معاون امداد و درمان بسیج جامعه پزشکی با اشاره به برگزاری ۵۹ بیمارستان صحرایی،از اعزام بیش از ۵هزار تیم بهداشتی و ۹۵ تیم تخصصی به مناطق کم برخوردار خبر داد و نسبت به نامه خدمت در مناطق محروم به رئیس جمهور که بی‌پاسخ مانده است،گلایه کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، روح الله قائد قائدامینی معاون امداد و درمان سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور در نشست افطاری به مناسبت ماه مبارک رمضان با فعالان رسانه‌ای حوزه سلامت کشور، درباره فعالیت‌های این سازمان اظهار داشت: سازمان بسیج پزشکی مانند لکوموتیو قطاری است که رانندگی آن بر عهده پزشکان بسیجی قرار دارد و افراد دیگری هم می‌توانند در حوزه سلامت در ایستگاه‌های مختلف در این قطار سوار شوند و برای محرومیت‌زدایی در حوزه بهداشت و درمان کشور ارائه خدمت کنند.


وی به عملکرد سال گذشته سازمان بسیج جهاد پزشکی که شامل برپایی ۷۰ بیمارستان صحرایی و ثابت در مناطق کم برخوردار، اعزام ۷۰ تیم تک‌تخصصی جراحی و همچنین اعزام ۶۶۰۰ تیم بهداشت عمومی با رویکرد آموزشی اشاره کرد و گفت: امسال نیز با رویکرد آموزش بهداشت خودمراقبتی این فعالیت‌ها را ادامه می‌دهیم براین اساس برپایی ایستگاه‌های سلامت با همکاری نظام پرستاری و معاونت بهداشت وزارت بهداشت، یکی دیگر از فعالیت‌های سازمان بسیج پزشکی بوده است.

* بی سرانجامی قول معاون اول رئیس جمهور

قائدامینی ادامه داد: سنجش سلامت افراد بالای ۳۰ سال نیز از دیگر اقدامات مهم سازمان بسیج جامعه پزشکی بود که با همکاری ارگان‌های مرتبط سلامت انجام شد ولی متاسفانه هنوز هیچ اعتباری با توجه به قول معاون اول رئیس‌جمهور به این سازمان اختصاص نیافته است. در حالی که خدمات بسیجیان پزشکی این سازمان از جمله خدمات مراقبت سلامت، به صورت رایگان انجام می‌شود که امسال نیز در شب‌های لیالی قدر این کار صورت می‌پذیرد همانطور که این فعالیت‌های سلامت محور در دهه‌ها و ایام‌های متعدد محرم، هفته سلامت، روز پزشک، دهه فجر، روز آزادسازی خرمشهر انجام می‌شود و بر این اساس در روز سالمند در مهرماه امسال نیز اقدامات مرتبط سلامت‌محور به مردم توسط بسیجیان به صورت رایگان ارائه خواهد شد و این اقدامات نه در مرکز استان‌ها بلکه در مناطقی دور از جمله ۲۵۰ کیلومتری استان‌ها ارائه می‌شود.

* ۴ میلیون خدمت سلامت به ایرانیان

معاون امداد و درمان سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور با اشاره به ارائه ۴ میلیون خدمت سلامت محور که به مردم کشور با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد تومان که بهره‌وری آن ۴۰۰ میلیارد ریال بود اشاره کرد و گفت: انجام چنین خدمات رایگان و با چنین بهره‌وری از اهداف اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت است که با حداقل هزینه بتوانیم بیشترین اثربخشی را در مصارف دارو و تجزیه پزشکی داشته باشیم و به نوعی سرمایه را به ۲۰ برابر افزایش دهیم.

* استقبال سازمان بهداشت جهانی و پزشکان بدون مرز از برنامه‌های بسیج

قائدامینی تصریح کرد: در کنار این خدمات بحث تعامل با بخش‌های مختلف را نیز دنبال می‌کنیم و به عنوان بازوی نظام سلامت فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهیم و هرگز خود را جدا از بدنه سلامت تصور نمی‌کنیم و این اعتقاد وجود دارد که وزارت بهداشت از برنامه‌های سازمان بسیج جامعه پزشکی استقبال می‌کند و حتی اگر چنین برنامه‌هایی را به سازمان بهداشت جهانی و پزشکان بدون مرز نیز ارائه شود آنها نیز از این برنامه‌ها استقبال می‌کنند.

* اعتراف وزیر بهداشت نسبت به ضعف فرهنگ در عرصه سلامت

وی بیان داشت: به گفته رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی مطالبه این سازمان فراتر از این موارد است و معتقدیم اگر روسای دانشگاه علوم پزشکی در استان‌ها خودشان بتوانند حضور پزشک در مناطق محروم را فراهم کنند و خدمات جهادی و بسیجی به مردم ارائه شود مسلماً مردم طعم عدالت در سلامت را بهتر می‌چشند و این در حالی است که با توجه به فرهنگ ولایی که در کشور وجود دارد وزیر بهداشت نیز اعتراف بر این دارد در بخش آموزش و یا در همه حوزه‌های دیگر سلامت به هیچ عنوان کار قابل توجهی در حوزه فرهنگ صورت نپذیرفته است و بیشتر در مقوله درمان پرداخته شده است.

معاون امداد و درمان سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور اظهار داشت: سال ۹۳ به طوری آغاز شد افزایش منابع نداشتیم ولی باید این شرایط را می‌پذیرفتیم و حتی فعالیت‌هایمان را ارتقا می‌دادیم. براین اساس در دو بخش به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهیم که یک بخش آن متولی خود سازمان است و بخش دیگر فعالیت‌های غیرمتمرکز در استان‌ها به حساب می‌آید براین اساس ۹۵ تیم تک‌تخصصی و فوق تخصصی به مناطق محروم و کم‌برخوردار اعزام می‌شود و ۵۹ بیمارستان صحرایی و ثابت نیز در مناطق مرزی برپا خواهد شد.

قائدامینی ادامه داد: براین اساس در برنامه‌های جدید بیش از ۴ هزار اردویی محرومیت‌زدایی در قالب حلقه‌های صالحین برپا خواهد شد. همچنین، در ۳ ماهه نخست امسال نیز به اهداف ۲۵ درصد از برنامه‌هایمان دست یافته‌ایم و اعلام کرده‌ایم که در ۴ محور جمعیت، اصلاح سبک زندگی ایرانی اسلامی با رویکرد تغذیه مناسب و مدیریت سلامت گام بر خواهیم برداشت.

وی به برنامه‌های اعزام تیم‌های پزشکی بسیجی به خارج از کشور نیز اشاره کرد و افزود: اعزام اینگونه تیم‌ها که در قالب فوق تخصص‌های جراحی پلاستیک، چشم پزشکی و ... صورت می‌پذیرد و در کنار آن با برگزاری کارگاه‌ها در دو محور تعالی مدیریت سلامت و آشنایی با علم روز مدیریت برای پزشکان بسیجی اقدام خواهد شد.

* تهیه گاردلاین اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت

معاون امداد و درمان سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور به برگزاری جلسات متعدد با خبرگان و اصحاب فن در حوزه سلامت برای تهیه گاردلاین اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت به همت سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از بهترین روش‌های بیمارستانی در همین گروه‌های بسیجی در بیمارستان بقیة‌الله صورت پذیرفت به طوری که این بیمارستان در زمینه راهنماهای بالینی و بیمارستانی در منطقه امرو جایگاه ویژه‌ای کسب کرده است. بر این اساس در ۳۲ استان کارگروه اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت را تشکیل داده‌ایم و به زودی به جمع‌بندی نهایی برای چاپ این کتاب اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت اقدام خواهیم کرد.

* نامه ای برای خدمت در مناطق محروم که بی‌پاسخ ماند

وی بیان داشت: تلاش سازمان بسیج جامعه پزشکی بر آن است تا توسعه خودمراقبتی بین مردم افزایش یابد تا هزینه‌های درمان کاهش یابد. براین اساس در سال ۹۳ کیفی سازی خدمات را در سرلوحه کار خود قرار داده‌ایم در حالی که امروز مشاهده می‌کنیم برای ارائه خدمات چشم‌پزشکی در مناطق محروم مسابقه‌ای ایجاد شده است که وزارت بهداشت نیز خودش با تیم نوآوری سلامت این مبحث را دنبال می‌کند در حالی که بسیج جامعه پزشکی از همان روزی که رئیس‌جمهور برای حضور پزشکان در مناطق محروم فراخوان گذاشته است ما در اسفندماه آمادگی خود را اعلام کردیم ولی هنوز هیچ جوابی به ما نداده‌اند.

* بسیج به دنبال کارهایی است که در کشور زمین مانده است

در ادامه این نشست کهندل مسئول ارتباط با رسانه‌های سازمان بسیج اظهار داشت: بسیج به دنبال کارهایی است که در کشور زمین مانده است و به سمت فعالیت‌هایی تمرکز می‌کند که حتی دولت نیز نمی‌تواند آن را انجام دهد که براین اساس پزشکان سازمان بسیج جامعه پزشکی برای خدمت‌رسانی و حتی در ماه مبارک رمضان و با دهان روزه اقدام می‌کنند و نمونه‌های بارز آن را بارها شاهد بودیم به طوری که مثلا در روستایی که حتی یک متخصص به چشم روستاییان نخورده بود، پزشکان بسیجی با بردن یونیت دندانپزشکی در این روستا به ارائه خدمات رایگان می‌پردازد.

* بزرگترین آپارتاید و تبعیض در جامعه پزشکی

احمدی یکی دیگر از مسئولان سازمان بسیج جامعه پزشکی نیز در ادامه با به نقد کشیدن برخی نگاه‌ها و معطوف کردن تمام تمرکز به اقدامات متخصصان و پزشکان خاطرنشان کرد: چرا همیشه در جامعه پزشکی فقط به ۱۰۰ هزار متخصص و پزشک توجه می‌شود در حالی که در جامعه پزشکی کاردان‌ها، پیراپزشکان و دیگر پرسنل حوزه سلامت اهمیت دارند و اگر همین کاردان‌ها حضور فعال نداشته باشند، بهترین جراحان نیز از کار می‌افتند همان طور نیز که چندی قبل مشکلی در یکی از بیمارستان‌های بزرگ تهران به دلیل نارضایتی همین کاردان‌ها رخ داده بود بنابراین بزرگترین آپارتاید و تبعیض در کادرپزشکی رخ داده است و مصداق بارز آن هم همین طرح تحول سلامت است که با بودجه هنگفتی دریافت کرده است بیشترین تمرکز بر حوزه درمان است و این سوال پیش می‌آید آیا سال بعد نیز چنین بودجه‌ای تخصیص می‌یابد. بنابراین نباید به سمت پزشک‌سالاری پیش برویم همانطوری که امروز در کشورهای پیشرفته وزیر بهداشت آن از تحصیلکردگان علوم سیاسی برگزیده می‌شوند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری