کد خبر: 2645

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری گفت: لایحه پلیس قضایی در نوبت رسیدگی دولت است که طی جلسات آتی هیات دولت بررسی خواهد شد.

به گزارش قم خبر ،‌ "عبدالعلی میرکوهی" در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، با اشاره به در ارتباط با لوایح ابلاغ نشده باقیمانده از دولت قبل، از جمله لایحه "پلیس قضایی" اظهار داشت: اصلاحات موردنظر بر روی لایحه پلیس قضایی انجام و این لایحه به جلسه هیات وزیران ارسال شده که تصمیم نهایی در رابطه با اجرایی شدن آن، بر عهده مجلس شورای اسلامی است.


وی تصریح کرد: لایحه پلیس قضایی در دولت در نوبت رسیدگی است و در جلسات آتی هیات دولت بررسی می‌شود.

لازم به ذکر است؛ در حالی قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوري اسلامی ايران به ايجاد "پليس قضايی" تصريح دارد كه پس از گذشت ۳ سال از تقديم اين لايحه به دولت هنوز در رابطه با آن تعیین تکلیف نشده است.

بر اساس ماده ۲۱۱ قانون برنامه پنجم توسعه، قوه قضايیه مکلف است به منـظور کاهش عنـاوین مجرمانه و دعاوی، ایجاد پلیس قضايی، استاندارد سازی ضمانت اجراهای کیفری و جایگزین‌ کردن ضمانت اجراهای غیرکیفری مؤثر و روزآمد از قبیل انتظامی، انضباطی، مدنی، اداری و ترمیمی حداکثر تا پایان سال اول برنامه، لوایح قضايی مورد نیاز را تهیه كند تا از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود.

در لایحه پليس قضايي پیشنهاد شده که برای تسهیل و تسریع در اجرا وظایف و اختیارات قوه قضائیه در جهت کشف، دستگیری، حفظ آثار و دلایل جرم، جلوگیری از فرار و مخفی شدن متهمان و مجرمان و انجام تحقیقات و همچنین ابلاغ و اجرا احکام و تصمیمات قضایی و پیشگیری از وقوع جرم، سازمان پلیس قضایی زير نظر نيروي انتظامي تشكيل شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری