کد خبر: 1609

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: تا این لحظه درخواستی از ناحیه عراق برای همکاری در زمینه مقابله با داعش صورت نگرفته و اگر صورت گیرد، براساس روابط با عراق و متناسب با پروتکل‌های بین‌المللی، بررسی و درباره شکل کار تصمیم‌گیری می‌شود.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز (چهارشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان، هفتم تیر سالگرد شهادت آیت‌الله بهشتی و ۷۲ تن از یارانش را گرامی داشت و این روز را نشانه‌ای بر این دانست که تروریسم کور همواره هدفش را به سمت کسانی قرار داده که توانسته‌اند نقش خوبی را در شکل‌دهی به روند تشکیل دولت‌ها و حکومت‌ها و تعیین سرنوشتشان ایفا کنند.

وی با اشاره به اینکه ایران به عنوان قربانی تروریسم همواره اقدامات تروریستی را محکوم و مقامات عالی‌رتبه ما جان خود را از دست داده‌اند، عنوان کرد: ما به عنوان مدعیان مبارزه با تروریسم تاکید داریم که باید با این پدیده ضدبشری به طور ریشه‌ای و جامع برخورد شود تا جهان بدون تروریسم را هر چه زودتر تجربه کنیم.

افخم در پاسخ به سوالی در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر برگرداندن ۱۳۰ جنگنده عراقی توسط ایران به عراق که در جنگ عراق و کویت در ایران بوده‌اند، با بیان اینکه مقامات عراقی خبر منتشر شده در این زمینه را رد کرده و آن را خبرسازی اعلام کردند، افزود: ما فراتر از مسئولان عراقی صحبتی در این زمینه نداریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره حضور نیروی نظامی ایران در عراق تصریح کرد: هیچ مقام نظامی و به طور خاص سردار قاسم سلیمانی در عراق حضور ندارند و چنین اخباری صحت ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا عراق از ایران برای همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم درخواست کرده؟ عنوان کرد: تا این لحظه درخواستی از ناحیه عراق صورت نگرفته و اگر صورت گیرد براساس روابط با عراق و متناسب با پروتکل‌های بین‌المللی این درخواست بررسی و در مورد شکل کار تصمیم‌گیری می‌شود.

افخم درباره همکاری مشترک ایران و آمریکا در عراق نیز با بیان اینکه ما مواضع خود را صریحا اعلام کرده‌ایم، عنوان کرد: ما مخالف هرگونه مداخله خارجی در عراق هستیم، چون باعث تضعیف حاکمیت و موجودیت عراق در تعیین سرنوشتش می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری با ذکر اینکه اگر همه ظرفیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای کمک به عراق در مقابله با تروریسم به کار گرفته شود موضوعی طبیعی است، اظهار داشت: جامعه بین‌الملل و کشورهای منطقه‌ای باید با فعالیت تروریستی داعش برخورد جدی کرده و مواضع صریح خود را اعلام کنند.

افخم اضافه کرد: این بخشی از تقاضاهایی است که مردم منطقه و عراق اعلام کرده‌اند و در این چارچوب گفت‌وگوهای کشورهای منطقه امری طبیعی است.

وی در خصوص رایزنی‌ها با عربستان در این باره نیز اظهار داشت: پیش از موضوع عراق ناشی از فعالیت داعش در این کشور، ما نسبت به گفت‌وگو با عربستان و همکاری و بررسی زمینه‌های همکاری دوجانبه و منطقه‌ای اعلام آمادگی کردیم و عربستان نیز شامل بخشی از ابتکار آقای ظریف برای سفر به منطقه بود که در آن زمان آمادگی‌ها برای انجام این سفر وجود نداشت.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: تبادل نظر و رایزنی بین کشورهای منطقه کمک می‌کند تا پدیده تروریسم بهتر شناخته شده و راه‌های مواجهه با آن مشخص‌تر شود و اگر ادامه یابد همکاری جمعی شکل گیرد.

افخم با ذکر این نکته که گفت‌وگو و تبادل نظر برای کمک به حل بحران‌ها اصل پذیرفته شده‌ای است، گفت: گفت‌وگو با ایران و کشورهای منطقه امری طبیعی است و باید از آن استفاده شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری با بیان اینکه رسانه‌ها تعابیری را در خصوص رقابت منطقه‌ای مطرح می‌کنند، عنوان کرد: رقابت با خصومت متفاوت است و اگر رقابت را با خصومت برابر کنیم، واقعی نیست. خیلی از کشورهای منطقه حوزه‌های همکاری و رقابتی دارند و کار دیپلماسی این است که در بین رقابت‌ها فضای همکاری را پیدا کرده و از ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی برای رسیدن به اهداف استفاده کنند.

افخم اضافه کرد: باید تعاملات منطقه‌ای بیشتر شود و نباید رقابت را به خصومت تبدیل کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره احتمال کشیده شدن اقدامات تروریستی به لبنان نیز عنوان کرد: یکی از نگرانی‌های ما گسترش فعالیت‌های تروریستی در منطقه است.

افخم با ذکر این نکته که تروریسم محدود به یک منطقه نخواهد بود، خاطرنشان کرد: لبنان، سوریه، عراق و خیلی از کشورهای دیگر تروریسم را تجربه کردند. ناامنی، توسعه تروریسم و ابعاد تروریستی در کشورهای مختلف موجب نگرانی شدید است.

سخنگوی وزارت خارجه تروریسم را ابزار و آلت دست طراحان و کشورها و محافلی خواند که از این ابزار برای رسیدن به اهداف شوم خود استفاده می‌کنند و افزود: تروریسم همواره موجب نگرانی و باعث ایجاد ناامنی و اختلال در روندهای دموکراتیک و غلبه بر صندوق‌های رای است.

افخم با بیان اینکه ما این پدیده شوم را محکوم می‌کنیم، اظهار داشت: معتقدیم اولین راه مقابله با این پدیده وحدت ملی کشورها، عدم تبعیض جامعه جهانی در قبال این پدیده و استفاده ابزاری و اعلام نظر براساس معیار دوگانه است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری درباره دیپلماسی اقتصادی خاطرنشان کرد: با شروع به کار دولت یازدهم و اعلام سیاست دولت در خصوص مبانی حرکت سیاست خارجی بر مبنای روابط متوازن و مبتنی بر احترام متقابل، روابط با کشورها در دوره جدید قرار گرفته و با کشورهای مختلف در نقاط مختلف جهان ترددها و ارتباطات جدید آغاز شده و روابط محدود به حوزه سیاسی نبوده و وارد حوزه اقتصادی نیز شده است.

وی اضافه کرد: فعالان اقتصادی مایلند از این فضای جدید استفاده و همکاری‌ها را با ایران به عنوان کشور مهم در منطقه گسترش دهند.

افخم با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ خاطرنشان کرد: در نتیجه این مذاکرات، فضای روانی و عمومی جهان نسبت به تعامل و همکاری با ایران در مقایسه با قبل بسیار مساعدتر شده و انگیزه همه حوزه‌های اقتصادی را برای ورود به ایران تقویت کرده است.

وی گفت: وزارت امور خارجه ضمن اینکه زمینه‌های این تبادلات را فراهم و در این زمینه فعالیت فعالان بخش‌های اقتصادی و تجاری و تردد و مراودات آنها را تسهیل می‌کند تا زمینه‌های انعقاد قراردادهای خوب اقتصادی فراهم شود.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: بخشی از حوزه اقتصادی مبتنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که وزارت خارجه در این حوزه، طرح‌ها و برنامه‌هایی را به دولت ارائه کرده که نگاه ما به اقتصاد در چارچوب سیاست‌های کلان است و امیدواریم در جهت اقتصاد مقاومتی، از این ظرفیت‌ها استفاده و شاهد ارتقای هر چه بهتر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشیم و به افزایش تعاملات بیشتر منجر شود.

افخم در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره روند روابط تهران و لندن با بیان اینکه در شهریور ماه سال ۹۲ و در طی ملاقات وزرای خارجه ایران و انگلستان در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد توافق شد که روابط در روند گام به گام و تدریجی از سر گرفته شود، افزود: از همان زمان این مسیر تدریجی طی می‌شود و در پی آن کاردارهای غیر مقیم منصوب شدند.

وی با اشاره به آغاز به کار فعالیت سفارت ایران در لندن برای ارائه خدمات و تسهیلات به هموطنان ایرانی در انگلستان، خاطرنشان کرد: اخیرا شاهد اعلام نظر و تصمیم مقامات انگلستان برای شروع به کار سفارت این کشور در تهران بودیم.

افخم با ذکر این نکته که روابط تهران و لندن مسیر تدریجی و روال طبیعی خود را طی می‌کند، عنوان کرد: هر وقت زمانش فرا برسد کاردار غیر مقیم به کاردار مقیم تغییر وضعیت می‌دهد تا اقدامات وارد فضاهای جدیدتری شود و کارها روانتر انجام شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره پرداخت خسارت به انگلستان در پی ورود دانشجویان معترض به این سفارتخانه نیز گفت: موضوع خسارت پروسه دیگری است و تعیین خسارت و چگونگی پرداخت، میزان و ابعاد و جزئیات آن باید مذاکره شود و هنوز وارد این پروسه نشده‌ایم و اگر این مباحث مطرح شود درباره خسارت، شیوه و میزان آن گفت‌وگو خواهد شد.

در ادامه خبرنگار فارس درباره وضعیت نوراحمد نیکبخت دیپلمات ربوده شده ایرانی در صنعا سؤال کرد که افخم با بیان اینکه وزارت خارجه پیگیری‌های مستمری را در این زمینه داشته و به طور خاص با مقامات یمنی و مسئولان سیاسی و امنیتی این کشور در طی سفرها و ملاقات‌ها گفت‌وگو شده، عنوان کرد: بر اساس آخرین اطلاعات حاصله از مقامات یمن، آقای نیکبخت در سلامت است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: اینکه اعلام کنیم که چه زمانی آزاد می‌شود هنوز اطلاعاتی را در این زمینه در دست نداریم، ولی امیدواریم در نتیجه پیگیری‌هایی که صورت می‌گیرد خبر خوش دیگری را در این زمینه به هموطنان اعلام کنیم.

وی درباره پیگیری‌‌های انجام شده در خصوص دانشجویان ایرانی در نروژ نیز خاطرنشان کرد: تعداد معدودی در حدود ۵ نفر از دانشجویان دکترا در نروژ به دلیل انتخاب رشته و تمدید اقامت با مشکلاتی مواجه بودند که سفارت ما در این خصوص ارتباطات خوبی را با مسئولان آموزش عالی، وزارت خارجه و بخش‌های دانشگاهی نروژ داشته تا زمینه تحصیل دانشجویان را فراهم کند.

افخم اضافه کرد: متأسفانه بر اثر تحریم، ادامه تحصیل این دانشجویان در برخی رشته‌ها با مشکلاتی مواجه است که امیدواریم مرتفع شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه پیگیری‌ها و اقدامات سفارت در این زمینه ادامه دارد، عنوان کرد: امیدواریم به نتیجه برسد، بخشی از اینها پروسه‌ای اداری است و در دستور کار سفارت قرار دارد و مقامات نروژ نیز اعلام کرده‌اند که آماده مساعدت در این زمینه و یافتن راه‌حل و راهکاری برای این موضوع می‌باشند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص احداث نیروگاه‌های هسته‌ای در کشور خاطرنشان کرد: برنامه‌های دو جانبه و ملی ما در بحث هسته‌ای در جای خود انجام می‌شود و برنامه‌های صلح‌آمیز ما مبتنی بر نیاز عملی ما و فارغ از نتیجه بخش بودن مذاکرات هسته‌ای روند عادی خود را طی خواهد کرد.

افخم در پاسخ به سؤالی ضمن محکوم کردن اقدام اخیر گروهک تروریستی بوکوحرام در نیجریه در ربایش ۶۰ دختر، این اقدام ضد انسانی را محکوم کرد و افزود: ما شاهد فعالیت تروریست‌ها و ایجاد ناامنی و نگرانی در جوامع مختلف هستیم.

افخم با ابراز همدردی با خانواده‌های این افراد و امیدواری نسبت به آزادی آنها خاطرنشان کرد: درباره مشکل تروریسم که محدوده‌ای ندارد و وارد همه حوزه‌ها می‌شود، بایستی تدابیر جدی اندیشیده شود.

وی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر بمباران مرزی کردستان عراق توسط توپخانه ایران گفت که اطلاعی از این قضیه ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه بعد از پایان ۶ ماه گام اول توافقنامه ژنو چه اقداماتی را صورت خواهید داد، گفت: همه کشورها سناریوهای مختلفی را مدنظر دارند و متناسب با شرایط آن را اجرا خواهند کرد.

وی درباره دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ که قرار است از ۱۱ تیر ماه در وین پایتخت اتریش برگزار شود، اظهار داشت: در این نشست دو هفته‌ای درباره متن و تدوین پیش‌نویس توافقنامه جامع هسته‌ای گفت‌وگوها ادامه می‌یابد.

افخم اضافه کرد: ما با جدیت بر اساس اراده سیاسی از ابتدا وارد مذاکرات شدیم و در حال حاضر نیز بر همان عزم و جدیت هستیم و تغییری در اراده و عزم ایران برای دستیابی به توافق جامع مبتنی بر حقوق ایران در داشتن برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایجاد نشده است.

وی ابراز امیدواری کرد که طرف‌های دیگر نیز با جدیت وارد مذاکرات شده و فضای کار را برای رسیدن به توافق جامع فراهم کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه عزم سیاسی در مجموعه کشور وجود دارد و طرف‌های مذاکره‌ کننده ما نیز به جدیت ایران در مذاکرات اذعان دارند، خاطرنشان کرد: این موضوع باعث شده که فضای مذاکرات مبتنی بر کار سخت و حرفه‌ای پیش رفته و در صورت واقع‌بینی بیشتر طرف مقابل، قدم‌ها رو به پیش برود.

خبرنگاری در خصوص اظهارات اخیر بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی مبنی بر احتمال پذیرش پروتکل الحاقی در صورت دستیابی به توافق جامع هسته‌ای سؤال کرد که افخم در این باره اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در برنامه اقدام مشترک درباره آن صحبت شد این بود که اگر به توافق جامع برسیم بخشی از کار پروتکل الحاقی است که این موضوع مرتبط به چگونگی روند پیشرفت مذاکرات بستگی دارد. اگر پیشرفت به شکلی باشد که متن تدوین و مورد توافق طرفین قرار گیرد یک بند به این موضوع خواهد پرداخت، البته تصمیم‌گیری در خصوص پذیرش پروتکل الحاقی در اختیار وظایف مجلس شورای اسلامی است.

وی درباره ایرانیان زندانی در مالزی و ترکمنستان گفت:‌در پی پیگیری‌های خانواده‌ها و اهتمام جدی‌تر وزارت خارجه، نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور کار فشرده‌تری را در این زمینه انجام می‌دهند.

افخم با اشاره به اینکه با حدود ۴۰ کشور توافقنامه انتقال و استرداد محکومان را امضا کرده‌ایم و بخشی از زندانیان نیز متناسب با مناسبات دو جانبه به کشور باز می‌گردند، عنوان کرد: موضوع زندانیان ایرانی در خارج از کشور به عنوان پوشه و فایلی در وزارت خارجه مورد توجه قرار دارد و همزمان با کارهای سیاسی، پیگیری‌های حقوقی و قضایی نیز انجام می‌شود و در واقع پکیجی از کارهای سیاسی، حقوقی و قضایی در این زمینه صورت می‌گیرد و در جایی که خلاء قانونی وجود دارد با اسناد و توافقات زمینه باز گرداندن و انتقال محکومان و حتی آزادی آنها را فراهم می‌کنیم.

وی به ارائه تسهیلات برای زندانیان ایرانی از جمله ارائه خدمات، فراهم کردن دسترسی کنسولی و ... اشاره کرد و افزود: خیلی از هموطنان ما به دلیل نداشتن اطلاعات کافی مبادرت به انجام سفر می‌کنند که در ورود به آن کشورها با مشکلات مواجه می‌شوند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص ایرانیان زندانی در آذربایجان نیز عنوان کرد: در نتیجه مذاکرات خوب با مقامات آذربایجان برخی از ایرانیان زندانی در چندین دوره آزاد و در دسته‌های ۱۵ و ۲۰ نفری به کشور بازگشته‌اند تا دوران محکومیتشان را در داخل کشور بگذرانند.

افخم اضافه کرد: همه راه‌های ممکن بررسی می‌شود تا منجر به عفو، آزادی و انتقال این زندانیان به داخل کشور شود، البته این کار مقداری زمان می‌برد، ولی امیدواریم در نتیجه پیگیری‌ها به نتایج مطلوبی برسیم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از خانواده‌ها پیگیر و نگران هستند، افزود: بخش‌های کارشناسی ما با صبوری جزئیات را در اختیار خانواده‌ها قرار داده و در این زمینه کمک می‌دهند.

افخم در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه گفته می‌شود مذاکرات با بانک HSBC مبنی بر انتقالات مالی با ایران انجام شده، خاطر نشان کرد: اطلاعات بیشتری از این خبر ندارم و اظهارنظر بانک مرکزی در این خصوص موثق‌تر و دقیق‌تر است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص حضور جان‌ کری در عراق و اقدامات ایران و رایزنی‌هایش با کشورهای منطقه برای حل بحران کنونی عراق نیز اظهار داشت: به لطف شرایط کنونی در عراق به لحاظ حضور مردمی، مرجعیت، رهبران سیاسی و مذهبی و فعالیت‌های صورت گرفته، شرایط رو به بهبود است.

وی ادامه داد: تعاملات گروه‌های مختلف عراقی و اهتمام به وحدت ملی بیش از گذشته باعث شده که زمینه‌های همکاری و مقابله با تروریسم قوی‌تر در داخل عراق شکل بگیرد.

وی ادامه داد: وزارت امور خارجه در حوزه تعاملات سیاسی، گفت‌وگوهایی با کشورهای همسایه داشته و موضوعات عراق را دنبال می‌کنیم.

افخم با بیان اینکه ما از ابتدای بحران عراق نگرانی‌ خود را در این زمینه اعلام و گفتیم که موضوع عراق تروریستی است و نباید به عنوان اقدام دیگری تلقی شود و تروریسم نباید انتخابات عراق و روند کنونی در این کشور را تحت تأثیر قرار دهد، اظهار داشت: امیدواریم با هوشیاری ملت عراق و استفاده از ظرفیت‌های این کشور، بر تروریست‌ها غلبه پیدا کنند و این دوره طی شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: جامعه بین‌‌الملل باید به مسئولیت خود بیش از گذشته عمل کرده و کمک کند تا عراق از این شرایط خارج شود.

به باور وی اگر تروریسم در عراق برچیده شود به تقویت زمینه‌های مردمسالاری در منطقه کمک می‌شود.

افخم افزود: لازم است همه نسبت به تقویت وحدت ملی عراق کمک کنند.

به گزارش خبرنگار فارس، مرضیه افخم در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات جان‌ کری وزیر خارجه آمریکا که گفته می‌خواهیم در مذاکرات مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شویم، عنوان کرد: در طی ده سال گذشته که بحران غیر ضروری و ساختگی را تحت عنوان فعالیت‌های نظامی هسته‌ای ایران ایجاد کردند همواره گفتیم که این کاملا بی‌اساس است.

وی تصریح کرد:‌ایران هیچگونه برنامه غیر صلح‌آمیز نداشته و دسترسی به برنامه نظامی هسته‌ای ندارد و همه اینها ساختگی است.

وی با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری در حرام اعلام کردن تولید، استفاده و بکارگیری سلاح هسته‌ای عنوان کرد: مبانی عقیدتی، سیاسی‌،فنی و حقوقی لازم در این زمینه کاملا دقیق و صحیح است.

افخم با اشاره به مذاکرات ایران و ۱+۵ خاطرنشان کرد: ما همواره اعلام کرده‌ایم که کمک می‌کنیم تا ضمن تثبیت حقوق هسته‌ای ایران، همه نگرانی‌ها حل شود. این مذاکرات شروع شد تا جامعه جهانی اطمینان یابد تا همانطور که همواره اعلام کرده‌ایم هیچ برنامه غیر صلح‌آمیز نداریم.

وی خاطر نشان کرد:‌شواهد و مدارک متقنی در این زمینه وجود دارد و مدیرکل‌های آژانس نیز در گزارشات خود همواره اعلام کرده‌اند که هیچگونه سندی دال بر اینکه این فعالیت غیرصلح‌آمیز شده وجود ندارد.

به باور افخم چنانچه این بخش از مستندات و گزارشات مورد توجه بیشتر قرار گیرد، گام موثری در مسیر اعتمادسازی خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی تحلیل‌هایی که خواستار عراق به عنوان قدرتی ضعیف در منطقه است را تحلیل‌های بدخواهان این کشور دانست و گفت: تاکید همه طوایف و مردم عراق بر وحدت ملی این کشور است و یک عراق یکپارچه می‌تواند در مقابل تروریسم بایستد.

به گفته وی قانون اساسی عراق مبنای محکم و پایه خوبی برای تداوم حرکت در مسیر یک عراق یکپارچه است.

وی در خصوص انتصاب حسن قشقاوی معاون وزیر خارجه به عنوان نماینده وزیر خارجه برای پیگیری اموال بابک زنجانی در دیگر کشورها به نامه ارسال شده به وزارت خارجه برای معرفی نماینده‌ای در این خصوص اشاره کرد و افزود: این موضوع مرتبط با معاونت کنسولی و پارلمانی وزارت خارجه است و دقیقا نمی‌دانم که شخص معرفی شده آقای قشقاوی است یا خیر؛ ولی ما در حوزه‌های مختلف کمک می‌کنیم تا کار به پیش برود.

افخم خاطرنشان کرد: این نامه جدیدا به وزارت خارجه ارسال شده و خبرسازی‌ها مبنی بر اینکه وزارت خارجه کاری را انجام ‌نمی‌دهد دقیق نیست و قبل از وصول نامه نیز این وزارتخانه اقداماتی را از طریق برخی سفارتخانه‌ها انجام داده بود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی گفت که پیش بینی شده محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از ۱۱ تیرماه به منظور شرکت در ششمین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در وین حضور داشته باشد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره حضور ظریف در مجلس خاطرنشان کرد‌: در حال حاضر برنامه زمانی در این خصوص نداریم. روز گذشته آقای عراقچی به همراه بخش‌های مختلف مرتبط با اجرای توافقنامه ژنو در کمیسیون امنیت ملی حضور داشتند و اطلاع‌رسانی در خصوص مذاکرات به طور مستمر با مجلس انجام می‌شود و اگر نیازی باشد، که آقای ظریف در مجلس حضور یابد، در برنامه قرار خواهد گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص اجرای توافقنامه ژنو و بازگشت اقساط دارایی‌های بلوکه شده حاصل از فروش نفت ایران، نیز خاطرنشان کرد: روند ادامه دارد، البته قدری کندی بوده که بخشی از آن مرتفع شده و مسئولان وزارت خارجه و تیم مذاکره‌کننده نیز بارها به مقامات کشور از جمله وزارت نفت و ... اعلام کرده‌اند که اگر با اختلال و کندی مواجه شده‌اند سریعا به وزارت خارجه اعلام کنند تا پیگیری شود. تا الان کار به پیش رفته و مشکل جدی در این زمینه نداشتیم.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص تحریم‌ها نیز عنوان کرد: بخشی از راه‌حل جامع هسته‌ای، رفع تحریم‌هاست و اگر کشورها تعهدی را بپذیرند و به توافق جامع برسیم، باید زمینه‌های آن را در داخل بررسی و شرایط آن را فراهم کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری