کد خبر: 1963

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه مذاکرات ایران و 1+5 از فردا (چهارشنبه/ دوم جولای) در وین اتریش آغاز می شود، گفت: قرار است این مذاکرات تا بیستم جولای ادامه داشته باشد و چنانچه لازم باشد، می توان مذاکرات را تمدید کرد.

به گزارش قم خبر، «مجید تخت روانچی» معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه معمولا تصمیمات مهم در لحظات آخر گرفته می شود و بقول دکتر ظریف، دیپلمات ها آن زمان، ساعت را نگه می دارند، آیا امکان تمدید مذاکرات بعد از بیستم جولای وجود دارد، افزود: مذاکرات از فردا (جولای) شروع می شود و قرار است تا بیستم ادامه داشته باشد مگر اینکه تصمیم دیگری بگیریم.


این مقام ارشد وزارت امور خارجه در عین حال تصریح کرد: اگر لازم باشد، بعد از بیستم جولای می توان مذاکرات را تمدید کرد.

دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه به گفته دکتر ظریف متنی داریم که پرانتزهایش (موارد اختلافی) زیاد است، از نظر شما احتمال رسیدن به توافق و حل اختلافات چقدر است؟ گفت: شخصا ناامید نیستم ولی واقعا پیش بینی سخت است و باید تلاش کرد.


*** آغاز مذاکرات وین ۶ با دیدار ظریف و اشتون

«سید عباس عراقچی» دیگر عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای نیز در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ از فردا (چهارشنبه ) در وین اتریش با دیدار «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه و «کاترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز می شود و در این دیدار، درباره نحوه ادامه کار نگارش متن تصمیم گیری می شود.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه و دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا امکان تمدید مذاکرات بعد از بیستم جولای وجود دارد، گفت: روزهای آخر مذاکرات، امکان و ضرورت ادامه مذاکرات را بعد از بیستم جولای تعیین خواهد کرد.*** موارد اختلافی ایران و ۱+۵

معاونان وزیر امور خارجه میزان، سطح و اندازه غنی سازی، جدول زمان بندی لغو تحریم ها و طول مدت زمان توافق را از موارد اختلافی بیان کردند.

پیش از این، نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ روزهای ۲۶ تا ۳۰ خرداد ماه در وین اتریش با یکدیگر مذاکره کردند که در این دور از مذاکرات وارد نگارش متن توافق نهایی شدند که نام آن را «برنامه اقدام مشترک جامع» گذاشته اند.

طرفین چارچوب متن برنامه اقدام مشترک جامع را تعیین کرده اند اما در مورد محتوا و حتی مقدمه دارای اختلافاتی هستند. این اختلافات ماهوی از جمله درباره میزان، سطح و اندازه غنی سازی، جدول زمان بندی لغو تحریم ها و مدت زمان توافق است که طرفین موارد اختلافی را در درون پرانتز قرار داده اند تا در طول مذاکرات وین ۶ به این موارد بپردازند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مذاکرات وین ۶ سخت ترین، فنی ترین و پیچیده ترین مذاکرات میان ایران و ۱+۵ و در عین حال طولانی ترین دوره مذاکراتی است که طرفین مصمم هستند تا این مذاکرات را به نتیجه برسانند.

دیپلمات های کهنه کار و حرفه ای ایرانی قرار است حدود ۲۰ آنهم در ماه مبارک رمضان و با زبان روزه با نمایندگان ۱+ ۵ برای دستیابی به توافقی جامع، نبردی تمام عیار دیپلماتیک داشته باشند تا در این ماراتن، طرفین به نتیجه برد - برد دست یابند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری