کد خبر: 1974

رییس انجمن مامایی کشور، از میزان تعرفه‌های مامایی در کشور انتقاد کرد و افزود: با توجه به اینکه تعرفه‌های گروه پزشکی هر ساله تعیین می‌شود اما میزان تعرفه‌های ماماها در کشور برخلاف استاندارهای جهانی و متناسب با نوع خدمتی که ارائه می‌دهند نیست.

به گزارش قم خبر؛ ناهید خدا کرمی در گفت وگو با ایسنا، اجرای طرح تحول نظام سلامت را اجحافی بزرگ در حق ماماها دانست و گفت: متاسفانه باز توزیع تعرفه زایمان طبیعی در این طرح به گونه‌ای تعریف شده است که در بسیاری از شهرستان‌ها و مراکز درمانی علی رغم اینکه ماماها زایمان طبیعی را انجام می‌دهند پزشک متخصص پرونده‌های پزشکی را مهر کرده تا بتواند از تعرفه ۷۰ درصدی خود بهره‌مند شود که این اقدام کاملا غیراخلاقی و غیرشرعی محسوب می‌شود.

وی در ادامه میزان تعرفه های ماماها را یک سوم تعرفه های متخصصان زنان و زایمان دانست و گفت: این در حالی است که ماماها می توانند بطور مستقل به امر طبیعی زایمان طبیعی بپردازند و لازم است یک ماما همانند یک متخصص زنان و زایمان از تعرفه یکسان برخوردار باشد.

خداکرمی یادآور شد: در حال حاضر ماماها k۱۵ بابت خدمتی که برای زایمان طبیعی ارائه می‌دهند دریافت می‌کنند. این در حالی است که مبلغ دریافتی متخصصان زنان و زایمان ۴۵K است.

وی همچنین ادامه داد: باید نظارتی دقیق بر این نوع اقدامات خلاف پزشکان متخصص زنان و زایمان صورت بگیرد تا هم جامعه مامایی و هم زنان و زایمان تمایلی به حمایت از طرح تحول نظام سلامت داشته باشند.

خداکرمی در پایان اظهار کرد: مورد دیگری که اجرای طرح تحول نظام سلامت را تحت شعاع قرار می‌دهد نحوه کارشناسی به قصور پزشکی در حوزه ماماها است، بطوریکه هیچ نظارتی در استانداردهای حقوقی کار ماما در کشور صورت نمی گیرد. بر این اساس ممکن است خطاهایی اتفاق بیفتد که از عهده ماما خارج باشد. بنابراین ماما برای اقدام نکرده مورد بازخواست قرار می‌گیرد، انتظار می رود پزشک قانونی، نظام پزشکی و قوه قضاییه در این زمینه نظارت بیشتری را به عمل آورند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری