کد خبر: 2906

پس از انجام مذاکرات تهاتر نفت و کالا با روسیه مذاکرات گازی با این کشور آغاز و قرار است روس‌ها در احداث خط هفتم سراسری ایران سرمایه گذاری کنند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس پس از انجام مذاکرات نفتی ایران و روسیه برای تهاتر نفت و کالا،معاون وزیر نفت در شرکت ملی گاز ایران از تشکیل کارگروه مشترک شرکت‌های ملی گاز ایران و گازپروم روسیه با هدف گسترش مناسبات و همکاری‌های دوجانبه خبر می‌دهد.


پیش از اعلام این خبر معاون وزیر نفت، تفاهمنامه خط لوله ٣٠٠ کیلومتری گاز ایرانشهر به چابهار با سرمایه گذاری ٧٠٠ میلیون دلاری یک شرکت روسی امضا شده است، براین اساس تکمیل خط لوله ایرانشهر به جنوب چابهار به ٢ سال زمان نیاز دارد.

این گزارش اضافه می‌کند همچنین ایران بسته ٢ میلیارد دلاری سرمایه گذاری بر روی خط لوله هفتم سراسری را به روسیه داده است.

در حال حاضر قسمت عسلویه تا ایرانشهر این خط لوله اجرا شده و برای اجرای ادامه این خط لوله ۹۰۰ کیلومتری ۲میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است.

براساس این گزارش خط لوله هفتم سراسری به منظور انتقال گاز ایران از عسلویه تا ایرانشهر و از آنجا به نقطه صفر مرزی احداث خواهد شد که گاز ایران را به پاکستان منتقل کند. این خط انتقال گاز با قطر ٥٦ اینچ، فشار طراحی ١٣٠٥ پوند بر اینچ مربع و طول ٩٠٧ کیلومتر از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس آغاز شده است و با عبور از استان‌های بوشهر به طول ٤٢ کیلومتر، فارس به طول ٧٢ کیلومتر، کرمان به طول ١٥٣ کیلومتر، هرمزگان به طول ٤٣١ کیلومتر و سیستان و بلوچستان به طول ٢٠٩ کیلومتر به ایرانشهر منتهی می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری