نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از جلسه روز گذشته لاریجانی با وزیر علوم و جمعی از استیضاح‌کنندگان گفت: در جلسه دیروز تنها ۲ نفر از امضاء کنندگان استیضاح وجود داشتند و نباید قول و قراری از سوی امضاءکنندگان استیضاح گذاشته می‌شد.

اخطار قانون اساسی الیاس نادران درباره توقف استیضاح وزیر علوم

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی اخطاری در جلسه علنی صبح امروز مجلس، به طرح جمعی از نمایندگان برای استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و خطاب به محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت، گفت: بنده روز یکشنبه در اخطاری خواستار اعلام وصول طرح استیضاح وزیر علوم شدم و شما هم که ریاست جلسه را بر عهده داشتید، گفتید امروز تا آخر وقت تعیین تکلیف می‌شود اما آن روز هم گذشت و خبری از اعلام وصول طرح استیضاح وزیر علوم نشد.

وی با اشاره به جلسه روز گذشته رئیس مجلس و جمعی از استیضاح‌کنندگان با وزیر علوم خاطرنشان کرد: مطلع شدیم که آقای لاریجانی روز گذشته با تعدادی از نمایندگانی که حتی طرح استیضاح وزیر علوم را امضاء نکرده‌اند و یکی دو نفر از امضا‌ءکنندگان جلسه‌ای را با وزیر علوم داشته‌اند و قول و قرارهایی گذاشته‌اند که برگزاری چنین جلساتی و گذاشتن قول و قرار نه در آیین‌نامه و نه در قوانین دیگر هیچ وجاهتی ندارد و وقتی استیضاح اعلام وصول شد، تنها در صورتی از دستور کار خارج می‌شود که امضاءکنندگان طرح استیضاح، امضاهای خود را پس بگیرند. در حالی که هیچ‌کدام از امضاءکنندگان طرح استیضاح وزیر علوم امضاء خود را پس نگرفته‌اند.

این نماینده مجلس بر همین اساس تأکید کرد: ما در مجلس به هیچ عنوان نمی‌پذیریم که به صورت گزینشی تعدادی از نمایندگان را جمع کنند و از طرف همه استیضاح‌کنندگان تصمیم بگیرند و اگر قرار بود چنین جلسه‌ای برگزار شود باید هر ۶۰ نفر نماینده‌ای را که طرح استیضاح را امضاء کردند، دعوت شوند و نظر آنها استماع شود و پس از بحث اگر به این جمع‌بندی رسیدند آن زمان عمل کنند نه اینکه ۲ نفر از استیضاح‌کنندگان و ۳ نفر از نمایندگان دیگر که طرح استیضاح را امضاء نکرده‌اند با رئیس و معاونینش بنشینند و برای کل استیضاح‌کنندگان تصمیم بگیرند.

نادران در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: بنده جزو آخرین نفراتی بودم که طرح استیضاح را امضاء کرده‌ام اما باید به این نکته دقت کرد که امضاء حرمت دارد و وقتی که ما جایی را امضاء می‌کنیم باید ابتدا متقاعد شویم تا امضاء پس گرفته شود در حالی که این اتفاق نیفتاده و قرار شده که بدون نظر استیضاح‌کنندگان این موضوع به تعویق بیفتد.

وی خطاب به محمدرضا باهنر که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت گفت: هیئت رئیسه سوگند خورده است که برخلاف آیین‌نامه کاری را انجام ندهند بنابراین نباید اجازه می‌دادیم استیضاحی که تحویل هیئت رئیسه شده و ۲ بار هم از تریبون صحن علنی مجلس اعلام شده که این استیضاح تحویل هیئت رئیسه شده و رئیس جلسه هم عنوان کرده که این طرح استیضاح تعیین تکلیف می‌شود، به تأخیر بیفتد. این موضوع خلاف آیین‌نامه است و باید ابتدا از سوی هیئت رئیسه اعلام وصول شود و اگر قرار است اتفاقی بیفتد، روال قانونی و طبیعی خود را طی کند.

این نماینده مجلس بر همین اساس گفت: روال طبیعی آن این است که پس از اعلام وصول طرح استیضاح از سوی هیئت رئیسه جلسه‌ای با حضور تمام استیضاح‌کنندگان برگزار شود و اگر در آن جلسه نمایندگان خواهان استیضاح قانع شدند، امضاء خود را پس می‌گیرند اما اگر عده‌ای بخواهند از سوی قاطبه نمایندگان تصمیمی بگیرند و سپس رسانه‌ای کنند و بگویند جلسه‌ای گذاشته شد و طرح استیضاح یک ماه به تعویق افتاد، چنین اجازه‌ای نه به رئیس مجلس و نه به نواب رئیس و نه به هیچ‌کدام از رؤسای کمیسیون‌ها داده نشده که از سوی همه بخواهند تصمیم بگیرند.

محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس که در غیاب علی لاریجانی و حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد ریاست صحن علنی را بر عهده داشت در پاسخ به این اخطار نادران گفت: ما دنبال این هستیم که تکلیف مسئله استیضاح روشن شود و پریروز هم خواهش شد تا جلسه‌ای با وزیر و تعداد استیضاح‌کنندگان برگزار شود و به امضاء کنندگان طرح استیضاح هم اعلام شد که چنین جلسه‌ای برگزارمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این جلسه تشکل شد و طی ۲ ساعت بحث‌های مفصلی مطرح شد و اگر هم چنین جلسه‌ای را برگزار کردیم خواست ما این بوده که به یک وفاق کلی بین فراکسیون‌ها برسیم چرا که این قضایا باید زیر یک وفاق جدی بین فراکسیون‌های مختلف مجلس اتفاق بیفتد.

نایب رئیس مجلس افزود: اگر مجلس بخواهد اقدامی کند که قطعاً بر اساس اصول و اعتقادات خود نیز عمل می‌کند، این اقدام باید جدی و محکم باشد چرا که طبق قانون اساسی هر ۱۰ نفر می‌تواند طرح استیضاح یک وزیر را ارائه کند و بنده در طول این ۷ دوره که در مجلس بودم شاهدم در هیچ دوره‌ای نبوده که یک وزیر ۱۰ مخالف جدی نداشته باشد، بنابراین تمام آنها می‌توانند دائم طرح استیضاح آماده کنند و کشور و مملکت کلاً درگیر استیضاح وزرا باشد.

باهنر با تأکید بر اینکه در جلسه دیروز قراری برای پس گرفتن امضاهای استیضاح‌کنندگان گذاشته نشد، گفت: هیچ‌کدام از ما به دنبال این نیستیم که کسی امضایش را پیش بگیرد و بحث دیروز هم که با حضور چند نفر از مؤثرترین امضاءکنندگان استیضاح برگزار شد، این بود که طرح استیضاح تا یک مدت مشخصی به تعویق بیفتد تا وزیر اقداماتی را انجام دهد که بتواند نمایندگان را قانع و به مطالبات به حق استیضاح‌کنندگان پاسخ روشن دهد.

وی بر همین اساس گفت: اکنون هم مطلع شدیم که نمایندگان امضاءکننده طرح استیضاح وزیر علوم ساعت ۱۲ امروز در کمیسیون تلفیق جلسه گذاشته‌اند تا مشورت کنند و پس از این جلسه اعلام کنند که استیضاح اعلام وصول شود، ما هم به درخواست آنها عمل می‌کنیم اما ترجیح ما این است که این کار با یک وفاق انجام شود؛ شاید فراکسیون‌های اصولگرایان مجلس در مواردی اختلاف‌نظر داشته باشند اما ما خواهان این هستیم که در مسائل مهمی مثل این موضوع یک وفاق کامل بوجود آید و این کار با یک وفاق انجام شود.

نایب رئیس مجلس در پایان گفت: ترجیح ما این است که قرار است اقدامی درباره وزرایی که اصول مورد قبول مجلس را رعایت نمی‌کنند، انجام شود با یک وفاق کامل صورت گیرد و مجلس با یک تصمیم مشترک عمل کند اما باز هم امروز اگر تصمیم استیضاح‌کنندگان پابرجا بود به ما نتیجه را اعلام کنند و ما به درخواست آنها عمل می‌کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری