کد خبر: 15629

شرکت خط لوله چین از طرف دولت چین مأموریت اجرای خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را بر عهده گرفت. هزینه اجرای آن حدود ۱.۵ میلیارد دلار ارزیابی شده است که تماما توسط دولت چین تأمین خواهد شد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس اخیرا برخی از منابع پاکستانی اعلام کردند چین می تواند گره خط لوله صلح را باز کند به طوری که این کشور قرار است در احداث خط لوله صلح سرمایه گذاری کند.

دولت پاکستان و دولت چین برای اجرای یک خط لوله انتقال گاز مایع به طول ۸۰۰ کیلومتر به توافق رسیدند.
شرکت خط لوله چین از طرف دولت چین مأموریت اجرای این خط لوله را بر عهده خواهد داشت و هزینه اجرای آن حدود ۱.۵ میلیارد دلار ارزیابی شده است که تماما توسط دولت چین تأمین خواهد شد..

دولت پاکستان همچنین از احتمال اتمام اجرای لوله گذاری خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان موسوم به خط لوله صلح توسط دولت چین خبر داد.

دولت پاکستان اعلام کرده است که نسبت به اجرای این خط لوله متعهد بوده و در صورت لغو تحریم های بین المللی علیه ایران، ۷۰ کیلومتر لوله گذاری مورد نیاز برای اتصال به ایران را اجرایی خواهد کرد.

به گزارش فارس خط لوله صلح همان خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان است که براساس تفاهم‌های انجام شده قرار بود ایران به مدت ۲۵ سال، گاز خود را با قیمت توافقی به هند و پاکستان بفروشد.

ساخت این خط لوله که از سال ۲۰۰۲ شروع شد، قرار بود در ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۴ به بهره‌برداری برسد، اما کوچکترین کاری از سوی پاکستان تا کنون به منظور احداث خط لوله صلح انجام نشده است.

پاکستان علت عدم شروع فعالیت را ناتوانی در تامین هزینه‌ها عنوان کرده است.قرار بود پاکستان در صورتی که نتواند به تعهداتش عمل کند ماهانه ۲۰۰ میلیون دلار به عنوان خسارت بپردازد.

طرف پاکستانی بارها مشکلات مالی را برای ناتوانی در عمل به تعهدات مطرح کرده‌ و این اواخر هم بحث تحریم‌های ایران از سوی آمریکا را بهانه کرده است تا شاید مفری برای پرداخت جریمه باشد.

از سوی دیگر سال گذشته بود که فایننشیال تایمز از حصول توافق گازی جدید وزیر نفت پاکستان با مقامات ایرانی خبر داده و اعلام کرد این توافق جدید که از سوی شاهد خاقان عباسی به صورت عمومی در این کشور اعلام شد دریافت غرامت از سوی ایران را منتفی می‌‌کند.

همچنین دیلی‌تایمز، به نقل از جم کمال از مقامات وزارت نفت پاکستان اعلام کرد که اسلام‌‌آباد قصد ندارد که پروژه خط لوله انتقال گاز ایران را کنار بگذارد اما فعالیت بر روی این پروژه به محض پایان یافتن تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز می‌شود.

این مقام پاکستانی خاطرنشان کرد، ایران ضرب‌الاجل اتمام این خط لوله را تمدید کرده است از این‌رو پاکستان با هیچ جریمه‌ای روبرو نخواهد شد و دو کشور موضوعات مختلفی در رابطه با خط لوله آی‌پی را پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، برطرف کرده‌اند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری