کد خبر: 15786

کارشناسان برجسته مسائل هسته‌ای با انتشار بیانیه‌ای مشترک خواهان نهایی‌سازی فوری جزئیات فنی باقی‌مانده یک توافق نهایی بین ایران و گروه ۱+۵ شدند.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، گروهی متشکل از ۳۰ کارشناس عدم‌اشاعه هسته‌ای، عمدتاً از آمریکا، با انتشار یک بیانیه مشترک ضمن بررسی تفاهم ایران و گروه ۱+۵ در ۲ آوریل (۱۳ فروردین) این تفاهم درباره چارچوب‌های تداوم مذاکرات را برای عدم‌اشاعه و امنیت بین‌المللی "بسیار مهم و گامی رو به جلو" ارزیابی کردند.

در این بیانیه که در پایگاه اینترنتی کنترل تسلیحاتی منتشر شده است چنین آمده: "[این تفاهم] پس از اجرا، یک برنامه مؤثر، قابل راستی‌آزمایی، قابل اعمال و بلندمدت علیه امکان خلق یک دولت مجهز به سلاح هسته‌ای ایجاد می‌کند".

امضاء کنندگان که شامل برخی مذاکره کنندگان پیشین آمریکایی و کارشناسان برجسته هسته‌ای هستند از مذاکره کنندگان گروه ۱+۵ و ایران خواسته‌اند تا "فوراً مابقی جزئیات فنی را نهایی کنند. ما از سیاست‌گذاران در پایتخت‌های کلیدی می‌خواهیم که از این توافق و گام‌های لازم برای تضمین اجرای بموقع و پایبندی دقیق به آن، حمایت کنند".

"پارامترهای برنامه اقدام مشترک جامع درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران" که در ۲ آوریل (۱۳ فروردین) اعلام شد محدودیت‌هایی بلندمدت و قابل راستی‌آزمایی بر فعالیت‌های حساس چرخه سوخت هسته‌ای ایران اعمال می‌کند. برخی از این محدویت‌ها ۱۰ سال، برخی دیگر ۱۵ سال و مابقی تا ۲۵ سال باقی خواهند ماند. بازرسی‌های افزایش یافته آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای تحت پروتکل الحاقی و پادمان‌ها بدون پایانی مشخص اعمال خواهند گردید.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری