کد خبر: 2874

قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه به تدریج باید به سمت جداسازی و تفکیک آب شرب از آب بهداشتی پیش برویم، گفت: ایجاد پمپ آب در شهرها و توزیع آب بسته بندی نیازمند زیرساخت و سرمایه گذاری است که البته به این سمت حرکت کرده ایم.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، ستار محمودی با بیان اینکه مصرف ۱۵۰ لیتر آب از سوی هر نفر در شبانه روز هیچگونه مشکلی ایجاد نمی کند و خدمتی هم ناقص نخواهد ماند گفت: تفاوت بین ۱۵۰ لیتر تا ۲۳۰ لیتر مصرفی است که نیازمند فرهنگ سازی است.


قائم مقام وزیر نیرو اظهارداشت: یک بخش از کار تجهیزاتی است که در اختیار مصرف کننده مانند تجهیزات کاهنده مصرف باید باشد. تجهیزات نامناسب باعث اتلاف منابع آب می شود و باید در این زمینه استانداردها اجباری شود.

محمودی با تاکید بر رفتار مصرفی مردم افزود: در شبکه توزیع آب تلفاتی وجود دارد که خود دو نوع است. یک بخش آن قابل کنترل است و بخشی دیگر نیز قابل کنترل نیست مانند اینکه در هفته باید تصفیه خانه آب شستشو شود و آب مصرفی در این بخش قابل بازیافت نیست.

این مقام مسئول در وزارت نیرو ادامه داد: با این حال، منابعی در محل های نصب شبکه ها، بخش های پُرفشار و مانند این نشت می کند که باید کنترل شود. در طول ۱۰ سال گذشته تلفات آب (آب به حساب نیامده) از حدود ۳۴ درصد به ۲۴ درصد کاهش یافته است.

وی درباره طرح تفکیک آب شرب و آب بهداشتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در بسیاری از مناطق کشور مشکل آب داریم؛ بنابراین وقتی کالایی کم است باید به صورت ملی به آن نگاه شود و نمی توان به صورت منطقه ای آن را بررسی کرد.

قائم مقام وزیر نیرو گفت: کشور به ۶ منطقه آبی اصلی و ۳۰ زیر جزء تقسیم بندی شده است. در حال حاضر کشور نیازمند نوسازی تاسیسات آبی است که این موضوع مستلزم سرمایه گذاری های جدید است.

به گفته محمودی، در هیچ کجای دنیا حتی از پول مالیات نیز برای نوسازی و اصلاح شبکه های آب و فاضلاب هزینه نمی شود و منابع از محل درآمد شهرها اینگونه هزینه ها را انجام می دهد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو تصریح کرد: در هر حال حاضر قیمت هر مترمکعب آب حدود ۱۰۰۰ تومان تمام می شود که حدود ۳۰۰ تومان آن از مردم دریافت می شود که البته بر اساس قانون است.

وی ادامه داد: در حال حاضر آب در تهران و بسیاری از شهرها مثال زدنی است اما ممکن است بر اثر حادثه ای آب دچار مشکل موقتی شود. با این حال، از لحاظ بهداشتی منابع آب تحت نظر استانداردهای بهداشتی است و بنابراین از لحاظ کیفیت مسئله ای وجود ندارد.

قائم مقام وزیر نیرو تاکید کرد: اگر بیاییم بر روی ایجاد سیستم دو شبکه ای توزیع آب کار کنیم که در حال حاضر برخی اقدامات در دست انجام است که البته نیازمند سرمایه گذاری است. در حال حاضر و به صورت کوتاه مدت توسعه آب بسته بندی و آب بطری است و این کار در شهرهایی مانند طبس و قم و کاشان و بخشی از زاهدان توزیع آب به صورت دو شبکه ای انجام می شود.

محمودی بیان داشت: هدف این است که سامانه آب شرب و آب بهداشتی به صورت جداگانه و از طریق ایجاد شبکه های مجزا دائر شود و افراد بتوانند از طریق آنها آب برداشت کنند و حتی کسانی نیز پیدا شوند که بیایند آب را به درب منازل مردم برسانند و پولی هم دریافت کنند.

وی با اعلام اینکه این کار می تواند با نظارت وزارت نیرو انجام شود و البته قیمت آن اندکی بیشتر است گفت: در مجموع، اقدامات به نفع مصرف کننده تمام خواهد شد و البته زحمتی نیز برای مصرف کننده ها خواهد داشت.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهارداشت: این شبکه ها به صورت پمپ بنزین ها ایجاد خواهند شد و مردم با در اختیار داشتن کارت هایی در آنجا آب برداشت می کنند. در تهران نیز شبکه بهداشتی در برخی مناطق به شبکه آب شرب اضافه شده و با استفاده از قنوات و چاه هایی که کیفیت آب آنها پایین است، کار دنبال می شود.

قائم مقام وزیر نیرو ادامه داد: البته در صورتی که این کار انجام شود، قطعا فواصل ایجاد پمپ های آب به اندازه پمپ بنزین ها نخواهد بود. به تدریج باید به سمت تفکیک آب شرب از آب بهداشتی برویم و البته ممکن است این کار ۲۰ سال هم طول بکشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری