کد خبر: 2418

در صورت اجرایی شدن ۱۳ سیاست پیشنهادی شورای ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور، اختیارات و مسئولیت های هیات های امنای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی افزایش خواهد یافت.

به گزارش قم خبر به نقل از خبرنگار واحد مرکزی خبر، در پایان نشست پنجاهمین جلسه ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور، منصور کبگانیان، دبیر این ستاد در مصاحبه با خبرنگاران درباره مصوبات این جلسه گفت: با توجه به دیدار استادان دانشگاه با مقام معظم رهبری، این بیانات مرور شد و موضوع مهم به ویژه بخش مرتبط با نقشه جامع علمی و مطالبه ایشان در این باره که نقشه به صورت جدول و تقسیم کار با توجه به توانایی ها و ظرفیت های دانشگاه های مختلف، توزیع ماموریت ها انجام شود،حاضران برای اجرایی کردن این موضوع پیشنهادهایی ارائه کردند.

وی افزود: بخش دیگر، پیشنهادی بود برای ایجاد گردش های علمی برای مسئولان و محققان مختلف تا ایشان از دستاوردهای علمی و فناوری کشور مطلع شوند.

کبگانیان در ادامه گفت: در این جلسه درباره حذف ماده ۳۲ از دستور العمل ضوابط بودجه مصوب دولت مبنی بر استفاده نیم تا ۳ درصد بودجه دستگاه ها برای پژوهش و فناوری ابراز نگرانی و پیشنهادهایی برای اصلاح در متمم بودجه مطرح شد و ان شاء‌الله پی گیری هایی صورت خواهد گرفت تا از آثار سوء‌این حذف جلوگیری شود و در بودجه ۹۴، دولت از پیش به فکر چنین ماده ای باشد.

وی افزود: گزارش مفصلی از شرکت های دانش بنیان توسط معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ارائه شد که رشد تصاعدی و بسیار بالا و دلگرم کننده ای را شاهد بودیم و متقاضیان این شرکت ها به تعداد ۴۵۰۰ شرکت در پایگاه اطلاع رسانی مجموعه ثبت نام کرده بودند.

کبگانیان تصریح کرد: ۱۱۶۰ پرونده تکمیل شده است و بیش از ۴۰۰ شرکت هم مورد تایید قرار گرفته اند البته پیش بینی می شود با این روند شاهد حضور ۱۰ هزار شرکت هم باشند.

وی گفت: از وزارت علوم خواسته بودیم تا سیاست های مربوط به ساماندهی اختیارات و مسئولیت های اعضای هیئت امنای موسسات آموزش عالی و دانشگاه ارائه شود که امروز پیشنهادهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اصلاح سیاست ها ارائه شد.

دکتر کبگانیان افزود: قانون تشکیل هیئت امنا از دهه اول پیروی انقلاب اسلامی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده بود و نیاز داشت که به روز و بازنگری شود.


وی تصریح کرد: شورای ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور ۱۳ سیاست اجرایی را برای افزایش اختیارات و مسئولیت های هیئت امنای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور پیشنهاد داد که اگر اجرایی شود شاهد برخی موارد آنها خواهیم بود.


کبگانیان به برخی از این موارد اشاره کرد و گفت: بعضی از آنها شامل عضویت بلند مدت هیئت امنا، پرهیز از تغییرات دسته جمعی، عضویت بخش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز اعضای شاخص هیئت علمی در هیات های امنا می شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری