کد خبر: 2672

با گذشت سه سال از شعله ور شدن گاز و گازسوزی در میدان بابا حبیب لرستان و ناکامی فعالیت اکتشافی چینی‌ها در خاموش کردن گاز این میدان تازه اکتشافی، با مشارکت شرکت‌های ایرانی آتشفشان بزرگ گازی غرب کشور خاموش شد.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، با گذشت حدود سه سال از شعله ور شدن گاز در کوه های مجاور چاه بابا حبیب در استان لرستان، این کوه آتشفشانی با مشارکت شرکت های داخلی به طور کامل خاموش شد.


دی ماه سال ۱۳۸۹ شرکت چینی CNPC به عنوان پیمانکار اکتشافی بلوک باب حبیب حفاری یک حلقه چاه اکتشافی را به منظور کشف هیدروکربور در سازندهای ایلام و سروک آغاز کرد .

با ادامه حفاری این چاه اکتشافی تا عمق دوهزار و ۶۳۰ متری به دلیل مشکلات فنی تراوش گسترده گاز و شعله‌های آتش در ارتفاعات اطراف دکل حفاریدر فاصله یکزار و ۵۰۰ متری از شکاف‌های سنگ‌های کربناته سازند تله زنگ از کوه مجاور مشاهده شد.

با شعله ور شدن این کوه در مجاورت چاه اکتشافی بلوک بابا حبیب اقدامات شرکت چینی CNPC بریا مهار شعله های گاز و آتش نافرجام ماند و در نهایت با مشارکت شرکت های ایرانی این آتش با گذشت سه سال به طور کامل مهار شد.

هرمز قلاوند مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در تشریح فعالیت های مهار و خاموش سازی شعله‌های گاز در بلوک اکتشافی باب حبیب، گفت: از اسفند ماه سال گذشته با استقرار یک دستگاه دکل حفاری عملیات خاموش سازی شعله‌های گاز در بلوک اکتشافی بابا حبیب آغاز شد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه در ۶ مرحله با تزریق دوغاب سیمان میزان گازسوزی ها به میزان قابل توجهی کاهش یافت، تصریح کرد: با فعالیت یک دستگاه دکل حفاری شرکت ملی حفاری ایران عملیات حفاری انحرافی تا عمق حدود یکهزار و ۸۰۰ متری زمین در دستور کار قرار گرفت.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه در نهایت در عمق یکهزار و ۵۸۱ متری با انجام عملیات پیچیده حفاری در نهایت شعله های گاز به طور کامل خاموش شد، تاکید کرد: با مهار آتش فعالیت‌های اکتشافی به طور طبیعی و عادی در این بلوک اکتشافی ادامه می یابد.

به گزارش مهر، شرکت CNPC چین دی ماه سال ۱۳۹۰ با وجود سرمایه گذاری ۵۰ میلیون دلاری در بلوک اکتشافی کوهدشت به دلیل عدم دستیابی به ذخایر تجاری نفت، صنعت نفت ایران را دست خالی به سمت پکن ترک کرد اما توسعه این بلوک نفتی برای ایران دارای توجیه اقتصادی است.

بر اساس قرارداد چهار سال گذشته شرکت ملی نفت ایران و CNPC چین، قرار بود این شرکت آسیایی در بلوک اکتشافی کوهدشت با انجام سرمایه گذاری ۱۸ و سپس ۵۰ میلیون دلاری ذخایر جدید نفت خام و یا گاز طبیعی شناسایی کند.

این شرکت چینی در نهایت برای کشف ذخایر نفت و گاز در بلوک کوهدشت حدود ۶۰۰ کیلومتر لرزه نگاری و ۲ حلقه چاه اکتشافی تا عمق ۴۵۰۰ متر حفاری کرده که این تلاشها در نهایت منجر به کشف میدان نفتی بابا حبیب در این بلوک شد.

به عبارت دیگر با توجه به اینکه در قرارداد اکتشافی بلوک کوهدشت ریسک تمامی هزینه‎های اکتشاف بر عهده شرکت CNPC چین بود از این رو این مجموعه به دلیل عدم کشف ذخایر تجاری نفت نتوانست هزینه‌های خود را از شرکت ملی نفت ایران دریافت کند.

به گزارش مهر، قرارداد بلوک اکتشاف – توسعه کوهدشت در زمان اجرای برنامه چهارم توسعه با یک شرکت چینی امضا شد که در این پروژه باید پیمانکار خارجی ۶۰۰ کیلومتر عملیات لرزه نگاری و ۲ حلقه چاه اکتشافی حفاری می‌کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری