کد خبر: 15869

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان گفت: در حال تنظیم هستیم تا تاریخ و محل دور آتی مذاکرات را و همچنین نحوه پیشبرد مذاکرات مدالیته و شکل آن را مورد بحث قرار دهیم.

به گزارش قم خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در حاشیه مراسم نهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای گفت: آنچه تاکنون نیز باعث شده بتوانیم در مقابل کشورهای بزرگ دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم دستاوردهای هسته‌ای کشورمان بوده است که در گذشته و حال توسط دانشمندان و متخصصان هسته‌ای بدست آمده است.
وی گفت: در مذاکرات آینده نیز به مانند قبل از این دستاوردهای صلح آمیز هسته ای دفاع خواهیم کرد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان گفت: دستاوردهای جدید هسته‌ای قدرت چانه زنی ایران را در مذاکرات افزایش می‌دهد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری مهر، سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای همچنین در پاسخ به سوالی در این باره که دور آتی مذاکرات برای نگارش متن چه زمانی خواهد بود، گفت: صحبت ها با خانم اشمیت را انجام می‌دهیم و در حال تنظیم هستیم تا تاریخ و محل دور آتی مذاکرات را و همچنین نحوه پیشبرد مذاکرات مدالیته و شکل آن را مورد بحث قرار دهیم تا کار روی متن شروع شود.

وی با اشاره به اینکه مذاکرات در سطح معاونان خواهد بود، بیان کرد: در کنار این گفتگوها مذاکرات کارشناسی نیز ادامه خواهد داشت و در صورت لزوم وزرا هم حضور خواهند یافت.

عراقچی تاکید کرد: حتما در یک مقطعی نیاز به حضور وزرا در گفتگوهای چندجانبه و دوجانبه تا پیش از تیرماه خواهد بود.

وی در این باره اینکه آیا مذاکرات در حاشیه اجلاس خلع سلاح در نیویورک برگزار خواهد شد گفت: در حال تنظیم هستیم، احتمال زیادی وجود دارد که در حاشیه نیویورک مذاکرات داشته باشیم؛ چراکه متخصصین و کارشناسان مذاکرات و خلع سلاح در نیویورک حضور دارد و ما هر بار در نیویورک بودیم از حاشیه آن استفاده کردیم.

عراقچی همچنین درباره متن پیش نویس توافق و اینکه آیا الگوی خاصی خواهد بود اظهار داشت: نگارش متنی را در وین آغاز کردیم اما از آنجا که راه حل ها پیدا نشده بود به صورت یک فرم و قالب باقی ماند. اکنون با توجه به راه حل هایی که به دست آمده به روز می شود و به جزئیات می‌پردازیم. ممکن است بعضی از جزئیات در ضمائم بیاید. به هر حال کار نگارش کار پیچیده ای است.

عراقچی در این باره که آیا الگوی خاص بین المللی وجود دارد بیان کرد: الگوی خاصی را نداریم و به هر حال متن یک مقدمه خواهد داشت و سپس اقدامات طرف ایرانی و طرف مقابل ذکر می شود.

وی درباره سطح فکت شیت ایرانی که گفته شده به زودی منتشر می شود و در اختیار وزارت خارجه است بیان کرد: روایت ما از بیانیه مشترک اخیر همانی است که در رسانه‌ها توسط دکتر ظریف گفته شد. فکت شیت ما همان روایت است که از دستاورد ما در مذاکرات گفته شده و لزومی ندارد که به فکت شیت اهمیتی داده شود.

وی با اشاره به اینکه بعد از هر واقعه هر طرف روایت خود را بیان کرده و کار خود را برجسته تر می کند اظهار داشت: این کاری که آمریکایی ها در قالب فکت شیت انجام داده اند ما صادقانه صحبت کردیم فکت شیت ارزش حقوقی ندارد و تنها روایت دو طرف است.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری