کد خبر: 15822

آیت الله جوادی آملی:

یکی از مراجع تقلید شیعیان با تأکید بر احیاء عقلانیت برای مقابله با معضلات امروز جامعه اسلامی، گفت: شبکه جهانی ولایت باید بتواند جامعه جهانی را از گرفتاری‌ها نجات دهد.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، آیت الله عبدالله جوادی آملی در دیدار مسئولان و محققین شبکه جهانی ولایت که بعد از ظهر چهارشنبه در موسسه علوم وحیانی اسراء برگزار شد، با اشاره به نامه امام علی(ع) به مالک اشتر اظهار داشت: امیرالمومنین(ع) از حکومت ظالم و اسارت قرآن و دین سخن گفته و بیان کرده‌اند که عده‌ای ظالم قرآن و دین را مصادره کردند و به بند کشیدند.

وی ادامه داد: اینکه چگونه سقیفه ایجاد شد و قرآن را اسیر کردند اینگونه بود که ظالمان عقل را از مردم گرفتند و قرآن را در حد قرائت خلاصه کردند و تا یک قرن از نقل حدیث سنت پیامبر گرامی اسلام(ص) جلوگیری کردند.

استاد سطوح عالی حوزه اضافه کرد: وقتی قرآن ناطق را در حد قرائت قرار دهند نمی‌توان دیگر توقعی داشت و اتفاقاتی همچون سقیفه و انکار غدیر صورت می‌گیرد.

وی با تأکید بر احیاء عقلانیت در مقابله با معضلات امروز جامعه اسلامی بیان کرد: عقل سراج است و چراغ راه را نشان می‌دهد و انبیای الهی آمده‌اند تا این چراغ هدایت را پرنور کنند و انقلاب ایجاد کنند.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به اینکه دین آزاد، دین عقلانیت، مساوات و عدالت خواهد بود، ابراز داشت: اگر عقل حسن و قبح را درک نکند و قرآن فقط قرائت شود و نقل حدیث ممنوع شود قرآن در حد قرائت صرف تنزل یافته و فرهنگ غدیر خاموش شده و سقیفه سربر می‌آورد.

اگر دین آزاد شود شبکه‌های وهابیت برمی افتند

وی ابراز کرد: امروز به برکت خون شهدا وضع جامعه تغییر کرده و ما وظیفه داریم دین را از اسارت آزاد کنیم و اگر دین آزاد شود دین همراه با عقل، عدل، درایت، هوشف موازات و مساوات و علوی ایجاد می‌شود و در این صورت نه تنها شبکه‌های وهابیت برمی‌افتند بلکه بسیاری شبکه‌های نیک اندیش نیز به سوی غدیر می‌آیند و سخن خدا را قبول می‌کنند.

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه خداوند با ما است و ما را تنها نمی‌گذارد، افزود: خداوند می‌فرماید من انسان را بی‌سرمایه خلق نکردم و مخزنی پر از علم به انسان‌ها دادم.

وی ادامه داد: وظیفه حوزه و دانشگاه است که علمی را بیاموزند که مزاحمتی برای فردی ایجاد نکند.

اگر مردم رشد عقلی نداشته باشند جامعه با شکست مواجه می‌شود

آیت الله جوادی آملی افزود: اگر رهبر جامعه امام علی(ع) باشد تا زمانی که ملت رشد عقلی نداشته باشند سرانجام به شکست منجر می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر دین و فرهنگ یک ملت اسیر شود هر روز یک چیز جعل می‌شود.

مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: در این جهان از توحید تا ایمان و از ایمان تا توحید جای بدل سازی است و تنها نیرویی که اسیر را از بدل جدا می‌کند عقل است.

وی ابراز کرد: نیروی درایت و عقل، غیر مسلمان را مسلمان و غیر شیعه را شیعه می‌کند زیرا بیان عقل، الهی است.

آیت الله جوادی آملی عنوان داشت: در نامه امام علی(ع) به مالک اشتر ذکر شده که ممکن است مردم ما را قبول نکنند اما ما مردم را قبول داریم و باید نسبت به همه عادل باشیم اگر چه فرد کافر باشد و ما را قبول نداشته باشد.

وی تصریح کرد: شبکه جهانی ولایت باید بتواند جامعه جهانی را از گرفتاری‌ها نجات دهد.

استاد برجسته حوزه افزود: مصر، امروز به روز سیاه مبتلا شده است وگرنه مصر در گذشته قدرتمند بود و از خداوند می‌خواهیم به حق حضرت فاطمه زهرا(س) مردم یمن پیروز شوند و در آسایش به سر برند.

گفتنی است در ابتدای این دیدار حجت الاسلام سید محمد حسینی قزوینی، رئیس شبکه جهانی ولایت گزارشی از عملکرد پنج ساله این شبکه ارائه داد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری