کد خبر: 15851

جان کری گفت: موضوع فعالیت‌های نظامی هسته‌ای ایران باید بخشی از توافق نهایی باشد. وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی "پی‌بی‌اس" اعلام کرد که موضوع فعالیت‌های هسته‌ای مرتبط با مسائل نظامی گذشته ایران بخشی از توافق نهایی خواهد بود

به گزارش قم خبر به نقل از  نسیم،وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفتگوی خود با شبکه پی‌بی‌اس گفت: جزئیات سخت و پیچیده است.


کری درباره موضوعات باقی مانده گفت این امر کار بیشتری می طلبد و احتمالا سخت ترین بخش کار پیش روی ماست. چرا که چارچوب توافقی واقعا مانعی را رد کرد، اما جزئیات سخت و پیچیده خواهد بود.

کری گفت: زمانی که من وزیر خارجه شدم، آنها ۲۰ هزار سانتریفیوژ داشتند، حجم عمده ای از ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد، اکنون آنهادیگر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد ندارند،‌ آنها دیگر بالای ۳و نیم درصد غنی سازی نمی کنند، آنها دیگر زمان گریز ابتدای مذاکرات را ندارند.
او گفت: زمانی که آقای اوباما به ریاست جمهوری رسیدند، آنها غنی سازی داشتند، آنها بر چرخه سوخت مسلط شده بودند. اما ما برنامه آنها را به عقب رانده ایم و یک سری اقدامات شدید پاسخگویی و شفاف سازی اعمال می کنیم، درست نیست که بگوییم اینها تنها برای ۱۰ سال است، برخی اقدامات در این توافق ۱۵ ساله، برخی برای ۲۰ و برخی برای ۲۵ سال است و اقداماتی است که همیشگی است که آنها باید به آن ملحق شوند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: آنها با پایبندی به پروتکل الحاقی موافقت کرده اند. اما باید به شما اطمینان دهم که اگر ایران پس از آن(زمان مشخص شده) ناگهان برای پیشبرد برنامه اش فراتر از میزان نرمال برای استفاده صلح آمیز حرکت کند، با واکنش همه جهان مواجه خواهد شد و تحریم ها دوباره اعمال خواهد شد.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری