کد خبر: 2179

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه ایران در مذاکرات چیزی فراتر از حقوق هسته‌ای خود را مطالبه نکرده است، گفت: غرب اگر حاضر نیست دست از مطامع و زیاده‌خواهی‌های خود بردارد، می‌تواند مذاکرات را ترک کند.

به گزارش قم خبر ؛ محمدحسن قدیری ابیانه سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا در گفت‌وگو با فارس، درباره اظهارنظر یکی از مقامات آمریکایی حاضر در مذاکرات وین مبنی بر اینکه اگر ایران عقب‌نشینی نکند، مذاکرات را قطع می‌کنیم، اظهار داشت: در حقیقت می‌توان اظهارات مقامات آمریکایی را اینطور ترجمه کرد که اگر ایران از حقوق خود دست برندارد ما مذاکرات را ترک خواهیم کرد.

قدیری ابیانه با تأکید بر اینکه ایران چیزی فراتر از حقوق هسته‌ای خود را مطالبه نکرده است، افزود: غرب اگر حاضر نیست دست از مطامع و زیاده‌خواهی‌های خود بردارد، می‌تواند مذاکرات را ترک کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: غرب قصد ندارد به حقوق ملت ایران احترام بگذارد و در این صورت دو اتفاق مهم خواهد افتاد؛ نکته اول این است آن بخش از اقشار جامعه ایران که فریب تبلیغات دشمن را خورده بودند و فکر می‌کردند با مذاکره با آمریکا و لحن دیپلماتیک و لبخند می‌توان آمریکا را از دشمنی منصرف کنند، به اشتباه خود پی می‌برند.

وی افزود: اتفاق دیگر در این عرصه نیز این است که آمریکا توان بسیج کشورهای جهان علیه ایران را از دست می‌دهد و انسجام درونی‌شان ضربه خواهد خورد.

قدیری ابیانه با اشاره به اینکه گستاخی‌های غرب علیه کشورمان موضوع جدیدی نیست،‌ در عین حال گفت: آنچه که قابل تأمل است اینکه نفوذ ایران در جهان و به ویژه جهان اسلام رو به گسترش بوده و آمریکا موضع سقوط از ابرقدرتی خود را طی می‌کند و از این رو این لحن‌های تهدیدآمیز در حد و قواره آمریکا نیست.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه با بیان اینکه هیأت دیپلماتیک کشورمان در چارچوب حفظ حقوق کامل ایران، شفاف‌سازی و رفع نگرانی‌های احتمالی حرکت می‌کند، یادآور شد: آنها بنا ندارند که از حقوق هستهای کشورمان کوتاه بیایند و از سوی دیگر غرب نیز به خوبی می‌داند که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و این مبحث تنها بهانه است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری