کد خبر: 15639

یک رسانه صهیونیستی با اشاره به اینکه چارچوب تفاهم اعلام شده بین ایران و گروه ۱+۵ حاوی مفادی مطلوب رژیم صهیونیستی است، نوشت برخی از مقامات این رژیم از آن شگفت زده شده اند.

به گزارش جهان به نقل از فارس، روزنامه صهیونیستی هاآرتص روز جمعه در مطلبی با استقبال از مفاد «چارچوب توافق» اعلام شده بین ایران و گروه ۱+۵ نوشت: بسیاری از مقامات رژیم صهیونیستی با این تحلیل که با ایران توفق بد صورت نگرفته موافق هستند اگرچه ممکن است به آن اعتراف نکنند.

«باراک راوید»، نگارنده این یادداشت به شگفت زدگی گروه های مختلف از مفاد توافق اعلام شده پرداخت و نوشت: «گروه دیگری که شگفت زده شدند و البته ممکن است هرگز به آن اعتراف نکنند بسیاری از مقامات از جمله مقامات اسرائیل بودند که ظرف ماه های گذشته سرسختانه به توافق در حال شکل گیری با ایران حمله کرده اند.»

این گزارش می افزاید: چارچوب توافق بین ایران و گروه ۱+۵ بر خلاف اظهارات نتانیاهو در کنگره، موضع گیری های علنی کابینه اسرائیل طی دو سال گذشته و واکنش شرطی شده این رژیم در شب گذشته «به هیچ عنوان توافق بدی نیست.»

به نوشته هاآرتص، تحلیل عمقی مفاد این توافقنامه نشان دهنده «جنبه های مثبت» آن و لحاظ شدن منافع امنیتی اسرائیل است. بر اساس این تحلیل، چارچوب توافق اعلام شده محدودیت های بسیاری بر برنامه هسته ای ایران در «نسل های پیش رو» اعمال خواهد کرد.

این گزارش پس از اشاره به انتقادات برخی در اسرائیل به طول مدت توافق ۱۰ ساله با ایران می نویسد: «ایران طی ۱۵ سال آینده مجاز به انجام غنی سازی بالای ۳.۵ درصد نخواهد بود.»

در تحلیل هاآرتص، اجرای پروتکل الحاقی از جمله دیگر جنبه های مثبت توافق اعلام شده لحاظ و عنوان شده ز این پس سازمان ملل مجاز به بازرسی سرزده از تمامی تأسیساتی خواهد بود که مشکوک به انجام فعالیت های غنی سازی غیرمجاز هستند.

این رسانه صهیونیستی پذیرفتن برخی از مفاد توافقنامه مورد نظر مانند اجازه تحقیقات و توسعه یا رفع تحریم ها شورای امنیت را برای اسرائیل سخت تر دانسته اما اضافه می کند: «اینها حیاتی ترین مفاد این توافقنامه نیستند و مطمئنا مواردی نیستند که نتوان آنها را در قالب گفت و گوهای صمیمی، خردمندانه و غیرتقابل جویانه با دولت اوباما حل و فصل کرد.»

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری