کد خبر: 2219

در مراسم افطاری اعضای دولت و معاونین وزرا مطرح شد

روحانی با تاکید بر تسهیل شرایط برای حضور و مشارکت مردم در اداره امور، تصریح کرد: به مردم قول دادیم که کار مردم را به خود مردم می سپاریم و هر کاری که امکان پذیر باشد و مردم توان انجام آن را داشته باشند به آنها واگذار کنیم.

باید بررسی کنیم آیا به یک چهارم وعده هایمان عمل کرده‌ایم؟

به گزارش قم خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،‌حسن روحانی عصر شنبه و در دیدار و ضیافت افطار اعضای دولت و معاونین وزرا و روسای سازمان های تابعه گفت: مردم بار امانت سنگینی را بر دوش ما گذاشته اند. هم باید به وظیفه سختی که پیش رو داریم واقف باشیم و هم باید افتخار کنیم به اینکه مردم عزیز و بزرگ، ما را لایق دانستند که بار مسئولیت اداره کشور را بر دوش بگیریم.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: اگر از دولت و حل معضلات مردم سخن گفته می شود بحث یک فرد به عنوان رییس جمهور یا یک کابینه نیست، همه آنهایی که در مجموعه دولت تعهدی را بر دوش داشته و وظیفه خدمت گزاری مردم را بر عهده گرفته اند، وظیفه واحدی را بر دوش دارند و آن خدمت بی منت برای مردم شریف و در شرایط بسیار سخت منطقه، جهان و شرایط سخت داخلی است.

رییس‌ جمهوری با اشاره به ظرفیت‌های گسترده کشور برای پیشرفت و آبادانی، دولت را موتور پیش‌ران نظام دانست و اظهار داشت: دولت باید سینه خود را سپر کرده و با همدلی و همگرایی و امیدِ بر مبنای تدبیر و آینده‌نگری، راه را برای حضور و مشارکت فعال مردم در اداره کشور هموار کند و مجموعه دولت وظیفه و تعهد اصلی خود را خدمت بی منت به مردم بزرگ ایران می داند.

روحانی با تاکید بر اینکه همه چیز ما بر مبنای امید بوده و امید ما بر مبنای تدبیر است، اظهار داشت: اگر انسان در همه اموری که مسئولیتش را بر دوش دارد، آینده نگر باشد و پایان و نتیجه و آثار آن کاری را که شروع کرده به دقت مد نظر قرار دهد، این به معنای تدبیر است و چنانچه کار را با تدبیر انجام دهیم در وجود خودمان و در جامعه امید را ایجاد می کنیم.

رییس جمهوری گفت: امروز همگی رسالت سنگینی را بر عهده گرفته ایم لذا باید یکصدا و همدل بوده و دست به دست هم دهیم و مطمئن باشیم که می توانیم و خداوند این نعمت را بر ما ارزانی خواهد داشت تا بتوانیم بار امانتی که بر دوش گرفته ایم را به خوبی و به سلامت به مقصد و مقصود برسانیم.

روحانی با تاکید بر تسهیل شرایط برای حضور و مشارکت مردم در اداره امور، تصریح کرد: به مردم قول دادیم که کار مردم را به خود مردم می سپاریم و قول دادیم که هر کاری که امکان پذیر باشد و مردم توان انجام آن را داشته باشند به آنها واگذار کنیم، از این رو شما به عنوان مسئولین رده بالای دولت باید به گونه ای حرکت کرده و مشاوره دهید که در نتیجه آن هر کاری که مردم می توانند، انجام دهند، به آنان واگذار شود.

رییس جمهوری مسئولین دستگاه‌های اجرایی را به تقویت سازمان های مردم نهاد دعوت کرد و گفت: همه باید تلاش کنند تا سازمان های مردم نهاد، بخش خصوصی و تعاونی ها بتوانند به مردم خدمت کنند و برای این کار وظیفه دارند پیچ و خم های اداری را از پیش پای مردم بردارند.

روحانی با تاکید بر ضرورت چابک‌سازی دولت، مسئولین را به حرکت در این مسیر فرا خواند و گفت: بیایید همه در ماه مبارک رمضان با خدای خود عهد کنیم که اگر کاری را با ۳ نفر می شود انجام داد با ۴ نفر انجام ندهیم. همان طور که یک فردی که زیاد فربه باشد نمی تواند چابک حرکت کند دولت هم همین طور است. یک دولت با اعضای بسیار زیاد برای کار محدود، معنایش این است که وقت مردم را تلف می کند و کار یک روز را چند روزه انجام می دهد.

رییس جمهوری با اشاره به اهمیت ایجاد و تقویت دولت الکترونیک و تأکید بر فعال‌تر شدن وزارت ارتباطات در این خصوص اظهار داشت: دولت اگر الکترونیک شود، مردم کمتر نیاز پیدا می کنند تا پای میز مسئولین حاضر شوند و چقدر سخت است پاسخ دادن در پیشگاه خداوند در روز قیامت که اگر فردی در کنار میز مسئولی ،ثانیه ای بیش از آنچه لازم بوده، وقت او تلف شده باشد و خدای ناکرده بر سر او منت گذاشته و عزت و کرامت او مخدوش شده باشد.

روحانی خطاب به همه مدیران مسئولین مجموعه دولت تصریح کرد: باید این نکته را باور کنیم که خادم مردم هستیم و این باورمان باشد که کشور و منابع و بیت المال، از آن مردم است و ما صرفا باید به مردم خدمت کرده و اجیر و خدمتگزار مردم هستیم و این عین بیان پیامبر اسلام(ص) است که فرمود «انا اجیرکم» وقتی پیغمبر اسلام چنین می‌فرمایند، دیگر تکلیف ما روشن است.

رییس جمهوری تاکید کرد: باید خادم مردم باشیم البته نه در زبان بلکه باید به گونه ای عمل کنیم که مردم عزتمند و قدرتمند بوده و کشورمان آباد باشد.

روحانی با بیان اینکه ظرفیت های زیادی در کشور وجود دارد و چنانچه این ظرفیت ها به فعلیت در نمی آید همه ما مسئول و مقصرهستیم، اظهار داشت: کشوری مثل ایران با تمدنی کهن و سابقه تمدنی هزاران ساله با دین بزرگی مثل اسلام، با الگوهایی چون پیامبر و اهل بیت(ع) و کتابی چون قرآن و انقلابی مثل انقلاب اسلامی، با شخصیت بزرگی چون امام راحل و با شخصیتی که امروز می تواند همه ما را پیوند بزند به نام رهبری عزیز نظام، اگر در این شرایط نتوانیم کشور را به پیش ببریم، مقصر هستیم.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: دولت موتور پیش‌ران کشور و نظام است و باید سینه خود را سپر کرده و راه را برای حضور و مشارکت مردم در اداره امور باز کند. هیچ تردیدی ندارم اگر همه دست به دست هم داده و از ظرفیت‌های خود استفاده کنیم و در کنار سفره مهمانی خدا ،دستمان را به سوی خدا دراز کنیم واز او بخواهیم، موفق خواهیم شد.

روحانی در ادامه با یادآوری وعده های دولت به مردم و اهتمام جدی تمام مسئولین به اجرای آنها گفت: ما به مردم وعده دادیم که این کشور را از آن مسیر بسیار سخت دیروز به مسیری آسان تر و راحت تر عودت خواهیم کرد. یک سال از آن وعده ما گذشته است و از آن روزهایی که به مردم قول دادیم یک چهارم زمان مان صرف شده،باید بررسی کنیم که آیا به یک چهارم وعده ای که به مردم دادیم عمل شده است؟ اگر نشده باید از مردم عذر خواهی کنیم.

رییس جمهوری اضافه کرد: ما به مردم وعده دادیم و گفتیم که ارتباط این کشور را با دنیا و با همسایگان بهتر و بیشتر می کنیم، ما به مردم وعده دادیم راهی را انتخاب می کنیم که امیدواری شما را حفظ می کنیم و به مردم وعده دادیم به گونه ای رفتار می کنیم که اعتماد شما به دولت باقی بماند و وعده دادیم زندگی شما را بهبود می بخشیم و خزانه خالی را به تدریج پر می کنیم. شرایط اخلاقی جامعه را بهتر می کنیم و به شما دروغ نمی گوییم، که اگر روزی خطا کردیم به شما می گوییم خطا کردیم و از شما عذر خواهی می کنیم و شرایط زندگی فرزندانتان را برای آینده امیدبخش می کنیم، آیا به وعده هایمان عمل کرده و توانسته ایم در بخشهای مختلف شرایط بهتری را برای جامعه ایجاد کنیم. در این باره باید مردم بزرگ ما قضاوت کنند.

روحانی خاطر نشان کرد: اگر امروز شرایط جامعه ما به گونه ای است که مردم احساس راحتی بیشتری می کنند و احساس می کنند که اگر امروز کالا را ذخیره نکنند فردا قیمت آن با امروز خیلی تفاوت ندارد و دیگر ارز به صورت یک سرمایه قابل قبول نیست؛ لذا اگر امروز مردم احساس کنند که آینده روشنی هست و به سمت پیشرفت حرکت می کنند و این دولت بدون دقت و مشورت و بدون آنکه از متخصصین و صاحبنظران نظر بخواهد، تصمیمی را اتخاذ نمی کند، معنایش این است که به آنچه به مردم قول داده ایم عمل کرده ایم و اگر این چنین نباشد باید برای سال دوم کمربندها را محکم ببندیم تا جبران کمبودهای سال اول را بکنیم.

رییس جمهوری خطاب به مسئولین تصریح کرد: امشب همه ما در پیشگاه خداوند با خدای خود عهد ببندیم که کمبودهایمان را در سال گذشته در سال پیش رو جبران کنیم.

روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به فضایل ماه مبارک رمضان و ضرورت بهره مندی از برکات این ماه عزیز گفت: خوشحالم از اینکه دولت یازدهم در ماه رمضان شروع شد و خوشحالم که اولین جلسه جمعی که بنا بود که بعدا به عنوان وزیران کابینه باشند در شب ۲۳ ماه رمضان پارسال دور هم جمع شدیم بحث و صحبت کردیم و تصمیم گرفتیم بار سنگین دولت را بر دوش بگیریم و این همه لطف خدا بود.

باید مسابقه همگرایی در دستگاه‌های اجرایی ایجاد شود

محمد نهاوندیان، رییس دفتر رییس‌ جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری نیز در ابتدای این مراسم در سخنانی با بیان اینکه معاونین وزرا و روسای سازمان‌های تابعه مسئولیت ستادی و مدیریت اجرایی کشور را بر عهده دارند،گفت: تحقق سیاست‌های دولت تدبیر و امید عملاً مرهون تصمیم‌گیری‌های روزانه این جمع است و تک تک معاونین وزرا، مسئولیت پیگیری سیاست‌ها و اهداف دولت را بردوش دارند و نباید توجه به این نکته کم‌رنگ شود.

رییس دفتر رییس‌ جمهور با تأکید بر ضرورت همگرایی و هم‌افزایی در اداره امور کشور، خاطر نشان کرد: مدیران ارشد دستگاه‌های اجرایی باید خود را اعضای خانواده واحد دانسته از این رو غیر از مسئولیت حوزه کاری خود، باید مراقبت داشته باشند که تصمیمی که اتخاذ می‌کنند، کلیت سیاست‌های دولت را مد نظر داشته باشد.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: باید فضایی ایجاد کنیم که مسابقه همگرایی در دستگاه‌های اجرایی به راه بیفتد و این دولت باید نشان دهد که می‌توان به عصبیت‌های سیاسی و سازمانی فائق آمده و منافع ملی را بر منافع سازمانی ترجیح داد و اینها مواردی است که در منشور اخلاقی دولت به آن تأکید شده است.

نهاوندیان با تأکید بر اهمیت منشور اخلاقی دولت اظهار داشت: باید همه خودمان را پاسبان و احیاگر این منشور بدانیم و فضای این دولت باید فضای مراقبت عمومی باشد و فریضه امر به معروف و نهی از منکر که همگی نسبت به جامعه داریم باید نسبت به خودمان بیشتر مد نظر قرار دهیم.

وی همچنین ضرورت ارتباط مسئولین با مردم را مورد تأکید قرار داد و گفت: نباید ارتباط‌مان با مردم ضعیف شود، باید خدمات خود را به دور از اغراق به صورت صادقانه و با بهترین شیوه با مردم در میان بگذاریم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری