کد خبر: 15859

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، با بیان اینکه امروز از مرحله سوخت راکتور هسته ای به نیروگاه قدرت جهش یافتیم، گفت: در آینده نزدیک، دستاوردهای دیگری در حوزه صنعت هسته ای رونمایی می شود.

 به گزارش قم خبر به نقل از مهر،بهروز کمالوندی پیش از ظهر امروز با حضور در شبکه خبر سیما، با اشاره به رونمایی از چند دستاورد علمی پزشکی در حوزه صنعت هسته ای همزمان با «روز ملی فناوری هسته ای» اظهار داشت: امروز نقطه عطفی برای کشور ما بوده است و توانسته ایم از مرحله سوخت راکتور هسته ای به سمت نیروگاه های قدرت جهش یابیم.

 
وی افزود: این مسئله از بُعد فنی در سطح بین المللی معنای بزرگی دارد؛ امروز دستاوردهای بزرگی نمایش داده شد که مربوط به یک تا دو سال اخیر بوده است و دستاوردهای دیگری نیز در آینده رونمایی میشود.

 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به مختصات فنی برخی از دستاوردهای رونمایی شده در مراسم امروز و کاربرد آنها در حوزه های پزشکی و محیط زیست تصریح کرد: این دستاوردها در شرایطی بوده است که تحریم بوده ایم و آنها را به ما نمی دادند، اما اکنون خودمان موفق شده ایم، آنها را تولید کنیم.

 
استقبال از رورد بخش خصوصی برای تجاری سازی دستاوردهای هسته ای/ در حال تثبیت دستاوردها هستیم

 
کمالوندی ادامه داد: این محصولات تولید شده و هم اکنون نیاز به تجاری سازی و تولید انبوه آنها داریم و یکی از کارهای سازمان انرژی اتمی این است که زیرساخت های ورود بخش خصوصی به این عرصه را فراهم کند که اگر بخش خصوصی وارد شود می توانیم علاوه بر تولید انبوه، این محصولات را به خارج از کشور نیز صادر کنیم.

 
وی در رابطه با چشم انداز آینده صنعت هسته ای اظهار داشت: اگر بخواهیم یک جمله را درباره بیانیه لوزان بگوییم این است که در حال تثبیت آنچه به دست آورده ایم، هستیم.

 
کمالوندی گفت: نگاه طرف مقابل ما این بوده است که به چنین نقطه ای نرسیم و حالا که رسیده ایم به عقب برگردیم و مهمترین آنها نیز غنی سازی است، اما امروز مجتمع سوخت هسته ای را داریم که بالاترین سطح فناوری را دارد.

 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان تاکید کرد: وقتی در فضای بسته و محدود چنین دستاوردهایی داشته ایم، قطعا در آینده و فضای باز همکاری، دستاوردهای بیشتری خواهیم داشت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری