توان ماهی به طور متوسط ۲۵۰۰ وازکتومی در بخش دولتی انجام داد (اقدامی که در ۲۵ سال اخیر صورت گرفته است) و هم در وضعیت اعلام شده در سه ماه اخیر، ماهی تنها یک مورد وازکتومی انجام داد. بنابراین باید حَد و حدود این قانون مشخص شود.

علی محمدزاده افزود: این معجزه عملکرد پزشکی، بر مبنای اندیکاسیون است، که اینچنین می‌تواند از بسیاری خواسته‌ها و تقاضاهای بی دلیل جلوگیری کند و اینچنین به سلامت و نشاط خانواده‌ها کمک بیشتری کرد.

وی ضمن تشکر از رسانه‌ها که در رابطه با ابعاد سیاست‌های جدید جمعیتی تلاش شایسته ای دارند، گفت: در رابطه با وازکتومی، در یکی از خبرگزاری‌ها اظهارات تخصصی یکی از ارولوژیست‌ها انتشار یافت که بسیار روشنگر و همه جانبه بود، قطعاً با استدلال‌هایی از این قبیل می‌شود، به بهترین شکل برای جلوگیری از وازکتومی‌های بی جا و بی دلیل در جامعه، فرهنگ سازی کرد و یا در خبرگزاری دیگری چند روز پیش نتایج تحقیقات دانشگاه هاروارد در بازه زمانی ۲۴ سال بر روی بیش از ۵۰ هزار مبتلا به سرطان پروستات را منعکس کرده بود، که طی آن نقش چشمگیر وازکتومی در افزایش تیپ بسیار بدخیم این نوع سرطان شایع در مردان که روند آن در ایران نیز رو به افزایش است، ثابت شده بود.

علی محمدزاده ادامه داد: نقدهای سازنده نسبت به برنامه کنترل جمعیت، تا حدود زیادی تاثیرگذار بوده و به رغم برخی بداخلاقی‌ها در مقطع زمانی خاص، انصافاً گوش شنوایی داشته، تا جایی که با استقرار دولت جدید در رابطه با ناباروری، سزارین‌های انتخابی، سقط‌های جنین غیرقانونی و غیرشرعی و جراحی‌های دایمی پیشگیری از بارداری، مشاهده می‌شود برنامه‌های خوبی در شرف تدوین و اجراست که باید منتظر ماند تا همه فرایندهای آن کامل شود.

وی گفت: برای ارتقاء نرخ باروری کل همه دستگاه‌ها نقش دارند، لکن در حوزه بهداشت و سلامت، بیشترین کاهنده‌های نرخ باروری، پرداختن به چنین مواردی ست، که باید عزم ملی متخصصان بر اصلاح همه آنها باشد.

علی محمدزاده افزود: تا زمانی که چشم به روی واقعیت‌ها ببندیم و تا وقتی که متخصصان به صحنه نیایند، امکان فرهنگ سازی کم است و بدون آن نقش قوانین اعم از تشویقی و یا پیشگیرانه، در پیمودن مسیر درست، کمرنگ خواهد بود.

این پزشک و استاد دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: "بهبود زیر بناها و کیفیت بخشیدن به سالهای زندگی"، "فرهنگ سازی و تاکید بر سبک زندگی اسلامی و ایرانی در آموزش‌ها و مشاوره‌ها"، "تصویب قوانین تشویقی در حمایت از خانواده"، "اتخاذ برخی قوانین بازدارنده به منظور جلوگیری از تخلف"، "برچیدن سیاست‌های تحدید نسل"، "مدیریت فرهنگی و تخصصی برنامه‌های مرتبط با باروری" و"رصد مستمر و ارزیابی عملکرد بر مبنای استانداردها"، ۶ استراتژی مهم در تحقق سیاست‌های کلی جمعیتی است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری