کد خبر: 2376

نمایندگان مجلس با دو فوریت و یک فوریت طرحی مخالفت کردند که در صورت تصویب نهایی آن در مجلس، ساعت کاری کارکنان دولت در ماه رمضان تا ۳۴ ساعت در هفته کاهش می‌یافت.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان، ۲ فوریت طرح الحاق یک تبصره به ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری در خصوص کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در ماه مبارک رمضان را مورد بررسی قرار دادند.

وکلای ملت پس از استماع سخنان موافقان و مخالفان ۲ فوریت این طرح در نهایت آن را با ۱۰۲ رای موافق، ۱۰۰ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده حاضر در صحن علنی رد کردند.

بهارستان‌نشینان همچنین یک فوریت این طرح را هم با ۱۰۲ رای موافق، ۸۴ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در صحن پارلمان به تصویب نرساند و بر این اساس این طرح به صورت عادی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

بر اساس این طرح نمایندگان و در صورت تصویب نهایی آن در صحن علنی مجلس، دولت می‌تواند در جهت تسهیل و تقویت بنیه معنوی و انجام بهتر فرایض دینی در ماه مبارک رمضان، ساعت کاری کارکنان دولت را هر هفته تا ۳۴ ساعت کاهش دهد.

به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس به عنوان طراح این طرح طی سخنانی اظهار داشت: این طرح به دنبال اختیار دادن به دولت است تا دولت بتواند ساعت کاری کارکنان خود را کاهش دهد. البته سیره علما و خاطرات امام خمینی (ره) نیز نشان می‌دهد که این بزرگان در کار رمضان کار خود را کم می‌کردند تا به عبادت بپردازند.

وی ادامه داد: در دولت قبلی برداشت از ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری این بود که ساعت کار را نمی‌توانند کم کنند، اما با تمام مخالفت‌هایی که بود، این موضوع را انجام دادند. اما دولت کنونی ساعت کاری را کم نکرد. البته بر اساس این ماده دولت نمی‌تواند ساعت کار را کم کند، بلکه می‌تواند ساعت کاری را جابجا کند. همچنین با توجه به اینکه اکنون هوا بسیار گرم است و حدود ۱۷ ساعت هم زمان روزه‌داری است، این کم کردن ساعت کاری می‌تواند به کارکنان دولت کمک کند تا وقت کافی برای خودسازی داشته باشند.

این نماینده مجلس بر همین اساس گفت: ما طرحی را آماده کردیم و اداره تدوین قوانین نیز یک متن پیشنهادی ارائه داد که به نظر بهتر است. بنابراین اگر نمایندگان به فوریت این طرح رای دهند در بررسی جزئیات طرح پیشنهادی اداره قوانین را جایگزین می‌کنیم و پس از تصویب در مجلس، شورای نگهبان در آستانه ولادت امام حسن (ع) این موضوع را تائید می‌کند و دست دولت برای کاهش ساعت کاری ماه رمضان در ماه رمضان جاری و سالهای بعد باز می‌شود.

در ادامه حسینعلی‌ حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس به عنوان مخالف ۲ فوریت طرح مذکور گفت: با توجه به اینکه یک‌سوم از ماه مبارک رمضان گذشته است، لذا این طرح به امسال نمی‌رسد، البته من با اصل پرداختن به مسائل معنوی موافق هستم، اما به نظر من نه تنها ساعت کار کارکنان دولت نباید کم شود، بلکه باید اضافه هم شود چرا که ما به دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی و فرهنگ کار هستیم.

وی ادامه داد: اکثریت جامعه ما را کسانی تشکیل می‌دهند که کارگر هستند و یا مشاغل آزاد دارند و در آفتاب کار می‌کنند، بنابراین نباید آنها را رها کنیم و فقط ساعت کار کارکنان دستگاه‌ها که زیر باد کولر کار می‌کنند را کم کنیم، لذا این یک تبعیض است.

همچنین محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان در مجلس نیز طی اخطاری با استناد به اصل ۳ قانون اساسی طرح مذکور را تبعیض آشکار دانست و گفت: این طرح به قدری ایراد دارد که اداره قوانین نیز در یک بررسی کوتاه حدود ۸ ایراد از این طرح گرفته است. همچنین این طرح مخالف اصل ۳ قانون اساسی است و سبب تبعیض می شود.

علی لاریجانی رئیس مجلس نیز در پاسخ به این اخطار گفت: ممکن است که اینگونه تبعیضات در این طرح وجود داشته باشد. اکنون فوریت آن را بررسی می‌کنیم. بنابراین ممکن است زمانی که این طرح به کمیسیون برگشت، این ایرادات رفع شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری