رئیس سازمان انرژی اتمی کشور با حضور در خبر نیمروزی گفت: قرار است در دو نیروگاه جدیدی که در بوشهر ساخته شود که قرارداد آن با روسیه منعقد شده و کار ساختمانی آنها نیز تقریبا آغاز شده است اقدام به شیرین سازی آب دریا نیز بکنیم. هر نیروگاهی که هزار مگاوات است قریب به ۲۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار مترمکعب آب را در روز می تواند شیرین کند.

 به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم،علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور با حضور در خبر نیمروزی گفت با توجه به شرایط اقلیمی و صنعتی کشور تصمیم گرفته ایم روی ساخت نیروگاه های ۵۰ و ۱۰۰ مگاواتی کار کنیم، چرا که این نیروگاه ها می توانند در جای جای کشورمان تعبیه شوند.


صالحی افزود هر چه نیروگاه ها کوچک تر باشند از جهات مختلف مفید تر و مقرون به صرفه تر است.

به گفته صالحی این نوع از نیروگاه ها به آب فراوان نیاز ندارد، به خطوط انتقال برق نیاز عمده ای ندارد و می تواند برای همان منطقه برق تولید کند.

صالحی افزود: اگر این نیروگاه ها در سواحل خلیج فارس و یا دریای خزر ساخته شود می تواند دو منظوره باشد و آب را نیز شیرین کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: در حال مذاکره با چند کشور هستیم که پیشرفتهای خوبی هم داشته ایم و اگر به توافق نهایی برسد ۲ نیروگاه کوچک را در سواحل مکران آغاز خواهیم کرد، مقدمات و ساختگاه این نیروگاه ها مشخص شده اما هنوز توافقنامه کسب نشده است.

وی افزود: از این پس استراتژی ایران حرکت به سمت نیروگاه های کوچک است چرا که متناسب با شرایط اقلیمی و امکانات صنعتی ایران است.

صالحی ادامه داد: قرار است در دو نیروگاه جدیدی که در بوشهر ساخته شود که قرارداد آن با روسیه منعقد شده و کار ساختمانی آنها نیز تقریبا آغاز شده است اقدام به شیرین سازی آب دریا نیز بکنیم. هر نیروگاهی که هزار مگاوات است قریب به ۲۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار مترمکعب آب را در روز می تواند شیرین کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: این دو نیروگاه که قرار است در افق ده ساله ساخته شود می توانیم نزدیک به ۶۰۰ هزار مترمکعب آب به استان بوشهر تزریق کنیم. کل مصرف آب بوشهر کمتر از ۳۰ هزار مترمکعب در روز است و با تزریق چنین حجمی از آب تحولی در این استان ایجاد می شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری