کد خبر: 2757

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه گروگانگیری متوفیان در بیمارستان‌ها برای پرداخت وجه جرم است، نسبت به تخلفات بیمه‌ها انتقاد کرد و گفت: در مورد شیر وزارت جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش به صورت مستقیم مسئولیت دارند و نباید یارانه شیر حذف شود.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، سید حسن هاشمی در حاشیه همایش روز جهانی جمعیت که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و جمعی از دست اندرکاران نظام سلامت برگزار شد، اظهار داشت: آنچه که در مباحث جمعیتی به دنبال آن هستیم، افزایش نرخ باروری به روشی معقول و منطقی است. این موضوع باید برای مردم اقناع پذیر باشد. در این زمینه هنوز ابتدای راه هستیم.وی با بیان اینکه در مباحث جمعیتی دو برنامه را دنبال می‌کنیم، ادامه داد: به این منظور حمایت از زوج‌های نابارور و هزینه‌های دارویی آنها را در دستور کار داریم. در عین حال وزارت بهداشت برای برگزاری همایش‌ها و گردهمایی‌ها جهت آموزش و انتقال آن به مردم آمادگی دارد. پیش از این مامور کاهش جمعیت بودیم، اما اکنون باید مسیر تغییر کند و در جهت عکس عمل کنیم. به این ترتیب مردم نیز باید تلاش کنند که تغییر رویه داشته باشند.

هاشمی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره گسترش مراکز وازکتومی گفت: در این زمینه بخشنامه‌ها اصلاح شده است. آنچه که به عنوان مقررات ابلاغ شده در حال اجراست، اگر هم مواردی غیر از این باشد تخلف از قانون محسوب می‌شود. در مجموع گسترش این مراکز صحت ندارد. البته آمارها درباره انجام وازکتومی و توبکتومی در کشور دقیق نیست اما انجام این چنین اعمالی بسیار ناچیز است. وزارت بهداشت به آنچه که به صورت رسمی انجام می‌شود نظارت دارد و شواهد رسمی نیز حاکی از آن است که انجام این اعمال کاهش داشته نه افزایش.

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ۱۲۰ هزار سقط غیرقانونی در کشور و اقدام وزارت بهداشت جهت کاهش این موارد گفت: ما اعلام آمادگی می‌کنیم که آنچه قانونی است اجرا کنیم اما به نظر می‌رسد بخشی از موارد به دستگاه‌های نظارتی و قضایی مربوط می‌شود و در حیطه اختیارات وزارت بهداشت نیست.

لزوم دسترسی راحت مردم به شیر و لبنیات

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره قیمت شیر و لبنیات و همچنین مباحث مطرح شده مبنی بر حذف یارانه شیر افزود: حذف یارانه شیر را نشنیده‌ام اما امیدوارم چنین اتفاقی نیفتد. در مورد شیر وزارت جهاد کشاورزی و همچنین وزارت آموزش و پرورش (شیر مدارس) به صورت مستقیم مسئولیت دارند. ما نیز هر کمکی که از دستمان برآید انجام خواهیم داد. به نظر می‌رسد با توجه به بیماریهای مختلف از جمله پوکی استخوان مصرف شیر و لبنیات برای مردم ضروری است و باید دسترسی به آن راحت باشد.

هاشمی همچنین درباره برخی داروهای گران قیمت نیز گفت: آنچه که ما درباره بیمه طالب آن هستیم این است که چترهای کوچک بیمه‌ای به خیمه‌ای بزرگ تبدیل شوند تا مردم بتوانند در مواقع بیماری حمایت شده و آسیب نبینند. ما نیز دیده بانی را انجام می‌دهیم. گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که عملکرد بیمه‌ها در طرح تحول سلامت و همچنین پوشش‌های دارویی خوب بوده است. البته در برخی موارد تخلفاتی وجود داشته که تذکرهای لازم را داده‌ایم چرا که نباید برخلاف مصوبه هیئت وزیران عمل شود.

تخلفات دارویی بیمه‌ها

وی افزود: موارد تخلف بیمه‌ها بیشتر مربوط به این موضوع است که داروها با مارک‌های مختلف و همچنین قیمت‌های متفاوت در بازار وجود دارند. در برخی موارد بیمه‌ها پایین‌ترین قیمت (که البته بیشتر مربوط به داروهای وارداتی است) که کیفیت پایینی نیز دارند را مبنا قرار داده‌اند که در این زمینه تذکرهای لازم داده شده است. ما ۲ هزار میلیارد تومان بابت بیماران خاص و صعب العلاج هزینه می‌کنیم و حدود ۹۰ درصد پوشش‌ها را نیز خودمان انجام می‌دهیم.

هاشمی ادامه داد: البته مشکل دیگر مربوط به تجویز برخی پزشکان است. متاسفانه مشاهده می‌شود که پزشک به فاصله چند روز از برگزاری کنگره‌ای یا به واسطه تبلیغات اینترنتی، دارویی را که هنوز اثربخشی آن مشخص نیست نسخه می‌کند و دست بیمار می‌دهد. در حالی که این داروها هنوز وجود ندارند و در این زمینه مجبوریم از مراکز تک نسخه‌ای استفاده کنیم. به این منظور تدوین راهنماهای بالینی در دستور کار است تا مراکز در قالب آن راهنماهای بالینی ارائه خدمت کنند.

وزیر بهداشت همچنین گفت: در مورد شیمی درمانی اقدامات بسیار خوبی در حال انجام است که طی یکی دو ماه آینده شاهد اجرای آن خواهیم بود.

گروگانگیری متوفیان در بیمارستان‌ها برای پرداخت وجه جرم است

هاشمی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره نگهداشتن بیمارانی که در بیمارستان فوت می‌کنند و تا زمان پرداخت هزینه‌ها جنازه متوفی به خانواده وی تحویل داده نمی‌شود، بیان کرد: این اقدام زشت ترین کاری است که ممکن است انجام شود و به نوعی گروگان گیری متوفی جهت دریافت وجه است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تمام مراکز دولتی و خصوصی اگر بابت پرداخت هزینه اقدام به نگهداشتن متوفی کنند، مجرمند. کسی که از آنها نیز شکایت خواهد کرد خود وزارت بهداشت خواهد بود هر چند ممکن است این کار قبلاً به دلیل مباحث هزینه‌ای انجام شده باشد اما این کار انسانی نیست و حتماً برخورد می‌شود. بیمارستان‌های دولتی از همین امروز و بیمارستان‌های خصوصی تا یک هفته آینده نباید جهت پرداخت هزینه‌های درمان، بیمار متوفی را در بیمارستان نگه دارند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری