قطر، امارات، بحرین، کویت و عربستان در پاسخ به تماس تلفنی رئیس‌جمهور آمریکا درباره تفاهم لوزان ابراز امیدواری کردند توافق نهائی منجر به ثبات و امنیت منطقه‌ای و جهانی شود.

پاسخ‌ اعراب به تماس اوباما در خصوص تفاهم هسته‌ای

به گزارش قمم خبر به نقل از فارس، «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه به صورت تلفنی با سران کشورهای کویت، قطر، بحرین و امارات و عربستان درباره تفاهم حاصل شده در لوزان گفت‌وگو کرد.

امارات

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی امارات، «محمد بن زاید آل نهیان» ولی عهد ابوظبی در پاسخ به این تماس تلفنی گفت: امیدواریم که توافق نهائی که قرار است حاصل شود منجر به تقویت امنیت و ثبات منطقه و جهان شود.

عربستان

اوباما همچنین با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان تلفنی صحبت کرد و وی نیز با تکرار جمله ولی عهد ابوظبی برای به دست آمدن یک توافق نهائی با هدف امنیت و ثبات منطقه و جهان ابراز امیدواری کرد.

قطر

«تمیم بن حمد» امیر قطر در پاسخ به این تماس تلفنی ضمن تاکید بر موضع همیشگی قطر بر ضرورت اتخاذ یک راه‌حل مسالمت‌آمیز و خالی بودن منطقه از سلاح هسته‌ای، ابراز امیدواری کرد این توافق ابتدائی راهی برای تقویت امنیت در منطقه باشد.

کویت

خبرگزاری رسمی کویت به تماس تلفنی اوباما با «صباح احمد جابر الصباح» امیر این کشور پرداخت و نوشت: در این تماس تلفنی روابط دوجانبه میان دو کشور و تحولات منطقه‌ای و بین المللی مورد بررسی قرار گرفت . رسانه‌های کویتی وارد جزئیات این تماس تلفنی نشدند.

بحرین

خبرگزاری رسمی بحرین نیز اعلام کرد «حمد بن عیسی آل خلیفه» در پاسخ به تماس تلفنی اوباما ابراز امیدواری کرد که تفاهم مذکور منجر به ثبات و آرامش جهانی و منطقه‌ای شود.

عُمان

اوباما به «سلطان قابوس» پادشاه عملا تماس تلفنی نداشت اما وزارت خارجه عمان جمعه دیروز با صدور بیانیه‌ای از تفاهم لوزان استقبال کرد (جزئیات بیشتر).

هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای عضو گروه موسوم به گروه ۱+۵ پنجشنبه (۱۳ فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده ۳۰ ژوئن باشد.

بیانیه مشترکی که «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران و خانم «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان قرائت کردند به مشخص کردن رؤوس چارچوبی می‌پردازد که طرفین برای توافق نهایی به آن رسیده‌اند.

علاوه بر این، ایران و آمریکا همزمان سندهای جداگانه و متفاوتی منتشر کرده‌اند که به شرح جزئیاتی از مفاد مورد توافق طرفین می‌پردازد.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری