کد خبر: 2163

یک روزنامه آلمانی در گزارشی از واکنش تند سیاست مداران احزاب مختلف آلمان به افشای جاسوسی‌های جدید در این کشور و درخواست صریح آنها از دولت برای شفاف سازی کامل در این باره خبر داد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، به نقل از روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه"، بعد از دستگیری یک فرد مظنون به جاسوسی برای آمریکا در سازمان اطلاعات و امنیت آلمان (BND)، "جان امرسون" سفیر آمریکا در برلین به وزارت امور خارجه فراخوانده شد.

معاون وزارت امور خارجه آلمان بعد از ظهر جمعه سفیر آمریکا در برلین را برای گفتگو در این باره به وزارت امور خارجه فراخواند تا در شفاف سازی روی هم رفته سریع در این باره سهیم باشد.

ظاهرا یک مرد ۳۱ ساله آلمانی مظنون به جاسوسی برای سازمان های اطلاعاتی خارجی در برلین دستگیر شده است. وی متهم است که به مدت دو سال در سازمان اطلاعات و امنیت آلمان به عنوان جاسوس برای آژانس امنیت ملی آمریکا کار کرده است. روز جمعه این مسئله رسما تایید شد که این مرد ۳۱ ساله مظنون به جاسوسی بوده است.

مناسبات بین آلمان و آمریکا در سایه فاش شدن این مسئله به شدت خدشه دار می شود. بخصوص این اتهام جدی برای این فرد مظنون به جاسوسی دستگیر شده در برلین وجود دارد که یادداشت های محرمانه درباره کمیسیون تحقیق پارلمان آلمان درباره جاسوسی ها را در اختیار دیگران قرار داده است. این کمیسیون تحقیق مدت سه ماه است که به شفاف سازی درباره فعالیت های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا می پردازد. فاش شدن جاسوسی های گسترده آمریکا سال گذشته مناسبات بین آلمان و آمریکا را به شدت تحت تاثیر قرارداد.

ظاهرا صدر اعظم آلمان روز پنج شنبه از دستگیری این فرد مظنون به جاسوسی آگاه شده است. "استفان زایبرت" سخنگوی دولت آلمان این مسئله را بسیار جدی توصیف کرده است.

بر اساس اطلاعات نشریه "بیلد" ظاهرا این کارمند سازمان اطلاعات و امنیت آلمان به مدت دو سال به عنوان جاسوس دو جانبه فعال بوده است. این نشریه آلمانی با استناد به محافل امنیتی آلمان گزارش داده است که این مرد ۳۱ ساله در مجموع حدود ۲۱۸ سند محرمانه را سرقت کرده است.

ظاهرا فرد مظنون در سه دیدار با کارکنان آژانس امنیت ملی آمریکا در اتریش در مجموع ۲۵ هزار یورو از آن ها دریافت کرده است. در بین اسنادی که وی در اختیار آمریکا قرار داده است حداقل سه سند در ارتباط با کمیسیون تحقیق پارلمانی آلمان درباره جاسوسی ها وجود داشته است. ظاهرا وی دستورالعمل های لازم را مستقیما از سفارت آمریکا دریافت می کرده است.

ظاهرا کمیسیون تحقیق پارلمانی آلمان درباره جاسوسی ها در پنج شنبه شب از این مسئله اطلاع پیدا کرده است. حزب سوسیال دموکرات آلمان خواستار برگزاری یک نشست ویژه و شفاف سازی و اطلاع رسانی از طرف دولت آلمان درباره این مسئله شد.

"بورکارد لیشکا"، از اعضای بلند پایه حزب سوسیال دموکرات آلمان در کمیسیون تحقیق پارلمانی درباره جاسوسی ها در نامه ای به رئیس این کمیسیون از حزب دموکرات مسیحی مرکل اظهار داشت که دفتر صدر اعظم آلمان باید اعلام کند که چگونه این گونه شکاف ها برای حفظ امنیت و اطمینان سازمان اطلاعات و امنیت آلمان باید بسته شود.

همچنین گمان می رود که این فرد مظنون همچنین برای سرویس اطلاعات و امنیت روسیه هم جاسوسی می کرده است. بنا به گزارش مطبوعات آلمانی ظاهرا این مرد ۳۱ ساله آلمانی ابتدا به اتهام ارتباط با روسیه دستگیر شد. اما پس از آن مشخص شد که وی اطلاعاتی را به آژانس امنیت ملی آمریکا ارائه داده است.

"توماس اوپرمن"، رئیس فراکسیون سوسیال دموکرات پارلمان آلمان خواستار یک شفاف سازی کامل در این باره شد.

وی در این باره اظهار داشت که این یک حمله ظالمانه به آزادی پارلمان و تمام نهادهای دموکراتیک ما است. آمریکایی ها حالا یک تعهد به شفاف سازی درباره این مسئله را در قبال ما دارند.

اپوزیسون آلمان هم از یکی از بزرگترین پرونده های جاسوسی در آلمان سخن گفته اند.

"گرگور گیزی" ، رئیس فراکسیون چپ ها در پارلمان آلمان در این باره اظهار داشته است که این افشاگری جدید نشان می دهد که آژانس امنیت ملی آمریکا در آلمان از هیچ اقدامی گریزان نیست. اگر صدر اعظم آلمان و دولت ما فشارهای خود را افزایش ندهند بلکه در موضع بزدلی و ترس اخلاقی خود باقی بمانند، آن ها سوگند خود به هنگام قبول مسئولیت را نقض کرده اند.

"کاترین گورینگ اکاردت"، رئیس فراکسیون سبزها در پارلمان آلمان نیز در گفتگو با هفته نامه اشپیگل اظهار داشت که اگر اتهام فعالیت های جاسوسی مخفی علیه کمیسیون تحقیق پارلمانی آلمان تایید شود این یک شکست بزرگ برای سازمان اطلاعات و امنیت آلمان و دولت ما است.

سازمان های امنیتی آلمان از مدت ها پیش نگران جاسوسی سازمان های اطلاعاتی خارجی ازکمیسیون تحقیق پارلمانی آلمان درباره جاسوسی ها بودند. برای این منظور گوشی های با امنیت بسیار بالا برای روسای این کمیسیون در نظر گرفته شده و در مکان های مخفی پارلمان آلمان اقدامات حفاظتی امنیتی تقویت شده بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری