وزیر جهاد کشاورزی گفت: با برنامه ریزی انجام شده ۲۰۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی در سال جاری به سامانه آبیاری نوین مجهز می شود.

به گزارش قم خبر به نقل از ایرنا، ˈمحمود حجتیˈ روز پنجشنبه در حاشیه افتتاح مراسم طرح آبیاری قطره ای در ۱۰۰ هکتار از باغ های پسته زرندیه در جمع خبرنگاران افزود: هم اکنون یک میلیون هکتار از زمین های کشاورزی کشور به شبکه های نوین آبیاری تجهیز شده است.

وی با اشاره به کمبود جدی منابع آب در کشور اظهار کرد: با توجه به تقاضاهای متعدد در مصرف آب، صرفه جویی این مایه حیاتی ضروری است.

وی بیان کرد: در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته با توجه به محدودیت منابع آبی در خصوص استفاده از سامانه نوین آبیاری میان کشاورزان فرهنگ سازی شده است.

حجتی گفت: هم اکنون زیرساخت های فنی و مهندسی برای اجرای این طرح بصورت گسترده بیش از گذشته در کشور فراهم شده و اجرای کامل آن منوط به همکاری کشاورزان است.

استاندار استان مرکزی نیز گفت: با توجه به فرهنگ سازی در خصوص استفاده از سامانه آبیاری نوین میان کشاورزان، انجام این مهم با استقبال این قشر از جامعه رو به رو شده است.

ˈمحمد حسین مقیمیˈ افزود: با همکاری مجلس شورای اسلامی و دولت می توان سامانه آبیاری سنتی را به نوین در تمام زمین های زراعی و باغی تغییر داد.

وی اظهار کرد: با بکارگیری این سامانه از هدر رفت آب جلوگیری شده و میزان راندمان تولید به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

با حضور وزراء جهاد کشاورزی و نیرو، طرح آبیاری قطره ای در ۱۰۰ هکتار از باغ های پسته دشت سلطان احمدلو شهرستان زرندیه روز پنجشنبه افتتاح شد.

زرندیه بیش از ۶۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که هفت هزار و ۵۳۰ هکتار آن باغ پسته با ارقام کله قوچی، اکبری، احمد آقایی و اوحدی با عملکرد متوسط دو هزار کیلوگرم پسته خشک در هر هکتار است که بیشتر آن در دشت سلطان احمدلو این شهرستان واقع شده است.

هم اکنون این شهرستان رتبه نخست استان مرکزی و ششم کشور در تولید پسته را به خود اختصاص داده است و این محصول علاوه بر تامین نیاز بازار داخل، به کشورهای اروپایی، حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و ... صادر می شود.

مهم ترین مشکل تولید پسته در زرندیه کمبود منابع آب است که با توجه به خشکسالی ها و کاهش منابع آبی مصرف بهینه آب بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد.

زرندیه از شهرستان های استان مرکزی و در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب غربی تهران واقع شده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری