نماینده تهران در مجلس از ارائه طرح استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به هیأت رئیسه مجلس با ۵۰ امضا خبر داد.

استیضاح فرجی‌دانا در هیأت‌رئیسه / استیضاح حجتی هم کلید خورد

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز خانه ملت اعلام کرد: طرح استیضاح رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز گذشته با ۵۰ امضا تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد.

وی افزود: طبق ماده ۲۲۳ آئین‌نامه داخلی مجلس در اولین جلسه‌ای که طرح استیضاح وزیری تقدیم هیأت رئیسه مجلس شود، هیأت رئیسه موظف است آن را اعلام وصول کند و متن استیضاح را چاپ و برای وزیر مربوطه بفرستد.

نماینده تهران در مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: روز گذشته طرح استیضاح رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز گذشته با ۵۰ امضا تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد اما آقای ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه را بر عهده داشت این طرح را اعلام وصول نکرد. امروز با توجه به اینکه یک روز از زمان ارائه طرح گذشته، از هیأت رئیسه مجلس می‌خواهیم طرح استیضاح وزیر علوم را اعلام وصول کند تا این طرح فرایند خودش را طی نماید.

نادران همچنین تاکید کرد: البته نمایندگانی که طرح استیضاح وزیر علوم را امضا کرده‌اند، آمادگی دارند در جلسه غیرعلنی مسائلشان را با آقای فرجی‌دانا مطرح کنند ولی نمایندگان استیضاح کننده به هیچ عنوان از حق خودشان در استیضاح وزیر کوتاه نمی‌آیند.

در ادامه محمدرضا باهنر نائب رئیس دوم مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت در پاسخ به نادران گفت: فعلا اجازه دهید بررسی دستور جلسه را ادامه دهیم البته آقای ابوترابی‌فرد‌ گفت که آقای نادران طرح استیضاح وزیر علوم را به او ارائه داده و گفته که فعلا این طرح دست وی باشد.

باهنر ادامه داد: آقای ابوترابی به ما اینگونه گفته‌اند اما فعلا برخی آقایان رفته‌اند با رئیس مجلس در این زمینه مشورت کنند.

استیضاح حجتی با ۳۰ امضاء در مجلس کلید خورد

در همین حال، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، از جمع‌آوری امضاء برای استیضاح وزیر جهاد کشاورزی توسط نمایندگان مجلس خبر داد و گفت: طرح استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفته است.

وی افزود: در حال حاضر ۳۰ تن از نمایندگان مجلس طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را به دلیل ضعف در عملکرد وی در حوزه مدیریت بر بازار محصولات کشاورزی امضاء کرده‌اند که تلاش ما بر این است که تعداد امضاها برای این طرح به ۷۰ امضاء برسد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، تأکید کرد: نبود مدیریت صحیح بر بازار محصولات کشاورزی، استفاده نکردن از دیدگاه‌های کارشناسی در مدیریت بر بازار محصولات کشاورزی، افزایش بی‌رویه قیمت برخی محصولات کشاورزی، نبود مدیریت الگوی کشت، ضعف نظارت بر درآمد و ضایع شدن ۲۰ درصد از محصولات تولیدی کشاورزی، نبود مدیریت بیمه محصولات کشاورزی و پرداخت نکردن خسارت حوادث غیرمترقبه و مدیریت ضعیف از مهم‌ترین محورهای استیضاح وزیر جهاد کشاورزی در مجلس است.

زارع خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را پس از یک هفته سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه و در دو هفته آینده به هیئت رئیسه مجلس تقدیم کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری