کد خبر: 2825

حجت‏‌‏الاسلام والمسلمین رفیعی:

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی یکی از مهم‌ترین و بزرگترین مصادیق انفاق را اصلاح در میان مردم دانست و گفت: تنها راه انفاق پرداخت پول نیست، بلکه از راه‌های مختلف دیگر مانند راهنمایی کردن و حل مشکلات مردم می‌توان چنین کاری کرد.

خبرگزاری فارس: اصلاح در بین مردم مهم‌ترین مصداق انفاق است

به گزارش قم خبر ، حجت‏‌‏الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی بعد از ظهر دوشنبه در میان زائران و مجاوران آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)، با اشاره به اینکه در روایات کمک به دیگران از اهمیت والایی برخوردار است، گفت: کسانی که بیش از توان خود به دیگران کمک می‌کنند در بهشت به پیامبر نزدیک‌تر هستند.

وی با بیان اینکه انفاق کنندگان در قیامت در امنیت هستند،‌ اظهار کرد: خداوند در 14 آیه سوره بقره به انفاق اشاره کرده و در یکی از آنها فرموده است «کسانی که به اندازه یک دانه انفاق می‌کنند خداوند 700 برابر آن را به بندگان خواهد داد» و بعد از آن نیز در قرآن آمده است بیش از آن هم به بندگان در برابر انفاق‌شان خواهیم داد.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) با اشاره به اینکه باید به انفاق اهمیت بیشتری دهیم،‌ خاطرنشان کرد: کسانی که انفاق می‌کنند علاوه بر پاداش خداوند به آنها در دنیا و آخرت به پیامبر اکرم(ص) نزدیک شده و آثار مثبت فراوانی نیز در شخصیت آنها نمایان می‌شود.

وی اضافه کرد: در روایت آمده است که سه نوع دست در دنیا وجود دارد، دستانی که سائله هستند یعنی فقط از دیگران می‌گیرند،‌ دستانی که منفقه هستند یعنی به دیگران کمک می‌کنند و دستانی که منسکه هستند یعنی نه کمکی کرده و نه کمکی دریافت می‌کنند که البته بهترین آنها دست منفقه است.

رفیعی با اشاره به سوره بقره تصریح کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید «کسی که به خاطر ترس از فقر به دیگران کمک نکند بداند که این وسوسه شیطان است»، با توجه به همین آیه در می‌یابیم که نباید به دلیل ترس از فقر از انفاق دوری کرده و حتی باید در این امر عجله هم کنیم.

وی یکی از مهمترین و بزرگترین مصادیق انفاق را اصلاح در میان مردم دانست و گفت: وای به حال کسانی که نه تنها اصلاح نکرده بلکه باعث دوری مردم از یکدیگر نیز می‌شوند، که در این رابطه پیامبر اکرم(ص) فرموده است «بدترین مسلمانان کسانی هستند که این سه نشانه را داشته باشند سخن چینی، درست کردن عیب برای دیگران و غیبت».

رفیعی اظهار کرد: تنها راه انفاق پرداخت پول نیست بلکه از راه‌های مختلف دیگر مانند راهنمایی کردن و حل مشکلات مردم و .. نیز می‌توان به دیگران کمک کرد که همان صدقه محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه یک مسلمان نباید در انجام کار خیر و نیک بخل ورزد، گفت: نیت در کار خیر از خود آن کار مهمتر است.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی(ص) با اشاره به اینکه اسلام برای قبول انفاق 3 شرط عنوان کرده است،‌ گفت: این شرایط شامل پاکیزه بودن مال، انگیزه الهی و موقعیت سنجی و اولویت سنجی هستند.

وی در پایان سیره ائمه(ع) را انفاق دانست و یادآور شد: زمانی‌که بدن مطهر امام حسین(ع) را به خاک می‌سپردند با توجه به همه زخم‌های تازه،‌ زخم‌هایی کهنه بر روی بدن وی وجود داشت که امام سجاد(ع) دلیل آن را حمل انبان‌هایی توسط حضرت برای فقرا دانست که این نشان از کمک بی‌دریغ امام حسین(ع) به فقرا داشت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری