کد خبر: 2158

مذاکره کننده ارشد کشورمان اعلام کرد که پس از جلسات مفهومی و کلی در دو روز ابتدایی مذاکرات از امروز (شنبه) کار نگارش پیشنویس توافقنامه هسته‌ای از سر گرفته شده و در روزهای آتی ادامه خواهد داشت.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم؛ تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران برای شرکت در آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی تا پیش از سر آمدن ضرب‌الاجل ۲۰ جولای (۲۹ تیر)، چهارشنبه هفته گذشته (۱۱ تیر) راهی وین، پایتخت اتریش، شد. پیش از این نگارش پیشنویس توافقنامه هسته‌ای با عنوان برنامه مشترک جامع اقدام آغاز شده بود که البته به گفته وزیر امور خارجه کشورمان آکنده از پرانتز‌های (موارد اختلافی) بسیار در متن بود.

ظریف پس از ورود ابتدا با مذاکره کنندگان چینی و روسیه در محل اقامتش دیدار کرد و سپس به روال مذاکرات قبلی وارد شام کاری یک ساعته با کاترین اشتون، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، شد تا درباره چگونگی پیشبرد مذاکرات در روزهای آتی با یکدیگر هماهنگی‌های لازم را انجام دهند.

مذاکرات رسمی بین ایران و شش قدرت جهانی از ساعت ۹ صبح به وقت محلی (۱۱:۳۰ به وقت تهران) روز پنجشنبه در مقر نمایندگی سازمان ملل در وین آغاز شد. پس از این نشست، تیم مذاکره کننده ایرانی دیداری در سطح معاونین با طرف آمریکایی برگزار کرد.

مذاکرات دو جانبه عصر پنجشنبه با نشست جداگانه بین ایران و سه کشور اروپایی و سپس روسیه ادامه یافت.

مذاکرات در روز جمعه (۱۳ تیر) نیز در سطح معاونین برگزار شد. روز گذشته مذاکره کننده‌‌های ایرانی با دیپلمات‌های آمریکایی و همچنین معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کردند. نشست بین سید عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد کشورمان، و هلگا اشمیت، معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در عصر روز جمعه به منظور تداوم نگارش پیشنویس توافقنامه هسته‌ای جامع به مدت هفت ساعت به طول انجامید.

اما در این میان روز چهارشنبه پایگاه خبری تحلیلی المانیتور خبر از حضور احتمالی جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در وین داد. المانیتور به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت که کری احتمالا پس از سفر روزهای ۹ و ۱۰ جولای به چین عازم اتریش خواهد شد تا در مذاکرات هسته‌ای حضور یابد، البته هنوز تصمیم درباره حضور کری یا سایر وزرای خارجه گروه ۱+۵ قطعی نشده است.

در روزهای گذشته گمانه‌زنی‌ها و خبرپراکنی‌های رسانه‌های بزرگ دنیا نیز درباره مذاکرات هسته‌ای بالاخص نقاط اختلافی بین دو طرف و یا پیشنهادات ارائه شده از جانب طرفین ادامه داشت. عراقچی در واکنش به اخبار رویترز درباره پیشنهاد ایران برای کاهش تعداد سانتریفیوژها روز گذشته (جمعه) گفت: "درباره تعداد سانتریفیوژها نباید به گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای توجه کرد."

وی همچنین در این نشست خبری درباره برنامه کاری امروز (شنبه) گفت: "چهارشنبه و پنج‌شنبه را به این جلسات مفهومی و کلی پرداختیم و فردا (شنبه) انشاء‌الله کار نگارش را مجددا شروع خواهیم کرد. احتمالا ممکن است بعد از یک یا دو جلسه نگارش، دوباره به جلسات بحث کلی برگردیم."

امروز (شنبه) نیز به گفته مایکل مان، سخنگوی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مذاکرات در سطح معاونین با حضور عراقچی و اشمیت به منظور کار بر روی متن توافقنامه نهایی و جامع ادامه می‌یابد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری