کد خبر: 1694

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در دیدار با وزیر نیرو بر ضرورت صرفه‌جویی در مصرف آب، برق و گاز تاکید و اظهار کرد: مردم به این منابع انرژی نیازمند هستند و اگر دقایقی از آنها در شبانه‌روز قطع شود با مشکل روبرو می‌شوند.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، آیت‌الله مکارم‌ وظیفه وزارتخانه نیرو را بسیار حساس عنوان کردند و گفت: باید با تدابیری که می‌اندیشید مشکلات مردم را کاهش دهید.

این مرجع تقلید بر ضرورت اطلاع ‌رسانی صحیح، دقیق و قوی به جامعه تاکید کرد و افزود: امروز حرف اول را رسانه می‌زند و باید در زمینه کمبود آب و مشکلات منابع انرژی از این ظرفیت عظیم استفاده کنید.

مکارم شیرازی با ابراز تاسف شدید از کاهش ذخایر آب کشور گفت: باید صرفه‌جویی در مصرف آب و اطلاع‌رسانی برای کاهش استفاده از این منبع الهی مورد اهتمام وزارتخانه نیرو قرار گیرد.

وی با بیان این که مردم می‌توانند با مصرف کمتر نیز زندگی بهتری داشته باشند تاکید کرد: در منابع اسلامی بر ضرورت عدم اسراف‌گرایی تأکیدات بسیاری شده است و اسراف کنندگان در قرآن برادران شیطان نامیده شدنده‌اند.

این مرجع تقلید در ادامه با انتقاد شدید از افرادی که مصرف بالایی در زمینه آب و برق دارند تصریح کرد: برای مثال وضو را با آب کم نیز می‌توان انجام داد؛ اما برخی افراد که دچار وسواس هستند بیش از حد در زمینه وضو، طهارت و غسل آب مصرف می‌کنند، در حالی که ما به آنان می‌گوییم از حد، تجاوز نکنید و حمل بر صحت بگذارید و نمازهایتان صحیح است و اگر مشکل داشت ما گردن می‌گیریم.

وی با تاکید بر استفاده از زمینه‌های مختلف هنری و تبلیغی برای کاهش مصرف آب در کشور افزود: اسراف در آب و برق و گاز حرام است؛ چرا که باعث اتلاف سرمایه‌های عظیم کشور و حقوق دیگران می‌شود و اسراف‌کنندگان باید در روز قیامت پاسخگوی این عمل ناپسند خود باشند.

مکارم شیرازی با بیان این که رشد جمعیت و مصارف جدید موجب شده است تا با افزایش خشکسالی و کمبود منابع آبی مواجه شویم، تصریح کردند: خشکسالی دامن همه مردم را خواهد گرفت و باید در این زمینه اطلاع‌رسانی صورت گیرد تا با صرفه جویی مشکلات کمتری داشته باشیم.

وی با انتقاد از افزایش بی سر و صدای هزینه‌های آب و برق وگاز در کشور گفت: اگر قرار است افزایشی در این زمینه صورت گیرد باید با شیب ملایم باشد تا قشر ضعیف جامعه دچار مشکل نشود.

مکارم شیرازی با تاکید بر این که قم را نباید با شهرهای دیگر مقایسه کرد تصریح کرد: قم سالانه میزبان ۲۰ میلیون جمعیت است و نیازمند آب بیشتری نسبت به مناطق دیگر است.

وی بر ضرورت حل مشکلات منابع آبی قم تاکید کردند و افزود: قم شهر مهم و از موقعیتی قوی در جهان اسلام برخوردار است و باید در این شهر به طور شایسته خدمات‌رسانی صورت گیرد.

آیت الله مکارم شیرازی در پایان از زحمات مجموعه وزارت نیرو برای عدم قطع آب و برق در استان قدردانی کردند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری