کد خبر: 15828

دبیر کل سازمان همکاری شانگهای تاکید کرد که پیوستن ایران به سازمان شانگهای موجب گسترش نفوذ این سازمان در جهان خواهد شد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، دیمتری مزنتسف دبیر کل سازمان همکاری شانگهای امروز پنچ شنبه در مصاحبه با اسپاتنیک تصریح کرد که اگر ایران به سازمان همگاری شانگهای بپیوندد، این مساله کمک زیادی به قدرت سازمان، گسترش همکاری های چند جانبه و تقویت نفوذ سازمان در مسائل مهم بین المللی خواهد کرد.

پیش از این نیز سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تاکید کرده بود که ایران چشم اندازهای خوبی برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای دارد، اگر تهران بتواند بر سر برنامه اتمی خود به چارچوب توافق جدیدی دست یابد.

دبیر کل سازمان شانگهای در ادامه افزود: ایران می تواند به تقویت روابط بین اعضای این سازمان در زمینه های توریسم، فرهنگی و همین طور روابط اقتصادی و تجاری کمک کند.

سازمان همکاری شانگهای یک نهاد سیاسی، اقتصادی و نظامی اوراسیایی است که در سال ۲۰۰۱ میلادی توسط رهبران چین، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، ترکمنستان و ازبکستان تاسیس شد.

ایران از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای بوده است و در صورتی که تحریم های سازمان ملل علیه برنامه اتمی تهران لغو شود، ایران می تواند عضو کامل این سازمان شود.

ایران و قدرت های جهانی پنج شنبه گذشته به چارچوب توافق اولیه ای دست یافتند که بر اساس آن برنامه هسته ای ایران محدود خواهد شد و در ازای آن تحریم های بین‌المللی علیه تهران لغو می شود.دو طرف اکنون تا ۳۰ ژوئن فرصت دارند تا بر سر جزییات مربوط به توافق جامع هسته ای به توافق نهایی دست یابند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری