رئیس مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ثبت و تایید آزمایشگاه‌های تشخیصی مولکولی این مرکز در موسسه ملی بهداشت آمریکا NIH-NCBI خبر داد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، وحیدرضا یاسایی رئیس مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: موسسه NIH متشکل از ۲۷ موسسه ملی جداگانه و یکی از شاخه‌های وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا است که وظیفه آن رهبری و نظارت بر تحقیقات علوم زیستی پزشکی است.

وی افزود: موسسه مذکور به دنبال ثبت نتایج آزمایشات تشخیصی مولکولی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (قطب علمی ژنومیک کشور) در پایگاه بانک ژن NIH و پس از انجام بررسی‌های کارشناسان، نتایج ارایه شده این مرکز تحقیقاتی را مورد تایید قرار داد. به دنبال آن درخواست، بر ثبت آزمایشگاه‌های مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان آزمایشگاه ارجاعی مورد بررسی و تایید NIH قرار گرفت.

یاسایی در ادامه با اشاره به دستاوردهای علمی جدید این مرکز و ثبت ۳۶ مورد اطلاعات ژنتیکی بیماران کشور در ژن بانک جهانی در سال ۲۰۱۴ بیان داشت: این تغییرات ژنتیکی مربوط به سه سندرم نادر به نام‌های سندرم TAR (ژن RBM۸A)، سندرم نقص چسبندگی لوکوسیت نوع ۱ (LAD۱و ژن ITGB۲) و سندرم ماندیبولوآکرو دیسپلاژی (ژن LMNA) است که توسط محققان این مرکز مورد شناسایی قرار گرفت و در بانک ژن آمریکا به نام ایران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ثبت شدند.

وی گفت: اخیراً آزمایشگاه تخصصی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان نخستین مرکز تشخیصی مولکولی تالاسمی دانشگاهی در شهر تهران مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفت.

به گزارش وزارت بهداشت، در حال حاضر تعداد قابل توجهی از آزمایشات تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های تخصصی مرکز تحقیقات ژنومیک دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی راه اندازی شده است و به خانواده‌های نیازمند خدمات ارائه می‌دهد. علاقمندان برای دسترسی به اطلاعات کامل درخصوص این آزمایشات می‌توانند به پایگاه اطلاع رسانی این مرکز به نشانی http://grc.sbmu.ac.irمراجعه کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری