کد خبر: 15942

نماینده صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در یمن روز پنجشنبه اعلام کرد یمن در هفته های آینده با « اوج سوء تغذیه » مواجه خواهد شد.

به گزارش قم خبر به نقل از واحدمرکزی خبر، جولین هارنیس Julien Harneis در سفر به ژنو گفت یک سوم از جنگجویان گروه های مسلح کودک هستند.


نماینده یونیسف گفت : « ما در هفته های آینده با اوج سوء تغذیه در یمن روبرو خواهیم شد. متأسفانه این موضوع قطعی است. »

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو، وی افزود :‌ « مشکلات دسترسی به آب، افزایش بهای مایحتاج زندگی، مشکل رفت و آمد در کشور و نبود آب آشامیدنی همگی با کاهش خدمات دولتی ترکیب شده است. »

وی افزود : «‌ ما بار دیگر کاهش تحصیل کودکان و افزایش سوء تغذیه را خواهیم داشت. »
اوضاع به قدری وخیم است که یمن همچنان « کشوری به شدت آسیب پذیر است.»
یمن با حدود ۴۸ درصد سوء تغذیه در سال ۲۰۱۴ یکی از بیشترین میزان سوء تغذیه را در بین کشورهای جهان به خود اختصاص داد.

هارنیس گفت در برابر این اوضاع اضطراری، یونیسف امیدوار است « بتواند امروز پنجشنبه پروازی حامل کمک های پزشکی، آب و محصولات بهداشتی وارد صنعا کند.»

اگر یونیسف موفق به انجام چنین کاری شود « این نخستین پرواز برای ارسال کمک های پزشکی به صنعا از آغاز خشونت ها به شمار می آید. »

بر اساس آخرین آمار یونیسف، از ۲۶ مارس دست‌کم ۷۷ کودک در یمن کشته و ۴۴ تن دیگر زخمی شده اند.

نماینده یونیسف گفت « ما اعتقاد داریم کودکان بیشتری کشته شده اند. شماری از کودکان بر اثر گلوله باران ها و خمپاره های شلیک شده بی هدف نیروی دفاع هوایی در شمال یمن کشته شده اند. کودکانی نیز در درگیری های بسیار شدید در عدن و ضالع کشته شدند. »

وی « همه طرف های درگیر در یمن » را مسئول قربانی شدن این کودکان دانست.

نماینده یونیسف قرار است در ژنو با دیپلمات ها دیدار کند و مشاهدات خود را درباره اوضاع یمن با آنها در میان گذارد. وی امیدوار است کشورهای عضو از این اخبار برای کاهش تأثیر درگیری ها بر کودکان استفاده کنند.

علاوه بر درگیری هایی که به ویژه در جنوب یمن متمرکز شده است،‌ ائتلاف به رهبری عربستان حملات هوایی علیه مواضع حوثی ها انجام می دهد.

هرنیس گفت کودکان از این خشونت ها آسیب می بینند.

وی افزود : « یک سوم از جنگجویان گروه های مسلح در یمن را کودکان ( افراد کمتر از ۱۸ سال) تشکیل می دهند. »

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری