کد خبر: 2109

رایزنی‌های دوجانبه، سه جانبه و چهار جانبه هیأت ایرانی با اعضای ۱+۵ که از دیروز در وین آغاز شد کماکان ادامه دارد و فضای کنونی حاکم بر مذاکرات خوب است و هنوز ادامه نگارش متن پیش نویس توافقنامه آغاز نشده است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران به ریاست محمدجواد ظریف بامداد دیروز (چهارشنبه) برای شرکت در ششمین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ درباره راه‌حل جامع هسته‌ای تهران را به مقصد وین ترک کرد.

از دیروز تاکنون رایزنی‌های فشرده‌ای بین هیأت‌ ایرانی با اعضای ۱+۵ برگزار شد.

نمایندگان روسیه و چین در گروه ۱+۵ بعدازظهر دیروز (۱۴:۳۰ به وقت محلی) به محل اقامت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در هتل پله کوبورگ آمدند و با وی به گفت‌‌وگو پرداختند. پس از آن بود که محمدجواد ظریف و کاترین اشتون در ساعت ۱۶ به وقت محلی (۱۸:۳۰ به وقت تهران) به رایزنی یک ساعته پرداختند.

بعد از آن نشست سه جانبه ایران، آمریکا و اشتون به ریاست ظریف،‌ ویلیام برنز قائم مقام وزیر خارجه آمریکا و کاترین اشتون در این محل برگزار شد.

در دیدار ظریف و اشتون توافق شد که نشست افتتاحیه ششمین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ ساعت ۹ صبح به وقت محلی در مقر سازمان ملل در شهر وین برگزار شود که این نشست برگزار و حدود یک ساعت به طول انجامید و پس از آن ایران و آمریکا به صورت دوجانبه به رایزنی پرداختند. البته این بار در سطح معاونان وزیر خارجه ایران و با حضور ویلیام برنز که حدود دو ساعت و نیم به طول انجامید.

در حال حاضر نیز تیم مذاکره کننده ایرانی به ریاست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی در حال رایزنی با نمایندگان سه کشور اروپایی (آلمان، انگلستان و فرانسه) در گروه ۱+۵ هستند و قرار است رایزنی معاونان وزیر خارجه ایران با سرگئی ریابکوف نماینده روسیه در گروه ۱+۵ ساعت ۱۷ به وقت محلی (۱۹:۳۰ به وقت تهران) در هتل پله کوبورگ شهر وین برگزار شود.

یک دیپلمات نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته‌ای در این باره به خبرنگار فارس گفت که فضای کنونی حاکم بر این رایزنی‌ها خوب است و هنوز ادامه نگارش متن توافقنامه جامع هسته‌ای آغاز نشده است.

به گزارش فارس، بعد از این رایزنی‌ها احتمالا ادامه کار نگارش متن توافقنامه که بخشی از آن در وین ۵ آغاز شد، صورت خواهد گرفت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پایان نشست وین ۵ که در آن نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع (برنامه اقدام مشترک جامع) آغاز شد در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: در این دور از مذاکرات وارد مرحله نگارش شدیم. البته هنوز نمی‌توانیم بگوییم متن مشترکی وجود دارد. در بعضی موارد ممکن است روی قسمت‌هایی از متن توافق وجود داشته باشد، اما در بسیاری از موارد، اختلاف نظر هم در مورد محتوا و هم در مورد نحوه نگارش وجود دارد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره مقدمه این توافقنامه اظهار داشت: احتمال اینکه مقدمه مثل بقیه متن پر از پرانتز باشد یا دو دیدگاه را مطرح کند، وجود دارد. البته با نگاهی که به مقدمه داریم احتمال اینکه طرفین درباره مقدمه بتوانند راحت‌تر به توافق برسند وجود دارد اما تا تلاش نشود نمی‌توان پیش بینی کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره متن پیش نویس توافقنامه جامع نیز عنوان کرد: این متن بیش از کلمه پرانتز دارد. تعداد پرانتزها در متن در این مرحله بسیار طبیعی است. در بسیاری از موضوعات این پرانتزها (براکت‌ها) وجود دارد و اینگونه نیست که در موضوع غنی‌سازی باشد. ما در موضوعات اساسی هنوز به تفاهم نرسیدیم، در برخی موارد می‌توانیم زمینه‌هایی برای دستیابی به تفاهم ببینیم. در برخی از موارد می‌بینیم با واقع بینی فاصله دارند و امیدواریم تا این دو هفته به برکت ماه مبارک رمضان همه سر عقل بیایند و با یک واقع بینی اساسی به مذاکرات برسند.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در پیامی ویدئویی در آستانه این مذاکرات اعلام کرد: «در حالی که به ۲۰ جولای (۲۹ تیر ضرب‌الاجل توافق) نزدیک می‌شویم، احساس می‌کنم که باید بار دیگر هشدار دهم که تلاش برای امتیازگیری در لحظات آخر نتیجه‌ای بهتر از آنچه که در سال ۲۰۰۵ به دست آمد، نخواهد داشت.به آن کسانی که هنوز تصور می‌کنند تحریم‌ها بوده که ایران را پای میز مذاکره آورده، فقط می‌توانم بگویم که فشار در هشت سال گذشته و در واقع در طول ۳۵ سال گذشته، امتحان خود را پس داده است.»

ظریف با ذکر این نکته که تحریم‌ها مردم ایران را به زانو درنیاورده، نمی‌آورد و نخواهد آورد، تصریح کرد:« هنوز برای خروج از این چرخه تشدید اوضاع، فرصت داریم. احترام متقابل را امتحان کنید. نتیجه خواهد داد. تلاش می‌کنیم تا به توافقی دست یابیم. نه یک توافق خوب یا توافقی بد، بلکه توافقی عملی و پایدار. و هر توافقی، اساسا نتیجه درک مشترک و نه تحمیل مواضع یک طرف یا طرف دیگر است.ما آماده‌ایم تا با تمهیداتی قاطع تضمین کنیم که برنامه هسته‌ای‌مان همواره صلح‌آمیز می‌ماند. هنوز برای پایان دادن به این افسانه که ایران به دنبال ساخت بمب است، فرصت باقی است. ما برای اثبات این ادعای خود، سابقه‌ای ۲۵۰ ساله از عدم تجاوزگری را داریم. دولت متبوع من به پایان دادن به این بحران غیرضرور تا ۲۰ جولای متعهد است. امیدوارم همتایانم نیز اینطور باشند.»

وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ (آلمان، انگلستان، فرانسه، روسیه، چین و آمریکا) به همراه کاترین اشتون سوم آذرماه سال گذشته (۱۳۹۲) در خصوص برنامه هسته‌ای ایران به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» دست یافتند که از ۳۰ دی ماه وارد مرحله اجرا شد و ۲۹ تیرماه زمان پایان شش ماهه گام اول توافقنامه ژنو است. طرفین پس از آن برای دستیابی به توافقنامه جامع هسته‌ای پنج دور در وین به گفت‌وگو نشستند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری