کد خبر: 15637

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: نتیجه دور اخیر مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ در لوزان سوییس امیدبخش است.

به گزارش قم خبر به نقل از ایرنا به نقل از شبکه خبری روسیه ۲۴، لاوروف روز جمعه به خبرنگاران گفت: مذاکرات لوزان ماراتن واقعی بود که وزرای خارجه بطور متناوب در آن شرکت می کردند.


وی افزود: بعضی از آنها ازجمله محمد جواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا بیش از دو هفته در لوزان به گفت وگو پرداختند.

وزیر خارجه روسیه با بیان این که نتیجه مذاکرات نوید بخش است، اظهار داشت: تفاهم سیاسی راه حل های اصلی در مورد مسایل کلیدی را مشخص می کند که از آن جمله مساله غنی سازی اورانیوم، طرح های علمی- پژوهشی و سازه های هسته ای است.

لاوروف ادامه داد: از مسایل دیگر برنامه هسته ای ایران که باید حل شود، شفافیت فعالیت های هسته ای ایران و کنترل کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر روند اجرای توافق ها است.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: تفاهم سیاسی در لوزان امکان لغو تحریم های بین المللی و یکجانبه در مورد ایران را فراهم می کند.

وی خاطرنشان کرد: با تحقق تمام شرایط، همه تحریم ها در مورد ایران باید لغو شود.

لاوروف با بیان این که تفاهم سیاسی در مورد برنامه هسته ای ایران جهات کار برای حل مسایل مورد اختلاف را تعیین کرده است، اظهار داشت: اما در شرایط کنونی باید موارد توافق شده را به صورت اقدامات عملی در آورد.

وی گفت: بدون شک روسیه از نتایج مذاکرات لوزان رضایت دارد و آن را بسیار سودمند می داند.

تیم مذاکره کننده هسته ای دولت تدبیر و امید، سرانجام بعد از نزدیک به دو سال مذاکرات فشرده و سخت با شش قدرت جهانی، شب گذشته توانست ضمن حفظ حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران، در خصوص راه حل های اساسی و چارچوب مشخص برای رسیدن به توافق نهایی، با گروه ۱+۵ به تفاهم اساسی برسد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری