کد خبر: 15636

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس روز جمعه ضمن استقبال از تفاهم هسته ای بدست آمده میان ایران و گروه پنج به علاوه یک در جریان مذاکرات لوزان سوییس، گفت: این توافق جهان را امن تر می سازد.

به گزارش قم خبر به نقل از ایرنا، کامرون در گفت وگو با شبکه تلویزیونی 'آی تی وی ' با اشاره به بیانیه مشترک مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵، از آن به عنوان یک ' توافق محکم ' و 'موفقیت مهم ' یاد کرد .

نخست وزیر انگلیس افزود: این 'توافق محکم' دارای این ظرفیت است که جهان را ما امن تر بسازد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر نیاز است که جزییات این توافق تنظیم و چکش کاری شود اما درقلب این تفاهم این نکته است که مسیرهای ایران به طرف سلاح هسته ای بسته شده است.

کامرون افزود: 'در آنجا بازرسی های مناسبی صورت خواهد گرفت تا آنها (ایران) نتوانند از حرف های که زده اند برگردند و آن ( توافق صورت گرفته) این ظرفیت را دارد که جهان را امن تر بسازد و بنابر این ما شاهد دستیبابی به یک موفقیت مهم بوده ایم.'

نخست وزیر انگلیس مدعی شد: 'مهمتر از همه، تحریم ها، که ایران را به میز مذاکرات کشاند، تا زمانی که این کشور به تعهداتش در این توافق عمل نکند، لغو نخواهند شد. '

بیانیه مشترک مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ پنجشنبه شب به وسیله محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دانشگاه پلی تکنیک لوزان سوییس قرائت شد که طبق آن به تمامی تحریم های ایران پایان داده خواهد شد.

در زمان اعلام این بیانیه، علاوه بر ظریف و موگرینی، جان کری وزیرامور خارجه آمریکا، لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه ، فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان، فیلیپ هاموند وزیر امورخارجه انگلیس، ریاپکف معاون وزیر خارجه روسیه و نماینده چین نیز حضور داشتند.

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس پنجشنبه شب ضمن استقبال از توافق بدست آمده در مذاکرات لوزان سوییس، 'بر روی شاخص های کلیدی در ارتباط با برنامه هسته ای ایران'، گفت: اینها مبنایی برای یک توافق خیلی خوب هستند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری