کد خبر: 2901

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز سه‌شنبه در واکنش به مصاحبه وزیر خارجه ایران با روزنامه نیویورک‌تایمز، گفت طرح پیشنهادی ظریف برنامه هسته‌ای کنونی ایران را حفظ می‌کند و در آن هیچ امتیازی داده نشده است. وی این طرح را غیرقابل قبول خواند.

مذاکرات وین چند هفته تمدید می‌شود

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «رابرت منندز» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز سه‌شنبه در واکنش به مصاحبه وزیر خارجه ایران با روزنامه نیویورک‌تایمز، گفت طرح پیشنهادی ظریف برنامه هسته‌ای کنونی ایران را حفظ می‌کند و در آن هیچ امتیازی داده نشده است. وی این طرح را غیرقابل قبول خواند.

سناتور آمریکایی: مذاکره با ایران باید متوقف شود

همچنین به گزارش پایگاه «هیل»، «تد کروز» سناتور جمهوری‌خواه روز سه‌شنبه به بهانه حمایت ایران از گروه‌های مقاومت، توقف مذاکرات هسته‌ای با تهران را خواستار شد.

کروز که به اتخاذ مواضع ضدایرانی مشهور است، همچنین گفت به زودی لایحه‌ای را برای اعمال مجدد تحریم‌های لغو شده بر اساس توافق موقت ژنو، به سنا ارائه می‌کند.

وی که یکی از گزینه‌های احتمالی نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ است، حملات رژیم‌صهیونیستی علیه نوار غزه را حق اسرائیل دانسته و خواستار افزایش حمایت‌ها از تل‌آویو شده است.

سی‌ان‌ان: مهلت مذاکرات هسته‌ای تمدید می‌شود

در همین حال، شبکه «سی‌ان‌ان» به نقل از یک مقام آمریکایی و یک دیپلمات غربی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، گزارش داده است که مهلت مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ احتمالا تمدید می‌شود.

بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو به دست آمد، طرفین تا پایان ماه جاری برای دستیابی به توافق جامع زمان دارند. با این حال، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه بعد از چند دور مذاکره با همتای ایرانی خود، از وجود اختلاف نظرهای جدی میان طرفین خبر داد و گفت در مورد احتمال تمدید مهلت مذاکرات با کنگره و «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا گفت‌وگو می‌کند.

پیشتر خبرگزاری فرانسه و رویترز نیز به نقل از مقامات غربی از احتمال تمدید مهلت مذاکرات خبر داده بودند. بر اساس برنامه مشترک اقدام، مهلت کنونی تا ۶ ماه قابل تمدید است.

کریستین ساینس مانیتور: مذاکرات تنها چند هفته تمدید می‌شوند

اما در حالی که یک دیپلمات غربی از تمدید چند ماهه مذاکرات خبر داده کریستین ساینس مانیتور از قول کارشناسان منع تسلیحات نزدیک به مذاکرات مدعی شده این گفت‌وگوها تنها چند هفته تمدید می‌شوند.

پیش از این یک دیپلمات غربی در گفت‌وگو با رویترز گفته بود با توجه به اینکه تمدید چند هفته‌ای مذاکرات آن را وارد ماه آگوست می‌کند، این گفت‌وگوها طی چند ماه آینده ادامه خواهد یافت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری