با نزدیک شدن نرخ رشد جمعیت به خط قرمز کاهش باروری در کشورصدای زنگ های خطر، خط بطلانی بر تفکرات چندین ساله کنترل و کاهش جمعیت کشیده و مسئولان را وادار به تغییر سیاست های پیشین نموده است.

به گزارش قم خبر به نقل از قم فردا ،  سال 1337 اولین بار بود که سیاست های پراکنده ای مبنی بر کنترل جمعیت مطرح و اجرا شد و تا سال های جنگ ادامه داشت اما در سال های جنگ تحمیلی به دلیل شرایط زمانی و سیاسی مردم متمایل به داشتن فرزندان زیادی بودند اما سال های بعداز جنگ برای اولین بار دوباره افزایش بی رویه جمعیت گوش زد شد بنابراین سیاست گذاری ها و فرهنگ سازی ها به دنبال کاهش جمعیت بودند.

جمعیتی که گمان می رفت به 93 میلیون نفر خواهد رسید در 70 میلیون نفر متوقف شد و حتی روند نزولی نیز در پیش گرفته است بنابراین دولت باید به فکر تدوین برنامه های تشویقی جهت افزایش فرزند آوری توسط زوجین باشد چراکه بهترین سیاست تشویق والدین تک فرزندی به دوفرزندی و والدین دو فرزندی به سه فرزندی است.

در این بین افزایش سن ازدواج نیز نقش مهمی در کاهش جمعیت دارد چراکه با ورود جوانان در دهه 30 زندگی خود فرصت چندانی برای تعدد فرزند ندارند و به دلیل وجود مشغله و افزایش سن به داشتن یک فرزند قناعت می کنند بنابراین تلاش برای کاهش سن ازدواج یکی از راه های افزایش موالید خواهد بود.

البته نباید از نقش دولت در افزایش جمعیت مغفول ماند و انتظاراتی که اینگونه طرح ها از دولت دارند اجرای به موقع و درست آن هاست چراکه اگر سیاست های تشویقی طرح شود اما به معرض اجرا گذاشته نشود نه تنها مشکلات را چندین برابر می کند بلکه باعث سرخوردگی جوانان و البته پدیدار شدن مشکلات عدیده در زندگی آنان و بروز مشکلاتی از قبیل طلاق، بیکاری و عدم رضایت والدین از وجود فرزند در زندگی شان می شود.

بنابراین لازمه دریافت بازخورد از برنامه ریزی جهت افزایش موالید جبران خلا های موجود در زندگی خانوادگی جوانان از جمله اجرای صحیح طرح مرخصی زایمان و امنیت شغلی بانوان است چراکه در صورت اجرای درست آن نه تنها بانوان در ازای مادر شدن چیزی را از دست نداده و دچار خلا روحی نمی شوند بلکه با تولد فرزند خود با توانی مضاعف به تربیت فرزند خود و ادامه فعالیت اجتماعی خود می پردازند.

این درحالی است که تربیت فرزند و حفظ و نگهداری از کیان خانواده از الویت های طرح افزایش جمعیت بوده و نیازمند توجه هرچه بیشتر به آن است.

بر اساس تاریخچه اینگونه طرح ها، سیاست های تشویقی اثرات مثبتی بر افزایش موالید را نشان داده و به نظر می رسد با تدوین سیاست های تشویقی از جمله مرخصی زایمان بانوان  می توان به نتایج مثبتی دست یافت.

بنا براین گزارش کشورهایی مانند فرانسه و اسکاندیناوی دارای بالاترین نرخ باروری و نزدیک به سطح جانشینی هستند، سیاست هایی مانند اعطای 16 هفته مرخصی با تنظیم شغل و پرداخت ماهانه هزار یورو تا یکسال به مادران فرانسوی برای تولد فرزند سوم به بعد را به کار برده اند  همچنین در کشور نروژ نیز 10 ماه مرخصی با حقوق کامل و یا 12 ماه مرخصی با 80 درصد حقوق به مادران برای تشویق آنان به فرزند آوری پرداخت می شود.

 در این بین با اعلام سیاست های تنبیهی در هفته اخیر مخالفت های زیادی صورت گرفت و این امر باعث تجدید نظر در تنبیهات شده و به احتمال زیاد گزینه حبس حذف خواهد شد. بنابراین مسجل است که طرح افزایش جمعیت نباید با سیاست های تند و گاه شتاب زده همراه باشد و بهتر است با مطالعه زیر بنایی به مرحله اجرا برسد.

سیاست های تشویقی و تنبیهی افزایش جمعیت برای موفقیت، باید از تمامی ابعاد مورد بررسی قرار گیرد و برای دوره های مختلف ازدواج، شروع ، استحکام زندگی ، طلاق و همچنین بچه دار شدن سیاست هایی در نظر گرفته شود و البته باید دید که در کدام مرحله نیاز به سیاست های تشویقی بیشتری است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری