کد خبر: 2620

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به هدف امام حسن مجتبی (ع) در راستای حفظ دین گفت: ایشان با پذیرش صلح اسلام را حفظ کردند.

خبرگزاری فارس: امام حسن مجتبی (ع) با پذیرش صلح اسلام را حفظ کردند
به گزارش قم خبر، حجت‌الاسلام محمد غفوری امروز در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به شرایط سخت دوران زندگی امام حسن مجتبی (ع) اظهار کرد: امام علی (ع) در تحولات و جنگ‌ها فعال بوده و در همه آن‌ها نقش داشتند به همین دلیل از جایگاه بالایی برخوردار بودند و فرزندان ایشان نیز به عنوان نوادگان پیامبر اکرم (ص) شناخته شده بودند.

وی ادامه داد: معاویه با داشتن قدرت اقتصادی، نظامی، سیاسی و مالی در مقابل سپاه امام حسن مجتبی(ع) شانس بیشتری برای پیروزی داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: این فاکتورها برای معاویه کافی بود که در مقابل امام حسن مجتبی (ع) سر فرو نیاورد و تسلیم نشود و همواره به دنبال پیشبرد اهداف خود باشد.

وی به سیره و روش امام علی (ع) اشاره کرد و گفت: امام حسن مجتبی (ع) همواره به دنبال ادامه دادن راه امام علی (ع) بودند و قصد داشتند در مسیر پدر بزرگوار خود حرکت کنند و به دنبال اهداف ایشان باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به وعده‌ها و پول‌های معاویه برای پیروزی بر لشکر امام حسن مجتبی (ع) اشاره کرد و ادامه داد: معاویه برای رسیدن به اهدافش با دادن وعده و پول‌های کلان و ایجاد اختلافات میان لشکریان امام حسن مجتبی (ع) به دنبال پاشیده شدن سپاه آن حضرت بود و همین امر محقق شد.

وی خاطرنشان کرد: امام حسن مجتبی (ع) به دنبال حفظ اسلام و برگرداندن جایگاه آن در جامعه بودند به همین دلیل پذیرش صلح بهترین اقدامی بود که ایشان در این راستا انجام دادند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به دوران زندگی امام حسین (ع) اشاره کرد و تصریح کرد: امام حسین 10 سال با معاویه هم دوران بودند و در این مدت علیه معاویه قیام نکردند چراکه از تسلط سیاسی و مالی معاویه و همچنین جاه‌طلبی مردم زمان مطلع بودند به همین دلیل اقدامی که جایگاه اسلام را به خطر بیندازد، انجام ندادند.

غفوری به پذیرش صلح امام حسن مجتبی (ع) اشاره کرد و گفت: ایشان برای حفظ اسلام و قتل عام نشدن لشکریانی که تمایلی به مبارزه با سپاه معاویه نداشتند چاره‌ای جز پذیرش صلح نداشتند.

وی شناخت امام حسن مجتبی (ع) را مهم دانست و تصریح کرد: باید بدانیم آن حضرت شجاع و مدبر و همواره به دنبال حفظ اسلام بودند و از هیچ جنگی ترسی نداشتند و صلح را تنها در راستای حفظ دین پذیرفتند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری