کد خبر: 1697

معاون وزیر خارجه ایران درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ گفت که این توافق زمانی حاصل می‌شود که طرف مقابل از مواضع حداکثری اجتناب کرده و به دور از توهمات، حقوق هسته‌ای کشورمان را مورد احترام قرار دهد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، هیات پارلمانی فرانسه به ریاست خانم اودیل سوگ معاون کمیسیون امورخارجه مجلس ملی آن کشور که به تهران سفر کرده است با مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه کشورمان دیدار کرد.


در این ملاقات تخت روانچی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای در وین در هفته آینده، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به توافق نهایی قبل از ۲۹ تیر ( ۲۰ جولای ) خبر داد وافزود: این توافق زمانی حاصل می‌شود که طرف مقابل از مواضع حداکثری اجتناب کرده و به دور از توهمات، حقوق هسته‌ای کشورمان را مورد احترام قرار دهد.

خانم سوگ نیز با اشاره به نفوذ و نقش کلیدی جمهوری اسلامی ایران در منطقه، هدف از سفر هیات فرانسوی به تهران را تبادل نظر با مقامات ایرانی در خصوص آخرین وضعیت و تحولات منطقه خاورمیانه بیان کرد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با گروه ۱+۵ به نتیجه نهایی برسد.

دیدار هیئت پارلمان فرانسه با معاون عربی و آفریقا

همچنین هیاتی از پارلمان فرانسه به ریاست خانم اودیل سوگ در ملاقات جداگانه‌ای با حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار طرفین آخرین تحولات منطقه به ویژه روند مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

اودیل سوگ رئیس هیات پارلمانی فرانسه با اشاره به نگرانی‌های فرانسه از افزایش افراط گرایی و تروریسم در منطقه بر نقش مهم و تاثیرگذار جمهوری اسلامی ایران در ارتقای امنیت و حل مشکلات جاری در منطقه تاکید کرد.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان با تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران درخصوص تحولات منطقه به ویژه تحرکات تروریستی در عراق و سوریه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بر تقویت روندهای سیاسی و دموکراتیک در منطقه مبتنی بر خواست و اراده مردم تاکید دارد و روش‌هایی عجیب همچون استفاده از گروه‌های افراطی و تروریستی برای تغییر نظام‌های سیاسی که بر اساس رای مردم و انتخابات بر پا شده‌اند را امری خطرناک تلقی می‌نماید که باید متوقف گردد.

حسسین امیر عبداللهیان خطر افراط گرایی و تروریسم را صرفا مشکل منطقه ندانست بلکه خواستار همکاری نظام بین‌الملل بصورت مشترک برای مبارزه با این پدیده شوم شد.

وی افزود: معتقدیم روند سیاسی در عراق نباید دچار خلل گردد و حقوق تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق مورد توجه ماست.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری