کد خبر: 2236

بیست و ششمین جشن گلریزان ستاد دیه کشور؛

بیست و ششمین جشن گلریزان امسال با عنوان جشن رهایی در حالی برگزار شد که مسئولان عالی کشور ۲۴۰ میلیون تومان به این جشن کمک کردند و مدیر عامل ستاد دیه مدعی شد برای آزادی ۷۵۰۰ زندانی به ۴۳۵ میلیارد تومان نیاز است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، شب گذشته بیست و ششمین جشن گلریزان ستاد دیه کشور با حضور حجت‌الاسلام گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، سید اسدالله جولایی رئیس ستاد دیه کشور و میرمحمد صادقی رئیس هیات مدیره ستاد دیه کشور، اسماعیلی رئیس دادگستری استان تهران، جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها و جمعی از خیرین کشور برگزار شد.

در ابتدای این مراسم و پس از قرائت قران و پخش سرود جمهوری اسلامی یکی از مرشد‌های بین‌المللی که در سال ۲۰۱۰ به عنوان مرشد برتر در جهان شناخته شده بود به اجرای برنامه پرداخت.

در ادامه میرمحمد صادقی رئیس هیات مدیره ستاد دیه کشور توضیحاتی را در خصوص روند تأسیس ستاد دیه و اقدامات انجام شده در این ستاد ارائه داد.

همچنین حجت الاسلام گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری هم طی سخنانی برگزاری جشن گلریزان را اقدامی خداپسندانه عنوان کرد.

در حاشیه این مراسم، مسئولان حاضر در جلسه با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص کمک به زندانیان نیازمند و اهداف خود از حضور در این مراسم توضیحاتی را ارائه کردند.

تنها ۳ درصد از زندانیان مربوط به جرائم مالی غیر عمد هستند

غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: در روزگار نه چندان دور ۱۰ درصد از زندانیان را افراد مرتبط با جرائم مالی غیرعمد تشکیل می‌دادند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه امروز با اصلاحاتی که در قوانین صورت گرفته و همچنین با کمک‌ها و مشارکت‌های خیرین، این عدد به ۳ درصد کاهش یافته است.

اسماعیلی تصریح کرد: از نظر ما زندانیان جرائم مالی غیر عمد باید با سایر زندانیان تفکیک شوند، زیرا این‌ها نباید بخاطر اشتباهی که مرتکب شده‌اند در زندان بمانند.

وی مقصرین حوادث رانندگی، حوادث کارگاهی و محکومان مهریه و نفقه را جزء این دسته از زندانیان برشمرد و گفت: هرساله شاهد هستیم که با کمک خیرین‌ جمع کثیری از این زندانیان آزاد می‌شوند.

رئیس کل دادگستری استان تهران تصریح کرد: برگزاری جشن‌های گلریزان و سنت حسنه آزادی زندانیان دو کارکرد مثبت دارد که اولی آزادی یک زندانی و دومی التیام دردهای خانواده شاکی است.

نیاز به ۴۳۵ میلیارد تومان برای آزادی ۷۵۰۰ زندانی جرایم مالی غیرعمد

سید اسدالله جولایی مدیرعامل ستاد دیه کشور با اعلام این مطلب افزود: نهاد ستاد دیه از سال ۱۳۶۹ و با پایه‌گذاری شهید لاجوردی بنا شد.

وی افزود: تا امروز بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است در ۱۸۴ نقطه کشور جشن گلریزان برگزار شود که اولین آنها چهارشنبه هفته گذشته در استان البرز برگزار شد.

جولایی تصریح کرد: امسال جشن گلریزان به جشن رهایی تغییر نام داده و امیدواریم بتوانیم ۷۵۰۰ زندانی گروه هدف را با کمک‌های مردمی آزاد کنیم.

مدیرعامل ستاد دیه کشور خاطر نشان کرد: سال گذشته ۷۷۳۵ نفر از زندانیان جرایم مالی غیرعمد با کمک مردم آزاد شدند.

وی افزود: سال گذشته ما باید برای آزادی این تعداد زندانی ۸۳۴ میلیارد تومان پرداخت می‌کردیم در حالی که با کمک خود شاکیان و طلبکاران و گذشت ۵۳۴ میلیاردی آنها تنها با دادن ۳۰۰ میلیارد تومان این تعداد زندانی آزاد شدند.

جولایی درباره اینکه در طول ۳۶ سال گذشته چه تعداد زندانی آزاد شده‌اند، گفت: بیش از ۸۰ هزار نفر از زندانیان در طول این سال‌ها آزاد شده‌اند.

دولت در کنار کمک نقدی موظف به اصلاح ساختارهای اقتصادی و توسعه رشد پایدار است

محمد نهاوندیان رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور گفت: من حداقل ۳ بار تاکنون به صورت شخصی در این جشن‌ها شرکت کرده‌ام.

وی افزود: سال‌هاست که در جریان این اقدام خوب و خداپسندانه هستم و از تمام خیّرینی که در این زمینه فعالیت می‌کنند تقدیر می‌کنم.

نهاوندیان تصریح کرد: خوشبختانه میدان خدمتی جدیدی به روی مردم گشوده شده تا وقتی خانواده زندانیان از انجام برخی وظایف خود باز می‌مانند مردم به کمک آنها رفته و دو خانواده را از گرفتاری نجات دهند.

نهاوندیان با اشاره به اینکه ماه رمضان ماه شکوفایی و طراوت کارهای عبادی است، گفت: از خانواده‌هایی که توانایی کمک به زندانیان را دارند می‌خواهیم تا در این امر خداپسندانه شرکت کنند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: البته در همین حال دولت وظیفه دارد به کارهای ریشه‌ای بپردازد و ساختارهای اقتصاد کشور را بهبود بخشیده و در جهت توسعه رشد پایدار قدم بردارد.

وی افزود: دولت در کنار دو وظیفه‌ای که به آن اشاره شد نقش مشوق برای بهتر برگزار شدن اینگونه جشن‌ها را نیز دارد و به همین دلیل امسال در بودجه رقم خوبی برای این موضوع پیش‌بینی شد.

نهاوندیان تصریح کرد: از ۴۰ میلیارد تومان بودجه‌ای که در دولت برای این موضوع به تصویب رسیده است در ۳ ماهه اول حدود ۵.۲ میلیارد تومان پرداخت شده است که امیدواریم تا پایان سال مابقی آن نیز پرداخت شود.

رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: به جرأت می‌توان گفت که اینگونه اقدامات خداپسندانه در نزد خدا از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا هم یک زندانی آزاد می‌شود و هم خانواده او از گزند بسیاری از مشکلات حفظ و مصون می‌ماند.

کمک ۲۰۰ میلیون ریالی سازمان زندان‌ها برای آزادی زندانیان نیازمند

علی‌اصغر جهانگیر در حاشیه جشن گلریزان رهایی با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حضور ما در این جشن باید نشان دهد که خانواده زندانی مثل خانواده خود ماست و باید به فکر کم کردن درد آنها باشیم.

وی افزود: سازمان زندان‌ها امسال و همزمان با جشن گلریزان ستاد دیه مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال برای آزادی زندانیان نیازمند کمک کرده است.

جهانگیر در پایان خاطرنشان کرد: همکاران ما در تلاش هستند تا کمک‌هایی را انجام دهند تا این کمک‌ها زمینه‌ای برای حضور مردم جهت آزاد‌سازی زندانیان نیازمند باشد.

کمک ۲۴۰ میلیونی مسئولان عالی کشور

گفتنی است در ادامه این مراسم میزان کمک‌ مسئولان کشور در جشن گلریزان ستاد دیه کشور از سوی مجری برنامه اعلام شد.

بر این اساس، ‫رهبر معظم انقلاب ۱۵۰ میلیون تومان، رئیس قوه قضائیه ۵۰ میلیون تومان‬ و رئیس مجلس ۴۰ میلیون تومان‬ به جشن گلریزان ستاد دیه کشور کمک کردند.

همچنین اتاق بازرگانی تهران ۱۰۰ میلیون تومان‬، اتاق بازرگانی ایران ۱۰۰ میلیون تومان و دولت مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان به جشن گلریزان ستاد دیه کشور کمک کردند که البته با اصرار مجری برنامه نهاوندیان پذیرفت که این رقم به ۱۷۰ میلیون تومان افزایش یابد.

از سوی دیگر علی اصغر جهانگیر، غلامحسین اسماعیلی و بختیاری وزیر سابق دادگستری هرکدام شخصاً به ترتیب ۲۰، ۱۰ و ۲ میلیون تومان به جشن گلریزان ستاد دیه کشور کمک کردند.

فروش تابلو فرش ابریشم و تابلوی نقاشی برای آزادی زندانیان نیازمند

یک تابلو فرش ابریشم که سال گذشته توسط یکی از خیرین به نفع آزادی زندانیان خریداری شده بود امسال مجدداً از سوی همان خیر به ستاد دیه اهدا شد و در این مراسم به قیمت ۳۰ میلیون تومان فروخته شد‬.

‫همچنین یک تابلوی نقاشی کار یکی از هنرمندان کشورمان نیز از سوی میرمحمد صادقی سخنگوی اسبق دستگاه قضایی کشور به ارزش ۲۵ میلیون تومان خریداری شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری