وزیر خارجه فرانسه روز جمعه گفت ایران و ۱+۵ هنوز نتوانسته‌اند بر سر نحوه و زمانبندی برداشته شدن تحریم‌ها، به توافق برسند.

 
فابیوس: درباره نحوه برداشته شدن تحریم‌ها توافق نکرده‌ایم

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه روز جمعه گفت با وجود انتشار بیانیه مشترک توسط ایران و گروه موسوم به ۱+۵ در شهر لوزان سوئیس، طرفین هنوز بر سر زمانبندی و نحوه برداشته شدن تحریم‌های ایران توافق نکرده‌اند.

این در حالی است که پیشتر گفته شده بود طرفین بر سر تمامی راهکارها به تفاهم رسیده‌اند، اما در متن‌هایی که شب گذشته در مورد جزئیات تفاهمات منتشر شد، جدول زمانی برداشته شدن تحریم‌ها، بر خلاف جزئیات تعهدات ایران که با عدد و رقم مشخص شده، اعلام نشده است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، فابیوس که با رادیو اروپا صحبت می‌کرد، گفت مسئله چگونگی برداشته شدن تحریم‌های ایران «هنوز حل نشده است. ایرانی‌ها می‌خواهند که تحریم‌ها بلافاصله برداشته شوند.»

وی افزود: «ما به آن‌ها می‌گوئیم که ما زمانی تحریم‌ها را کاهش می‌دهیم که شما به آنچه با آن موافقت کرده‌اید عمل کنید و اگر شما به تعهدات خود پایبند نمانید، ما قطعا می‌توانیم وضعیت را به شکل سابق بازگردانیم.»

وزیر خارجه فرانسه که گفته می‌شود در میان اعضای ۱+۵ سختگیرانه‌ترین مواضع را دارد،‌ همچنین گفت: «در حال حاضر، هنوز توافقی وجود ندارد.»

به نوشته خبرگزاری کویت، وی در بخش دیگری از این مصاحبه برای اولین بار اذعان کرد که در سال ۲۰۱۳ زمانی که قرار بود توافق موقت میان ایران و ۶ کشور امضا شود، پاریس رأسا از این کار جلوگیری کرده است.

فابیوس در این مورد گفت: «متن (اولیه برنامه اقدام مشترک) قرص و محکم نبود. آن (متن) ضمانت‌های لازم در مورد رآکتور اراک و همچنین غنی‌سازی اورانیوم را ارائه نمی‌کرد.»

وی با بیان اینکه پاریس در اعلام مخالفت با آن توافق، تنها بود، افزود: «کمی دشوار بود. ایرانی‌ها گفتند که اگر قرار است اینطور باشد، به خانه بازمی‌گردند.»

به گفته فابیوس، با این حال تیم ایرانی به توصیه هیئت چینی در مذاکرات باقی مانده و به گفت‌وگوهایی که یک هفته بعد به توافق موقت منجر شد، ادامه داد.

وی افزود: «بنابراین، اولین تفاهمی که امضا شد، قرص و محکم بود... با فرانسه به نحوی خاص برخورد می‌شود، چراکه آن‌ها می‌دانند ما یک توافق می‌خواهیم، اما توافقی که بر مبنایی محکم بنا شده باشد.»

به گزارش فارس،دور تازه مذاکرات هسته‌ای که از هفته گذشته در شهر لوزان سوئیس آغاز شده بود، دیشب (پنج‌شنبه) با صدور یک بیانیه مشترک به پایان رسید. در این بیانیه به جزئیات تفاهمات اشاره‌ای نشده، اما تهران و واشنگتن هریک بیانیه‌ای صادر کرده و جزئیات از آنچه می‌گویند در لوزان به دست آمده، منتشر کرده‌اند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری