مناظره‌ای تحت عنوان دیدگاه‌های متفاوت درباره بیانیه لوزان با حضور "مهرداد بذرپاش" نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و "عباسعلی منصوری آرانی" نماینده مردم آران، کاشان و بیدگل در مجلس شورای اسلامی در شبکه خبر برگزار شد.

مشروح مناظره داغ بذرپاش و آرانی/ هشدار درباره یک امتیاز مهم

به گزارش قم خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ،‌ در این برنامه آقای عباسعلی منصوری آرانی و مهرداد بذرپاش نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیدگاه های خود را بیان کردند.

در ابتدا عباسعلی منصوری آرانی به جلسه غیرعلنی کمیسیون امنیت خارجی که روز یکشنبه برگزار شد اشاره کرد و گفت: در این جلسه بسیاری از ابهامات نمایندگان مجلس درخصوص بیانیه لوزان برطرف شد .

وی همچنین نتیجه جلسه غیر علنی امروز مجلس شورای اسلامی را نیز بسیار با اهمیت توصیف کرد و افزود: در این جلسه مطالبی از جانب دکتر ظریف و آقای صالحی مطرح و بسیاری از ابهامات نیز برطرف شد .

در ادامه این برنامه، بذرپاش توافق ایران با دیگر کشورها را اتفاق بزرگی برای کشورمان توصیف و تصریح کرد: طبیعتا هرچه در این خصوص اظهار نظر و یا نقد شود در نهایت به نفع ملت ایران رقم می خورد و از این بابت باید از رسانه ملی برای فراهم اوردن این فضا تشکر کرد.

وی به برگزاری جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی اشاره و تاکید کرد: در این جلسه مقرر شد برای نگارش متن نهایی مذاکرات لوزان نمایندگان مجلس پیشنهادهای خود را در جلسات بعدی به تیم مذاکره کننده ارائه مطرح کنند .

قرار نیست کمیته‌ای برای نگارش متن توافق نهایی بین دولت و مجلس تشکیل شود

بذرپاش تشکیل کمیته ای مستقل بین مجلس و دولت را رد کرد و گفت : این موضوع اصلا صحت ندارد .

وی تلاش دست اندرکاران حوزه بین المللی را در طول ۱۲ سال گذشته بسیار با اهمیت و با زحمت توصیف کرد.

منصوری آرانی با بیان اینکه نتایج مذاکرات لوزان را نمی توان به وضوح و به سرعت به تصویر کشید به پیشداوری هایی که در این روزها در داخل کشور شده است اشاره کرد و گفت : بی توجهی به نتایج بدست آمده و به رخ کشیدن گزارش برگ امریکاییان، ظلمی مظاعف برای تیم مذاکره کننده است.


وی تاکید کرد : اصلا انتظار نمی رفت که در فضای داخل کشور اینگونه با تیم مذاکره کننده برخورد شود.

منصوری ارانی بیانیه منتشره لوزان را بیانیه مطبوعاتی دانست و گفت : این بیانیه به منزله توافقنامه نیست بنابراین امکان رد آن از جانب ایران وجود دارد.

بذرپاش نیز تاکید کرد: همه مفاد موجود در بیانیه پایانی دوصفحه ای برای ایران تعهدآور و الزام آور است.

وی به اظهارات آقای عراقچی اشاره کرد و گفت: براساس این اظهارات دیگر نمی توانیم بیانیه را تغییر دهیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بیانیه مطبوعاتی صادر شده در پایان مذاکرات لوزان گفت : این بیانیه مطبوعاتی برای ما الزام آور است.

بذرپاش در مناظره تلویزیونی با عباسعلی منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: بیانیه صادر شده در پایان مذاکرات لوزان به هیچ وجه با مفاهیمی که بیانیه های مطبوعاتی مشابه وجود دارد همخوانی نداشته و به مفهوم پذیرفتن برخی الزامات از جانب تیم مذاکره کننده ایرانی است.

وی اظهارات عراقچی در مصاحبه زنده تلویزیونی را مصداق این صحبت خود بیان کرد و گفت : آقای عراقچی در این مصاحبه به صراحت اعلام کرد که خیلی از موارد ذکر شده در بیانیه مطبوعاتی را نمی توان تغییر یا عوض کرد.

منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در این بخش از مناظره خطاب به بذرپاش گفت : شما باید به جای اتکاء به بیانیه انگلیسی و مستند قرار دادن آن ،‌ به آنچه که وزیر خارجه اعلام کرده است اتکا کنید.

وی افزود : ما در رسانه ملی صحبت می کنیم و دلیلی برای استناد به یک متن انگلیسی با زبان انگلیسی وجود ندارد وباید با مردم فارسی صحبت کنیم.

آقای بذرپاش خطاب به منصوری گفت : شما در بحث بسیار عجله می کنید امیدوارم که نگارش توافق نامه نیز با چنین تعجیلی همراه نباشد.

بذرپاش در ادامه خطاب به منصوری افزود: اگر فارسی صحبت کردن به عنوان یک مصداق در بحث مطرح است چرا وزیر خارجه در مصاحبه های خود به زبان انگلیسی صحبت می کند و بهتر است شما از طرح مباحث فرعی پرهیز کنید .

متن بیانیه الزام آور نیست

در ادامه منصوری عضو کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: بیانیه مطبوعاتی اعلام شده در پایان مذاکرات لوزان به هیچ وجه الزام آور نیست، شما باید در مباحث خود بگویید که مبنای استناد شما درخصوص الزام آور بودن این بیانیه چیست.

بذرپاش در پاسخ گفت : متن انگلیسی منتشر شده از این بیانیه مورد استناد من است؛ آیا شما معتقدید که این بیانیه الزام آور نیست.

وی افزود : این بیانیه مطبوعاتی است که منتشر شده و مردم در مورد آن باید قضاوت کنند.

بذرپاش گفت : به طور معمول بعد از هر نشستی مذاکره کنندگان بیانیه مطبوعاتی صادر می کنند و در نشست ایران با شش کشور نیز چنین بیانیه ای صادر شده است؛ آیا شما معتقدید این بیانیه اعتبار ندارد.

وی گفت : آیا شما معتقدید این بیانیه قابلیت تغییر دارد .

منصوری در پاسخ گفت : این بیانیه مطبوعاتی حاصل نشست ۱۶ ماهه تیم مذاکره کننده کشورمان با شش کشور است .

بذرپاش در ادامه این مناظره گفت: من در این مناظره ،‌فکت شیت را مطرح نمی کنم بلکه آنچه را که به زبان انگلیسی مطرح شده است مطرح می کنم.

وی گفت : در توافق ژنو ما توافق کردیم تا همه تحریم های مالی ، انرژی و فناوری برداشته شود و در این توافق به دو مورد تحریم های مالی آمریکا و اتحادیه اروپا اشاره شده است.

بذرپاش افزود : بر اساس این بیانیه اتحادیه اروپا واژه خاتمه بخشیدن به تمام تحریم های مالی و اقتصادی را مطرح کرده است البته برخی عنوان کرده اند که بحث تحریم های انرژی در مباحث اقتصادی مطرح شده که این تحریم ها نیز متوقف می شود.

وی افزود : آمریکا اعلام کرده است که تحریم های انرژی و فناوری را لغو نمی کند وحتی به اندازه اروپاییها نگفته است که به این تحریم ها خاتمه می دهد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد : شورای امنیت تا کنون شش تحریم را که به اعتقاد ما به دلیل طی نشدن مراحل قانونی تصویب آن غیر قانونی است بر ضد ما به تصویب رسانده است که بر اساس توافقات جدید در بیانیه آمده است قطعنامه جدیدی در سازمان ملل تصویب می شود که علاوه بر اعتبار بخشیدن به شش قطعنامه قبلی تحریم های جدیدی را بر ضد ایران وضع می کند.

وی افزود: قطعنامه جدید ضمن حمایت از تمامی محدودیت قبلی در ذیل فصل هفتم محدودیت های جدیدی را وضع می کند که با پذیرش آن از جانب ما حق اعتراض از قطعنامه های غیر قانونی گذشته را نیز از ما سلب می کند و به آنها وجاهت قانونی می بخشد.

منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این بخش از مناظره گفت : شما دچار اشتباه محاسباتی شده اید چرا که مباحث کارشناسی را با مباحث سیاسی مخلوط می کنید .

وی افزود: شما عضو کمیسیون امنیت ملی نیستید و در نشستی که با حضور تیم مذاکره کننده برگزار شد حضور نداشتید اگر در این نشست بودید خیلی از مشکلات حل می شد.

منصوری آرانی اضافه کرد: بزرگترین هنر تیم مذاکره کننده ایران در این مذاکرات خاتمه بخشیدن به تحریم های سازمان ملل بود و این بزرگترین دستاورد تیم مذاکره کننده بود چرا که ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با تحریم های آمریکا مواجه بود اما آنچه که مشکل را جدی کرد تحریم هایی بود که براساس قطعنامه های سازمان ملل ایجاد شد .

وی گفت : وزیر امور خارجه می گوید با یک قطعنامه سازمان ملل تمامی قطعنامه های قبلی این سازمان به طور کامل لغو خواهد شد و چنین رویدادی نخستین بار است اتفاق می افتد .

منصوری آرانی افزود: گروه مذاکره کننده کشورمان با شش کشور طی ۹ روز مذاکره اقدام به صدور بیانیه کردند که در قالب این بیانیه اتحادیه اروپا اعلام کرده است همه تحریم های اقتصادی مرتبط با بحث هسته ای را خاتمه خواهد دادو آمریکا نیز تمام تحریم های مرتبط با این موضوع را همزمان با اجرای موافقتنامه کلی متوقف خواهد کرد.


در ادامه مناظره دو نماینده مجلس در برنامه( تیتر) شبکه خبر ، منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه تحریم های مرتبط با هسته ای قطعا برداشته خواهد شد گفت: دوستان چون در این کمیسیون نبودند و با تیم مذاکره کننده گفتگو نکردند دچار اشتباهاتی شدند که کار را سیاسی کردند.

وی افزود: تحریم های اروپا برداشته خواهد شد و تحریم های آمریکا به دو قسمت تقسیم می شود که یکی تحریم هایی است که رئیس جمهور وضع می کند و تحریم های دیگر توسط کنگره آمریکا علیه ایران اعمال شده است

منصوری اضافه کرد: تحریم هایی که رئیس جمهور آمریکا وضع کرده است کاملاً لغو می شود اما تکلیف کنگره روشن است و رئیس جمهور آمریکا موقتاً تحریم های کنگره را متوقف و در صورت نیاز تمدید می کند .

پس از صحبت های منصوری، بذرپاش عضو هیات رئیسه مجلس این سوال را مطرح کرد که اگر اوباما دو سال دیگر نبود و رئیس جمهور آمریکا عوض شد تکلیف چه می شود چرا که کنگره گفته است باید در مورد تحریم های آمریکا علیه ایران نظر دهد و در صورتی که رئیس جمهور آمریکا عوض شد همه تحریم ها را باز می گرداند.

منصوری آرانی در جواب بذر پاش گفت : بارها وزیر خارجه کشورمان با زبانهای مختلف این مسئله را بیان کرده و ظلم است که دکتر ظریف را قبول نداشته باشیم و در روزهای آینده گزارش برگ آقای ظریف منتشر خواهد شد و گزارش برگ آمریکایی ها نیز برای اینکه جنگ روانی در آمریکا راه نیافتد این طور منتشر می شود.

بذر پاش با بیان اینکه من قسمتی از متن بیانیه را خواندم به صحبت های خود ادامه داد که منصوری صحبت های بذرپاش را قطع کرد و گفت : تحریم های اتحادیه اروپا کاملا تمام می شود در این بین بذرپاش افزود : فناوری و انرژی چه تکلیفی خواهد یافت؟.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس صحبت های بذرپاش را قطع کرد و گفت : اشتباه شماست که یک بیانیه مطبوعاتی را با بازی سیاسی ادغام می کنید و می خوانید.

بذرپاش گفت : در توافق ژنو این مطالب آمده است پس چرا در ژنو ما توافق کردیم .

منصوری با بیان اینکه تحریم ها طبق صحبت های آقای ظریف پس از توافق نهایی تمام می شود گفت : ما به سخنان وزیر خارجه خود استناد می کنیم چرا که ما به او رای دادیم و از اکنون شروع می کنیم به نگارش توافقنامه و در این مسیر به راه حل هایی رسیدیم که از امروز نگارش آن را آغاز خواهیم کرد و در این چارچوب پیش می رویم و توافقنامه اصلی را می نگاریم .

بذرپاش گفت: نکته مهم این است که اگر از اروپا و قطعنامه و آمریکا بگذریم بحثی مهم و اساسی در بیانیه آمده است که همه این اقدامات پس از تایید آژانس بین المللی انرژی هسته ای انجام خواهد شد آن هم زمانی که ایران به تعهداتش عمل کند.

منصوری در پاسخ به بذرپاش گفت : این یکی از اشتباهات شماست اگر با تیم مذاکره کننده در کمیسیون امنیت ملی نشسته بودید سوال شما حل می شد.

بذرپاش خطاب به منصوری آرانی گفت : این چندمین بار است که شما این جمله را بکار می برید اما سوال من را جواب نمی دهید که همه این اقدامات زمانی انجام می شود که آژانس آن را تایید کرده باشد .

منصوری گفت : اقداماتی که ما برای حل این موضوع باید انجام دهیم تفاوت بسیاری از گزارشهای تفتیشی آژانس دارد.

بذرپاش خطاب به منصوری گفت : پس به نظر شما همه تعهدات ایران را آژانس تایید کرده است از فردو ، نطنز ، آب سنگین و غیره .

منصوری پاسخ داد : اینها که شما می گویید نیست، حرفهای شما بسیار بیگانه است شما مطالبی را از این و آن شنیده اید وحالا مطرح می کنید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود : ما نباید اجازه دهیم به تیم مذاکره کننده ظلم شود چرا که بزرگترین کاری که این تیم در راستای منافع ملی انجام داده است به رسمت شناختن غنی سازی اورانیوم در جمهوری اسلامی ایران است که این کار بسیار مهمی است که تاکنون انجام نشده است.

مجری برنامه تیتر شبکه خبر با بیان این سوال که رئیس جمهور آمریکا بارها برگشت پذیری تحریم ها را مطرح کرده است که اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند تمام تحریم ها به سمت ایران باز خواهد گشت ، آیا ایران نیز می تواند به همان سرعت که آمریکا تحریم ها را به ما باز می گرداند سیاست برگشت پذیری انرژی هسته ای خود را اعمال کند؟.

منصوری آرانی در پاسخ گفت : ما نباید به حرف کسانی که قابل اعتماد نیستند استناد کنیم و متاسفانه به کسانی استناد می کنیم که حرفهای آنها کاملا دروغ است مانند کری و اوباما و این صحبت ها اصلا در بیانیه مطرح نشده است.

بذرپاش گفت: من به صحبت های اوباما استناد نکردم فقط چند خط از بیانیه را به زبان انگلیسی خواندم .

منصوری با تاکید بر اینکه سیاست برگشت پذیری ایران نیز می تواند با سرعت تمام انجام شود گفت : تیم مذاکره کننده در این راستا همه کارها را انجام داده است و سه ماه فرصت است تا مطالب را با کارشناسان در میان بگذاریم و زمانی که بیانیه نهایی امضاء شد ، آن مدرک اصلی خواهد شد نه این بیانه ای که هم اکنون روبروی ماست.

بذرپاش گفت : اما در قطعنامه گفته شده است یک سری اقدامات باید توسط جمهوری اسلامی ایران انجام شود و ما آن را پذیرفته ایم؛ در مورد این چه جوابی دارید ؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پاسخ داد : آیا به نظر شما در این داد و ستد منافع ملی ما رقم خورده است یا نه؟

بذرپاش گفت: برگشت پذیری آنطور که باید و شاید صورت نمی گیرد و ما نمی توانیم مثل آمریکاییها سیاست برگشت پذیری را اعمال کنیم چرا که رئیس جمهور آمریکا باید قسمتی از تحریم ها را بردارند و همه عطف شده است به اینکه ایران اقداماتی را در این خصوص انجام دهد و به تعهدات خود پایبند باشد ، مثلا فردو با هزار سانتریفیوژ و نطنز با ۵ سانتریفیوژ کار کند.

وی افزود : اگر همه اینها انجام شد و آژانس آن را تایید کرد آن وقت تحریم های آمریکا و اروپا با ضعف هایی که دارد برداشته می شود.

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه از تعداد بالای سانتریفیوژها اگر به ۵ هزار سانتریفیوژ برسیم و بقیه ماشین ها را جمع کنیم و در انباری بگذاریم و تحت نظر آژانس باشد حداقل طبق گفته کارشناسانس اگر بخواهیم به فناوری پی وان هم برسیم که یک تکنولوژی پایین ماشین سانتریفیوژ است به دو سال و نیم زمان احتیاج داریم .

وی گفت : حالا شما فرض کنید این ماشین های پی وان با فناوری پایین را ده سال فریز کنیم وکاری با آنها انجام ندهیم ، فکر می کنید دنیا هم می ماند تا ما پس از ده سال تکنولوژی خود را بالا ببریم ، خیر ،‌ جهان با سرعت در زمینه تکنولوژی بالا می رود و ما اگر این کار را انجام دهیم به شدت عقب می مانیم.

بذرپاش افزود : تازه ۱۵ سال نظارت های دیگر بر این داستان ادامه دارد و خود آنها اعلام کردند محدودیت ها دائمی است برای همین ما تاکید می کنیم که این مسئله مشکل دارد و اگر بخواهیم سیاست بازگشت پذیری خود را اعمال کنیم حداقل دو سال ونیم تا سه سال زمان می خواهد .

عضو هیات رئیسه مجلس گفت : شرکتی هم که سانتریفیوژهای ایران را تولید می کند با این اوصاف کارش متوقف می شود و تمام زحمت های شهدای هسته ای مانند شهید احمدی روشن در حوزه تامین زنجیره ماشین های سانتریفیوژ دچار ضعف خواهد شد.

بذرپاش تاکیدکرد: جالب اینجاست همه زنجیره تامین ماشین ها که با سرعتی زیاد و قوی درحال تامین بود حالا باید اطلاعات همه این زنجیره های تامین را به آژانس بگوییم و صد درصد اطلاعاتی که به آژانس برود دست سرویس ها می افتد و دیگر کسی جرات ندارد در این صنعت کار کند.

در این میان منصوری عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایرانی در این زمینه قوی عمل کرده است و افرادی در آن شرکت کرده اند مانند دکتر صالحی که همه دانشمندان هسته ای شاگرد او هستند گفت: به رسمت شناختن غنی سازی جمهوری اسلامی ایران وصدور قطعنامه سازمان ملل کار بی سابقه ای بوده است و نباید نادیده گرفته شود.

وی گفت : هیچ تاسیساتی تعلیق نشده است ، تحریم های آمریکا و اروپا برداشته می شود و چرا باید با این مسئله با بی انصافی برخورد کنیم.

منصوری آرانی تاکید کرد: مردم اکنون دارند تصمیم می گیرند که تیم مذاکره کننده خادم ملت بوده یا خائن به ملت و آیا منافع ملی ما توسط تیم مذاکره کننده در نظر گرفته نشده است.

منصوری آرانی همچنین در ادامه این مناظره گفت : ما نباید روح حماسی مردم را با استناد به گفته های اوباما و جان کری به یاس و ناامیدی تبدیل کنیم.

بذرپاش با اشاره به اینکه ما نباید تلاشهای تیم مذاکره کننده را نادیده بگیریم تاکید کرد : انچه که باید برای ما مهمتر باشد اعتلای ملت ایران است.

وی با بیان اینکه گفتگوی ما در این مکان نافی زحمات تیم مذاکره کننده نیست افزود: هرچند بیانیه پایانی دارای نقاط مثبتی مانند پذیرفتن آب سنگین در اراک است اما نباید دائم از برد تیم ایرانی بگوئیم چرا که از جانب امریکایی ها مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

منصوری آرانی گفت: ما سه راه در پیش رو داریم یا بصورت مطلق بگوییم تیم مذاکره کننده خوب عمل کرد یا بصورت مطلق بگوییم بد عمل کرد و یا درحد متوسط قرار بگیریم و راهکارهای لازم را به ایشان ارائه بدهیم.

بذرپاش با اشاره به اینکه حضور ما در این جلسه به این خاطر است که دیدگاههای خود را بگوییم و اگر ایرادی وجود دارد مطرح تا ایرادات برطرف شود افزود : اگر انتقادی مطرح می شود برای این است که بتوانیم در چشمان آرمیتا و علیرضا نگاه کنیم .

وی یکی از مواردی را که باید تیم مذاکره کننده به آن توجه کند و ابهامات موجود در آن را برطرف کند موضوع بازرسی ها دانست و گفت : براساس بند سوم پروتکل الحاقی آژانس،‌ تنها درصورتی اژانس می تواند نظارت کند که ایران بخواهد گاز مصرفی تاسیسات هسته ای را تزریق کند اما در بیانیه پایانی اصلاحیه ای امده که نظارت ها را گسترده تر کرده است .

بذرپاش افزود: بیشترین مشکل اینجاست که آژانس دسترسی بالاتری می تواند داشته باشد.

وی گفت: بند اصلاحی سوم بیانیه حاکی از ان است که یک رژیم اختصاصی برای نظارت دائمی در ایران ایجاد شده است یعنی در هر زمان و مکان و بدون ملاحظات امنیتی وارد ایران شود و نظارت کند.

بذرپاش عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه این مناظره با اشاره به تاکید بیانه مطبوعاتی لوزان مبنی بر استفاده از فن اوری های نوین در تاسیسات هسته ای برای اعمال نظارت برعملکرد هسته ای ایران گفت : یکی از مصادیق این قبیل فن اوری ها بهره گیری از دوربین های آنلاین ( زنده) در اقدامات نظارتی است که این امر تهدیدی جدی برای سلامت دانشمندان هسته ای است .

وی افزود: در گذشته که دوربین های آنلاین در تاسیسات هسته ای نبود شاهد ترور دانشمندان هسته ای بودیم که با استفاده از این تجهیزات باید شاهد افشای اطلاعات برای سرویس های اطلاعاتی باشیم.

منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در این بخش از مناظره تاکید کرد: من در این جا مجبور به بیان مطالبی هستم که شاید اقای ظریف راضی به بیان انها نباشد اما باید تاکید کنم که وزیرامور خارجه به شدت در برابر طرح مباحث نظامی در جریان مذاکرات موضع گیری کردند.

وی خاطرنشان کرد :شما فیلم مباحث امشب را سه بعد تکرار کنید قطعا شاهد خواهید دید انچه که از جانب وزیر امور خارجه اعلام شده محقق شده است . ایشان به هیچ وجه اجازه استقرار دوربین های آنلاین را نداده اند و این از خطوط قرمز مذاکرات است؛ مگر این امکان پذیر است که آقای ظریف اجازه افشای هویت دانشمندان هسته ای کشور را بدهد .

در این بخش از مناظره بذرپاش از منصوری پرسید: مگر توافقنامه امضا شده که شما به صراحت می گویید بحث دوربین های آنلاین از مذاکرات حذف شده است.

منصوری پاسخ گفت : شما با تیم مذاکره کننده ننشسته اید و تنها نیت خوانی می کنید.

بذرپاش بار دیگر سوال خود را از منصوری مبنی بر مفهوم استفاده از تکنولوژی های مدرن در فرایند نظارت را مطرح کرد که مصوری در پاسخ گفت :من به استناد اظهارات وزیر امور خارجه می گویم که بحث استفاده از دوربین های آنلاین منتفی است .

بذر پاش خاطرنشان کرد : من بحث دوربین های را مثال زدم اما سوال من از شما در خصوص مفهوم تکنولوژی های مدرن همچنان بی پاسخ مانده است.

منصوری گفت :همه مثال های شما و مطالبی که مطرح کردید برپایه نیت خوانی است و انچه که از سوی تیم مذاکره کننده کشورمان اعلام شده با مباحثی که شما مطرح می کنید زمین تا اسمان فاصله دارد.

بذرپاش در این بخش از مناظره گفت : اینجا از من دعوت شده است تا نظراتم را بگویم.

منصوری آرانی در پاسخ گفت :اگر قرار باشد که برای بازرسی از تاسیسات هسته ای نقاط خاصی شناسایی و اعلام شود تیم کارشناسی ما باید نقاطی را شناساسی کند که مسائل امنیت ملی لحاظ شود، و اگر این گونه نبود فرمانده سپاه از تیم مذاکره کننده به عنوان مجاهدان دیپلماسی یاد نمی کرد و سرلشکر فیروزآبادی آن مباحث را در مورد آنان نمی گفت ، به هر حال دغدغه انها به مباحث امنیتی و نظامی بیشتر است.

وی تاکید کرد :اقای ظریف به صراحت اعلام کرده که اطلاعات کشور خط قرمز مذاکرات است قطعا ایشان اجازه نصب دوربین آنلاین در تاسیسات هسته ای را نخواهد داد ضمن اینکه وزیرامور خارجه تاکید دارد که موضوعات امنیتی باید در سطوح کارشناسی به دقت بررسی شود.

بذرپاش در واکنش به این اظهارات عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت :من یک سوال که در متن بیانه لوزان برای تاکید شده و برای امنیت کشور بسیار حائز اهمیت است مطرح کردم و ان استفاده از تکنولوژی مدرن در جریان نظارت بر تاسیسات هسته است و هدفم شفاف سازی در ادامه راه است حال اینکه فرمانده سپاه چه تعابیری برای تیم مذاکره کننده مطرح کرده است به این سوال ارتباطی ندارد.

منصوری در پاسخ گفت : این یک بحث کارشناسی است و طی سه ماه اینده به ان پرداخته خواهد شد.

بذرپاش پرسید: پس طی ۱۶ ماه گذشته در مورد چه چیزی بحث می کردید ، من می گویم باید این بخش ها اصلاح شود.

منصوری در پاسخ گفت: قرار است در سه ماه آینده کار کارشناسی انجام شود.

بذرپاش در پاسخ گفت : اگر چنین است بعد از انجام کارکارشناسی انرا اعلام می کردید و بعد می گفتید ما پیروز شدیم .

وی افزود : دو سطری از این بیانه بسیار مهم و تفسیرپذیر است ، حداقل تیم مذاکره کننده اگر نتایج مذاکرات ژنو را برای غنی سازی سطح و ظرفیت بهتری فراهم بود بدست آوردیم.

وی افزود: بنای این مذاکرات براساس اعتماد گذاشته شد که مثلا آژانس چنین کاری نخواهد کرد ، بعد از توافق ژنو چند بار تحریم ها تکرار شد ایا تحریم کشتیرانی تکرار نشد؟ و این درحالی است که طرف مقابل مبنا را بر راستی آزمایی قرار داده است ، اینها اشکالاتی است که با سرنوشت کشور مرتبط است و باید در جریان نگارش توافقنامه نهایی لحاظ شود.

بذرپاش تاکید کرد : به هر حال سند منتشرشده و مبنای کار همین اسناد است نه اظهارات تیم مذاکره کننده ،من امیدوارم با رفع اشکالات در نگارش موافقنامه پایانی زمینه برای بروز اشکال و تفسیرپذیری از آن گرفته شود.

منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان این مناظره گفت :قطعا من و اقای بذرپاش از فردا جلسات مستمری را برای ابهام زدایی و کمک به تیم مذاکره کننده آغاز خواهیم کرد اما مردم باید به شش دلیل خوشحال باشند ، نخست اینکه حق غنی سازی با صبوری مردم برای کشور تثبیت شد ، دوم اینکه قطعنامه های شش گانه سازمان ملل بعد از امضای توافقنامه لغو خواهد شد ، سوم اینکه هیچ یک از تاسیسات هسته ای متوقف ،تعلیق یا تعطیل نمی شود، چهارم اینکه تحریم های اتحادیه اروپا به طول کامل لغو و تحریم های امریکا متوقف می شود ، پنجم اینکه تحقیق و پژوهش در مسائل هسته ای پذیرفته شده است و دست اخر اینکه آب سنگین اراک که از افتخارات کشور است با تکنولوژی فراتر و به روز تر دنبال خواهد شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری