کد خبر: 2429

یک مسلمان شیعه درآمریکا تاکنون چهل و چهار سبک نگارشی مختلف قرآن کریم را به زبان های زنده دنیا در تیراژ بیش از سه میلیون نسخه منتشر کرده است.

به گزارش قم خبر به نقل از واحد مرکزی خبر از نیویورک، عون علی خلفان، هفتاد وپنج ساله و از شیعیان اثنی عشری آفریقائی تبار از کشور ماداگاسکار است. وی درچند دهه گذشته ساکن نیویورک بوده وصاحب یک انتشاراتی به نام "تحریک و ترسیل قرآن" است.

درحاشیه نمایشگاه بین المللی کتاب نیویورک و هنگامی که او را در حال اهداء قرآن کریم به بازدید کنندگان از غرفه اش دیدم، با وی به گفتگو نشستم.

خلفان می گوید: اصلیت اجداد او از هندوستان بوده اند که برای کار به شرق آفریقا و مشخصاً تانزانیا آمده اند.

عون علی کودکی خود را همراه خانواده در شهر دارالسلام، پایتخت تانزانیا گذراند و همانجا به مدرسه رفت.

وی بعدها در انگلستان در دانشکده هنر به تحصیل خبرنگاری مشغول شد ولی به کشور مادری اش بازگشت و در تانزانیا اقتصاد خواند.

او که از جوانی به کارهای هنری و تبلیغاتی علاقه داشت و به ساخت بنرهای تجاری پرداخت.

در این شغل در نمایشگاه های مختلفی مانند کانادا و نیویورک شرکت کرد و در آمریکا با جامعه مسلمانان سیاه پوستان آفریقائی آشنا شد.

عون علی خلفان خود را در آن مقطع زمانی یک مسلمان کم اطلاع از دین معرفی می کند و می گوید: جامعه مسلمانان سیاه پوست آفریقا خیلی فعال بودند و من به همراه آنان روزه می گرفتم و به مساجد می رفتم.

وی در یک دوره شش ماهه آموزش اسلام که جامعه مسلمانان یادشده برگزار می کرد، به عنوان یک دانشجو شرکت کرد.

این دوره استادی مسیحی به نام پیتر داشت و عون علی خلفان تنها دانشجوی مسلمان این کلاس بود.

وی که به تابعیت آمریکا درآمده بود، از این استاد مسیحی شنید که اسلام روح واقعی همه ادیان الهی است و از زمان حضرت آدم (ع) وجود داشته است.

خلفان می گوید: بعد از آن دوره آموزشی احساس کرد که قرآن کریم در جامعه آمریکا محجور است و شناخته شده نیست، لذا تصمیم گرفت با توجه به سوابق کاری خود، به چاپ و نشر قرآن کریم روی آورم.

اکنون سی و پنج سال از تلاش خلفان می گذرد و می گوید در این مدت برای خیلی از رهبران دنیا و همه شهرداران نیویورک در آن زندگی می کند، نمایندگان کنگره آمریکا، سناتورها و حتی برای یکی دو رئیس جمهور آمریکا نیز قرآن را هدیه فرستاده است.

حس نوآورانه عون علی تا جایی بوده است که چند جلد قرآن کریم را نیز به برگزار کنندگان جایزه نوبل می فرستد تا به برندگان این جایزه جهانی، در کنار جوائز آن، یک جلد قرآن کریم نیز هدیه دهند.

به قول خودش می خواهد با این کار، از تلاش دانشمندان در کشف علومی که همه اش متعلق به خداوند است، تشکر کند.

خلفان ۷۵ ساله تاکنون بیش از ۴۴ نوع قرآن را با شکل ها و طرح های مختلف در سه میلیون نسخه چاپ کرده است و چاپ ده نوع دیگر را در دستور کار دارد.

او می گوید در هر نوبت چاپ، حدود هشتاد تا یکصد مترجم قرآن کریم با انتشاراتی او همکاری دارند.

به فکر کودکان هم بوده و مجموعه های قرآنی ویژه کودکان را در دستور کارش داشته و منتشر کرده است.

عون علی برغم کهولت سن ولی در نشر قرآن کریم همت بالایی دارد و به گفته خودش به طور متوسط سالانه دوازده سفر به اقصی نقاط دنیا دارد و در نمایشگاه های مختلف شرکت می کند.در نمایشگاه کتاب تهران نیز حضور داشته است و آن را از بزرگترین ها در جهان می داند.

از جمله کارهای زیبای او چاپ ویژه قرآن برای زندانیان در آمریکا و اهداء آن است.

او می گوید سالانه تقضاهای زیادی از زندان های آمریکا برای فرستادن قرآن دارد ولی محدودیت های مالی وی، اجازه نمی دهد که برای همه آنها قرآن مجانی ارسال کند.

بحران مالی سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ میلادی آمریکا، توان اقتصادی موسسه انتشاراتی خلفان را نیز کاهش داده است ولی او با همان انگیزه قوی به کار خود ادامه می دهد.درباره حادثه عاشورا نیز دو جلد کتاب منتشر کرده است تا این نهضت بزرگ حسینی (ع) را به جهانیان معرفی کند.

بعد از حادثه یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ در نیویورک که موج اسلام ستیزی در این کشور گسترش یافت، خلفان تلاش کرد کتاب هایی در آمریکا منتشر کند تا به مردم آن کشور بگوید اسلام طرفدار تروریسم نیست.

خلفان می گوید معادل هفتاد و پنج درصد قیمت هر کتابش را به شرکت های بزرگ توزیع کننده کتاب در آمریکا و خارج از آمریکا می پردازد و بیست و پنج درصد باقیمانده نیز برای هزینه های نشر، انبار داری، بیمه و غیره صرف می شود.

این ناشر شیعه در آمریکا می گوید: از این کار تقریباً هیچ سودی عایدش نمی شود اما برایش مهم است که قرآن و دیگر کتب اهل بیت (علیهم السلام) در همه کتاب فروشی های آمریکا حضور دارد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری