کد خبر: 2497

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین برآورد اعلام کرد تولید نفت ایران در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۴ بدون تغییر و همانند سه ماه نخست ۲.۸ میلیون بشکه در روز باقی مانده درحالی که تولید نفت عربستان ۱۵۰ هزار بشکه کاهش و تولید نفت عراق ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور، در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که تولید نفت ایران بدون احتساب میعانات گازی همانند سه ماهه نخست ۲۰۱۴ بالغ بر ۲.۸ میلیون بشکه در روز باقی مانده است.


این درحالی است که تولید نفت عربستان با کاهش ۱۵۰ هزار بشکه ای از ۹.۸ میلیون بشکه در روز در سه ماهه نخست امسال به ۹.۶۵ میلیون بشکه در روز در سه ماهه دوم رسیده است.

بر اساس برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت عراق علی رغم بروز درگیری ها در این کشور و جنجال رسانه های غربی برای تاثیرگذار نشان دادن این درگیری ها بر تولید نفت این کشور و تسلط نیروهای تروریست تکفیری بر تاسیسات نفتی عراق، نه تنها کاهش نیافته است بلکه ۱۰ هزار بشکه در روز نیز افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، تولید نفت عراق از ۳.۲۶ میلیون بشکه در روز در سه ماه نخست ۲۰۱۴ به ۳.۲۷ میلیون بشکه در روز در سه ماهه دوم افزایش یافته است.

به نوشته این گزارش، ایران پس از عربستان و عراق همچنان سومین تولیدکننده بزرگ نفت سازمان کشورهای تولیدکننده نفت، اوپک به شمار می رود.

همچنین متوسط تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۳ روزانه ۲.۶۸ میلیون بشکه برآورد شده است.

بر این اساس، تولید نفت ایران در ۶ ماه نخست ۲۰۱۴ نسبت به متوسط تولید نفت این کشور در سال ۲۰۱۳ از افزایش روزانه ۱۲۰ هزار بشکه‌ای برخوردار شده است.

این سازمان آمریکایی پیش از این در یکی دیگر از گزارش های خود، تولید نفت ایران در سه ماهه نخست ۲۰۱۴ را ۳.۲ میلیون بشکه در روز اعلام کرده بود که به نظر می‌رسد این برآورد با احتساب میعانات گازی باشد.

بر اساس این گزارش کل تولید نفت اوپک در این بازه زمانی بالغ بر ۲۹.۴۸ میلیون بشکه در روز اعلام شده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری